Światowy Dzień Uśmiechu

-  4 października 2019 roku

 

Światowy Dzień Uśmiechu nie ma stałej daty i obchodzony jest w pierwszy piątek października. Na pomysł tego święta wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył “smiley'a”- słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Jego dzieło stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli dobrej woli i radości na świecie.

Wszyscy znamy słynne słowa "Śmiech to zdrowie" i faktycznie mają one pokrycie w badaniach naukowych. Otóż śmiech sprawi, że:

·         lepiej dotlenimy swój organizm, bo śmiejąc się nabierasz trzy razy więcej powietrza. 

·         Śmiech wzmocni twoją odporność, bo zwiększa produkcję limfocytów T, których zadaniem jest niszczenie wirusów. 

·         Śmiech rozładowuje stres, bo hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi m.in. bóle głowy i mięśni.

·         Spontaniczny śmiech pozytywnie wpływa na samopoczucie, uwalniając endorfiny. Wybuch radości jest jak potężny zastrzyk energii. Masz więcej chęci do pracy i zabawy.

·          Śmiech, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, wpływa na lepsze odżywienie skóry i jej oczyszczanie. 

·         Śmiech jest doskonałą gimnastyką dla mięśni twarzy, przepony, brzucha, ramion. Pogodne osoby łatwiej zjednują sobie ludzi. Są przyjaźnie nastawione do świata, wydają się sympatyczniejsze i... atrakcyjniejsze.

Śmiejmy się więc każdego dnia!!!

W naszej szkole ten dzień był bardzo wyjątkowy. Już od rana przedstawiciele Rzeczpospolitej Uczniowskiej: Magda Paliga Szymon Ryba, Kamilka Ząbek i Klaudia Hamala ze uśmiechem, dobrym słowem i talerzykiem pełnym "uśmiechniętych buziek" witała wchodzących do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców. Zachęcając wszystkich, aby zabrali ten uśmiech ze sobą, nikomu go nie oddawali lecz dzielili się nim ze wszystkim i każdego dnia. W Dniu Uśmiechu, nie zabrakło również konkursów: na najpiękniejszy narysowany uśmiech oraz konkurs opowiadania żartów.

"Uśmiech to magia. Powstaje z niczego, a potrafi zdziałać cuda"