W dniu 17.12.2018 w ramach projektu „ Ja i Ekoludek” odbyło się spotkanie dzieci klas 1-3 z pracownikami Dębickich Wodociągów: p. Urszulą Kloc, p. Magdaleną Kaczmarczyk oraz  p. Sławomirem Stepaniakiem.

Uczniowie z dużą uwagą obejrzeli prezentację „ Bez wody nie ma życia”. Następnie dowiedzieli się skąd bierze się woda w naszych kranach. Ile pracy i wysiłku potrzeba, aby zanieczyszczona woda z Wisłoki trafiła do nas, jako woda zdatna do picia prosto  z kranu. Panie opowiadały dzieciom o trudnej i odpowiedzialnej pracy w laboratorium oraz o sposobach oczyszczania wody poprzez filtry, dwutlenek chloru oraz użycie promieni UV.

Dużo czasu zajęło wyjaśnienie dzieciom funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Goście zaprezentowali dzieciom rodzaje bakterii, które „ zjadają” ścieki. Są to orzęski, wrotki, itp. Mają śmieszne nazwy i dziwne kształty, ale są najbardziej ekologicznym sposobem oczyszczania ścieków.

Uczniowie dyskutowali również co wolno, a czego nie wolno wrzucać do toalety. Podsumowaniem dyskusji było hasło „ Tylko produkty Twojej diety mogą trafić do toalety”. Dzieci rozwiązywały także krzyżówkę, której hasło brzmiało „ Pijmy wodę z kranu”.

Jednak najwięcej emocji u dzieci wzbudziła możliwość obejrzenia bakterii pod mikroskopem oraz przeprowadzenie testów wody z odpowiednimi odczynnikami. Na zakończenie spotkania Panie przeprowadziły quiz sprawdzający wiedzę o wodzie. Dzieci otrzymały 3 zestawy „ Małego Mikrobiologa”, aby po pobraniu wody z kałuży można było obejrzeć przez mikroskop w klasopracowni przyrodniczej bakterie , które się w niej znajdują.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi Jackowi Gilowi oraz wspaniałym pracownikom Wodociągów Dębickich za przeprowadzenie w sposób profesjonalny, a zarazem dostosowany do wieku uczniów prezentacji o wodzie. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do większego poszanowania wody i oszczędnego jej gospodarowania.

ZDJĘCIA ZNAJDZIESZ W GALERII..............