Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy

świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy wzięli udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka . W tym roku przypadała wyjątkowa - 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka  to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w SP nr 2 nadana została audycja „Moje prawa ważna sprawa”(Anna Szuba i Magdalena Paliga), pod takim samym tytułem w klasach młodszych uczniowie obejrzeli teatrzyk (przygotowany przez panie: BarbaręSzukałę i  Marzenę Galas oraz uczennice: Elizę Wiktor, Klaudię Krystoń,Justynę Plezięi Kuzyk).W klasach od 0 do VIII przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne: w klasie O (pani Dorota Chodak, Justyna Wiśniewska i Grażyna Grabiec) „Dziecka prawa-moja sprawa”.W klasie I (pani Katarzyna Kmieć i Liliana Wawrzaszek) „Dziecko i Jego prawa”. W klasach II i III (panie: Wiesława Krok-Piskadło, Ewa Soborska, Marta Witkoś, Małgorzata Sikora)„Prawa z innej planety”, „Ważne osoby w moim życiu”.W klasie VIa(pani Barbara Szukała)„Bohater praw dziecka”.W klasie VIII b (pani Barbara Szukała)„Prawa dziecka – teoria i praktyka”.Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film z udziałem Ambasadora Dobrej Woli Davida Beckhama oraz filmy: „Dzieci mają głos”,„Inny nie znaczy winny”, „Uniceff – 30 rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka”, „Prezentacja multimedialna - prawa, a zachcianki”.

Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym:„Mam prawo”, w którym

I miejscezdobyli: Tymoteusz Pięk i Kcper Czudecki, wyróżnienia: Aleksander Szyper, Ignacy Chmura, Lena Guzik, Kalina Fąfara, Hania Skrętkowska, Maksymilian Jędrzejczyk, Oliwia Guzik, Patryk Węgrzyn, Wiktoria Ziara, StelkoLignos, Oliwia Guzik, Milena Zachwiej, Szymon Paliga. Na szczególną uwagę zasługiwały prace uczniów najmłodszych z oddziały przedszkolnego, z których powstała książeczka. Wszystkie prace można było oglądać na korytarzu szkolnym. Rzeczpospolita Uczniowska zadbała również o to, aby w dniu 20 listopada każdy uczeń miał przypięty do ubrania kotylion informujący o obchodach Dnia Praw Dziecka.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ