Get Adobe Flash player

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Program  obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

Koordynatorem akcji na terenie szkoły była pani Barbara Szukała. Uczniowie klas pierwszych pod opieką pani Wiesławy Krok-Piskadło i pani Marty Witkoś oraz uczniowie w świetlicy szkolnej realizowali zadania projektu w oparciu o materiały edukacyjne przesłane przez Organizatora oraz własne pomysły.

W ramach realizacji projektu zorganizowane zostało spotkanie z panią policjant dzielnicową sierż.sztabową Agnieszką Ciurkot, które miało na celu wyrobienie nawyków u dzieci zachowania się wobec nieznajomych (nie brać od nich słodyczy, nie wsiadać do nieznanych samochodów). Pani policjantka opowiedziała również o sytuacjach zagrożeń na drodze do i ze szkoły. Uczniowie otrzymali od pani Agnieszki upominki: znaczki odblaskowe, aby w okresie jesienno – zimowym były widoczne na drodze.

Wycieczka na „Brzozowe Ranczo”, podczas którego pani wolontariusz ze schroniska pouczyła dzieci jak należy się zachować wobec obcych psów była również częścią realizacji projektu. Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się jaką pozycję obronną należy przyjąć w razie ataku psa oraz przedstawiono im podstawowe zasady kontaktów z psami.

Odbyło się również spotkanie z panią higienistką, która wspólnie z opiekunem PCK, opiekunem Rzeczpospolitej Uczniowskiej, opiekunem Małego Wolontariatu oraz uczniami zorganizowała pokaz pierwszej pomocy. Panie uczyły dzieci jak bandażować rany na głowie, nodze, rękach, przyklejać opatrunki, jak zakładać chustę przy złamaniu ręki. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny „Pierwsza pomoc przedmedyczna”.

Dzieci brały  udział w zajęciach tematycznych odnoszących się do zdrowego odżywiania. Uczyły się przygotowywać drugie śniadanie do szkoły. Segregowały produkty zdrowe i niezdrowe., układały piramidę żywieniową, wykonywały smaczne i zdrowe koktajle oraz wodę z miodem, cytryną i ziołami.

Uczniowie wybrali się również na wycieczkę do Miasteczka Ruchu Drogowego, które zaprojektowano z myślą o zastosowaniu możliwie jak największej ilości elementów oznakowania i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, z którymi młody uczestnik ruchu drogowego spotka się na drogach publicznych.Dzięki zajęciom na miasteczku możliwe jest: korygowanie popełnianych błędów, praktyczne sprawdzenie znajomości i stosowania przepisów ruchu drogowego, przełamywanie barier psychologicznych przed poruszeniem się w warunkach ruchu ulicznego

Członkowie Rzeczpospolitej Uczniowskiej wykonali tablice informacyjno – edukacyjne dotyczące właściwych zachowań w różnych sytuacjach. Ulotki zostały również rozdane rodzicom.

Po przeprowadzeniu wszystkich zaplanowanych zajęć dzieci zweryfikowały swoją wiedzę rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa (wyniki są wspaniałe!!!!)

Po realizacji zajęć i Testu Bezpieczeństwa nauczyciel koordynujący uzupełniła Ankietę Podsumowującą Program, a w nagrodę za wywiązanie się z wszystkich zadań szkoła otrzymała Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Copyright © 2020 www.Smart-Biznes.net  Rights Reserved.