Get Adobe Flash player

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO:

MAGDALENA PALIGA, kl.8 b

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO:

IZABELA BORUTA, kl. 8 b

 

SEKCJA ORGANIZACYJNO – PORZĄDKOWA:

ANNA SZUBA, kl. 7 a

SEKCJA KULTURALNO –ARTYSTYCZNA:

KAMILA ZĄBEK. kl. 6 a

SEKCJA SPORTOWO – ZDROWOTNA:

 SZYMON RYBA, kl. 5 b,

 KACPER RZEPECKI, kl. 6 b

SEKCJA WOLONTARIATU:

KLAUDIA HAMALA, kl. 6 b

 

OPIEKUN: BARBARA SZUKAŁA

 

WIELKANOCNE FLAKONIKI

 

W ramach zajęć świetlicowych związanych z przygotowaniami do świąt wielkanocnych wychowawcy świetlicy szkolnej   zaangażowali dzieci w rozmaite aktywności związane z Wielkanocą.  Było trochę plastycznie i kreatywnie, trochę naukowo i eksperymentalnie, ponieważ podczas wykonywania flakoników z ozdobami dzieci dowiedziały się kilku ciekawych rzeczy o jajeczkach https://www.juniorowo.pl/pomysly-na-zajecia-zwiazane-z-wielkanoca/

 

SPACER W POSZUKIWANIU WIOSNY

 

 

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, ta kalendarzowa, bo za oknem ciągle…płatki śniegu.  Przyroda jednak budzi się do życia o czym przekonały się dzieci ze świetlicy szkolnej, które wybrały się na spacer, by poszukać pierwszych ojej oznak. I udało się! W okolicznych ogródkach już zakwitły piękne krokusy i przebiśniegi, hiacynty rozchylały listki ukazując pączki, a tulipany nieśmiało wychodziły z ziemi. Na wierzbie pojawiły się piękne bazie a na niektórych drzewach i krzewach w szkolnym ogródku pączki. Aby zachęcić wiosnę do zagoszczenia na dobre, dzieci włożyły kwieciste kapelusze, które na zajęciach plastycznych przygotowywały wspólnie z wychowawcami.  

 

Zakładamy ogródek w saliJ

 

 

Postanowiliśmy założyć ogródek w sali świetlicowej. Jako pierwszą z roślinek zasialiśmy rzeżuchę. Każde dziecko do plastikowego kieliszka włożyło watę i zasiało nasionka.  Dzieci codziennie obserwowały jak nasionka kiełkują. Oczywiście każde z dzieci dbało aby rzeżucha miała wystarczającą ilość wody. Podczas hodowli dowiedzieliśmy się, że nasza roślinka to bogactwo witaminy: C, B, A, K oraz E – poza nimi rzeżucha zawiera również łatwo przyswajalne żelazo i wapń. Do naszego organizmu dostarcza także fosforu, cynku, selenu, magnezu, jodu i wielu innychważnych dla organizmu pierwiastków. Jedzmy więc na zdrowie!

 

 

 

WIOSNA W PRZYSŁOWIACH

 

9 marca 2021 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników było przedstawienie plastyczne wylosowanego wiosennego przysłowia. Sala podczas prac wypełniona była wiosennymi śpiewami ptaków i odgłosami przyrody.

Jury konkursu wyróżniło następujące prace:

Hanna Skrętkowska – „Kto w marcu zasieje, ten się w wiosnę śmieje”

Adrianna Pietruszewska„Jedna jaskółka wiosny nie czyni”

Aleksander Szyper„Jak przygrzeje słonko, przyjdzie kwiecień łąką”

Eliza Konieczko„Gdzie bociek na gnieździe siedzi, tam pioru nie uderzy”

Szymon Paliga„Źle się w marcu urodzić, bo trudno takiemu dogodzić”

StylianosLignos„Kto wiosną zasieje, zimą nie głoduje”

Maksymilian Jędrzejczyk„Choć w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zasieje”

Joanna Lipior – „Kiedy jaskółka się zniża, deszcz się do nas zbliża”

Michał Tomasik„Gdzie bociek na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”

 

 

Organizatorami konkursu były panie: Barbara Szukała i Marzena Galas.


AkcjaWYLOSUJ ANIOŁA

– wyślij kartkę do dziecka w szpitalu onkologicznym

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy pod kierunkiem pani Barbary Szukały i Marzeny Galas, włączyli się do akcji  pisania kartek dla dzieci „WYLOSUJ ANIOŁA”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów oddziałów onkologicznych.

 

Uczniowie kartki  wykonywali własnoręcznie,  pisząc  pozytywne słowa wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową. Wykonali też mini obrazki na płótnie, które zostały wysłane do Fundacji „Gdy liczy się czas”. Nasze szkolne „Anioły” pokazały, że ich serca są wielkie i pełne współczucia dla innych. 

 

Usypaliśmy 21. wielką Górę Grosza!

W Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc.

Przekazane przez nas monety to realna pomoc dla bardzo wielu dzieci. Dla niektórych to wsparcie materialne, dla tych z zaległościami w nauce – korepetycje. Dla innych – możliwość rozwijania talentu lub też dofinansowanie wychowanków na progu samodzielności. Dla całych rodzin możliwość otrzymania wsparcia w Ośrodkach Specjalistycznych „Port”.

Bardzo serdecznie  dziękujemy za włączenie się do akcji uczniów i wychowawców klasy 0, I, II i III.

Samorząd Uczniowski pod opieką pani Barbary Szukały.

Mały Wolontariat – 49,22 zł

Klasa III a – 151,71 zł

Klasa III b – 63,70 zł

Klasa II – 84,95 zł

Klasa I – 49,13 zł

Klasa 0 – 32,63 zł

 

 

 

DZIEŃ KOBIET

MARZEŃ – żeby się spełniały

PRZYJACIÓŁ – żeby pamiętali

SZCZĘŚCIA – żeby nie opuszczało

OKULARÓW – żeby było różowo

ŻYCIA – żeby było kolorowe

WAKACJI – by mogły trwać wiecznie

… tego między innymi życzyli  nasi mężczyźni dnia 8 marca  wszystkim Paniom i Koleżankom w Szkole Podstawowej nr 2.Na trzeciej godzinie lekcyjnej została nadana audycja przez radiowęzeł szkolny, z której dowiedzieliśmy się co o tym święcie myślą przedszkolaki, posłuchaliśmy muzyki oraz dowiedzieliśmy się troszkę o historii Dnia Kobiet. Po emisji audycji przedstawiciele Małego Samorządu Szkolnego: Krystian Ząbek i Olaf Bielatowicz wyruszyli ze słodkimi upominkami do klas.

 

Życzymy wspaniałego dnia!!!

Dzień Kota

Od kilkunastu lat 17 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Kota. To międzynarodowe święto ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na kocie sprawy, w tym także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom. Jest to także dzień, na który z pewnością czekają wszyscy ci, którzy mają w domu kota. Albo raczej: którzy mieszkają w domu zarządzanym przez kota. Od takich ciekawych scen nagranych przez posiadaczy kotów rozpoczęliśmy w szkole Dzień  Kota, a było wesoło podczas oglądania, bo okazało się, że nasze miłe kotki to czasem rozrabiające kocury.

Następnie dzieci odczytywały ciekawostki z życia kotków umieszczone na specjalnej tablicy edukacyjnej oraz  wzięli udział w zagadkach „z życia kotów”. Chętni uczniowie lepili kotki z plasteliny, wykonywali maski kotków oraz wzięli udział w sportowych kocich rozgrywkach. Oczywiście wszystkie wysiłki nagrodzone zostały przez organizatorów Dnia Kota w szkole: panią Marzenę Galas i Barbarę Szukałę, MEDALAMI!

 

 

 

WALENTYNKI

dla chłopczyka i dziewczynki

 Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła. 

Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował„pocztę walentynkową”.Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki do specjalnej skrzynki, a szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy (dziękujemy Gabrysi i Krystianowi).

W tym dniu obowiązywał także specjalny dresscode - ubrania w kolorze czerwonym, który wykorzystano do zorganizowania konkursu na najciekawszą kreację walentynkową. Brawo dla Amelki Dąbrowskiej, Uli Stachowicz, Mai Podgórnik, Emilki Olszowy i Asi Lipior!!!

Miłym zaskoczeniem dla wszystkich byłaspecjalnie nagrana audycja walentynkowa z koncertem życzeń dla każdej klasy i pracowników szkoły,  która została nadana przez radiowęzeł szkolny. Przygotowały ją  panie Barbara Szukała i Marzena Galas z udziałem uczniów: Krystiana Ząbka, Uli Stachowicz, Emilki Rzepeckiej, Joasi Lipior, Nikoli Bielatowicz i Kacpra Czudeckiego.

W świetlicy szkolnej panie M.Galas, G.Witkowska-Gac i B.Szukała zorganizowały walentynkowe konkursy:

 „Kto kogo kocha, kto kogo lubi, kto kogo szanuje?” Zagadki słowne.

„Gorące Serce”I miejsce – Milena  Ceroń

„Zgadnij, ile?” Słodka zabawa

„Piernikowe serca”. Ozdabianie serduszek. I miejsce Nikola Lorek, II miejsce Filip Andreasik, III miejsce Zuzia Gil.

"Odszukaj drugą połówkę"– I miejsce Asia Lipior i Amelka Orłowska, II miejsce Amelka Dąbrowska i Kasia Lipior, III miejsce Gabrysia Worwa i Maja Podgórnik.

„Papierowy deszcz- I miejsce Ula Stachowicz i Emilka Olszowy

„Gra muzyka”– zabawa ruchowa.

„Kalambury”- zwycięzcy: Amelka Orłowska, Eliza Wiktor, Wiktoria Stachura i Lena Zygmunt.

Walentynkowa krzyżówka – I miejsce Asia Lipior

Mamy nadzieję, że był to dobry dzień dla wszystkich. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za wspólną zabawęJ

 

KOLOROWY ŚWIAT AKWARELI

29 stycznia 2021 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny, którego celem było przybliżenie dzieciom różnych technik  plastycznych. Tym razem w ruch poszły pędzle, woda        i akwarele, które wbrew pozorom są trudnym narzędziem do tworzenia prac. Uczestnicy obejrzeli film edukacyjny na temat malowania akwarelami, a następnie przystąpili do tworzenia własnych dzieł. Niektórym tak bardzo przypadła do gustu ta technika plastyczna, że namalowali kilka obrazków bawiąc się przy tym wyśmienicie. Nikola Lorek, która zajęła I miejsce w w/w konkursie namalowała ich osiem. II miejsce zajęła Milena Ceroń, która z kolei stworzyła największy obrazek. Na wyróżnienie zasłużyły: Emilka Foks, Zuzia Gil, Lena Zygmunt i Maja Podgórnik. Oczywiście wszystkie prace zostały nagrodzone i zamieszczone w Internetowej Galerii Sztuki. Organizatorem konkursu był Samorząd Szkolny 

 

„MOJE FERIE ZIMOWE”

 

Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci oraz propagowanie bezpiecznych zachowań były celami zorganizowanego w dniu 25 stycznia 2021 r. konkursu plastycznego „MOJE FERIE ZIMOWE”.

Organizatorami konkursu były panie:  Barbara Szukała i Marzena Galas

Jury w składzie:  organizatorzy i Mały Samorząd Uczniowski przyznało następujące miejsca:

I miejsce: Joanna Lipior

II miejsce: Emilia Rzepecka

III miejsce: Wiktoria Nikiel

Wyróżnienia:

Wiktoria Stachura

Emilia Olszowy

Wojciech Siop

Amelka Dąbrowska

                                                                                                                                    Gratulujemy J

 

 

 

LEPIMY BAŁWANA

 

W tym roku zima dopisała  zarówno na feriach jak i po powrocie do szkoły. Wykorzystując atak zimy, postanowiliśmy zachęcić dzieci ze świetlicy szkolnej do wyjścia na świeże powietrze i aktywnego spędzenia czasu przy lepieniu bałwana. Ogłosiliśmy więc wielki konkurs na najciekawszego bałwana. Ocenialiśmy etapy powstawania sympatycznego śniegowego pana oraz wkład jaki w jego stworzenie włożyli artyści oraz oczywiście efekt końcowy.  Wobec powyższego uznaliśmy, że: wszyscy uczestnicy zasłużyli na nagrodę – słodkąniespodziankę, aUla, WojtuśFilip na nagrodę dodatkową. 

 

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

31 stycznia 2021 roku odbył się 29 Finał WOŚP. W tym roku zbierane były pieniądze dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Nie mogło więc zabraknąć nas- uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy, którzy już od wielu lat wspieramy ten szczytny cel. Ogłosiliśmy w szkole mini aukcje, na których można było zdobyć maskotki i książeczki podarowane przez członków Samorządu Szkolnego. Braliśmy też udział w dębickiej aukcji i licytowaliśmy piłki z podpisami naszych piłkarzy. Zbieraliśmy też do puszki ustawionej na korytarzu szkolnym. Zebraną kwotę wpłaciliśmy do e-skarbonki dębickiego sztabu.

KONKURSY MIKOŁAJKOWO-ŚWIĄTECZNE

 

W grudniu 2020 roku w świetlicy szkolnej odbywały się konkursy o charakterze mikołajkowo-świątecznym, w których brali udział uczniowie z klas I-III.

Miesiąc grudzień w świetlicy rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu „Wioska Świętego Mikołaja”, który wprowadził dzieci w radosny nastrój. Po obejrzeniu filmu wszyscy przystąpili do pisania listów do Św. Mikołaja. Listy były bardzo ciekawe, ale jeden wzruszył nas najbardziej, list Krystiana Ząbka, który nie chciał nic dla siebie, tylko dla biednych dzieci. Postanowiliśmy jemu właśnie przyznać pierwszą nagrodę za najciekawszy list.

W kolejnych dniach grudnia uczniowie rozwiązywali mikołajkowo- świąteczne łamigłówki, quizy, czytali wiersze o Mikołaju, układali hasła związane ze świętami z rozsypanek, układali puzzle na czas, wykazywali się sportowymi umiejętnościami: rzuty czapkami Mikołaja do celu,  układanie choinek z klocków, rysowali z zasłoniętymi oczami choinki, rozwiązywali krzyżówki oraz wykonywali kartki świąteczne. Rywalizację zakończył konkurs kolęd i pastorałek. Za wszystkie w/w konkurencje uczniowie otrzymywali punkty:

I miejsce zajęli: Emilia Orłowska z kl. 3 b i Filip Andreasik z kl. 1 (42 pkt)

II miejsce: Krystian Ząbek z kl. 3 b (32 pkt)

 

Organizatorem konkursów była pani Barbara Szukała, która ufundowała dla wszystkich biorących udział drobne upominki.

 

 

 

Konkurs plastyczny JESIENNE ZABAWY

 

25 listopada 2020 roku w świetlicy szkolnej, pani Barbara Szukała zorganizowała konkurs plastyczny „Jesienne zabawy”.

Konkurs miał na celu rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej; kształtowanie umiejętności obserwowania przyrody; zwrócenie uwagi na bogactwo i różnorodność kolorów w przyrodzie jesienią.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Lena Zygmunt, kl. 0

II miejsce – Amelia Orłowska, kl. 3 b 

III miejsce – Lena Zygmunt, kl. 3 b

 

 

JESIENNEKOLORY

konkurs- bukiet jesienny

Posypały się listeczki dookoła,
To już jesień te listeczki
z wiatrem woła:
- Opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem jesień przyszłam tutaj,
w waszą stronę.
Lecą listki, lecą z klonu i kasztana.
Będą z listków bukieciki
złote dla nas.
Nazbieramy, nastawiamy na stoliku
Tych jesiennych, tych pachnących
bukiecików.

„Bukieciki” Lucyna Krzemieniecka

I miejsce– Emilka Rzepecka

II miejsce– Iza Stoś

II miejsce – Olaf Bielatowicz

Wyróżnienie – Amelka Orłowska

Wyróżnienie – Maksymilian Filip

Organizator konkursu: Barbara Szukała

 

Data konkursu: 13 listopada 2020 r.

Przejdź do galerii zdjęć...

 

DZIEŃ KROPKI

 

Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia Samorząd Uczniowski, zorganizował  wiele ciekawych zabaw i konkursów, między innymi powstały niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.

 

 

 

Kocham Cię Mamo!

Kocham Cię Tato!

 

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla każdego z nas rodzice to najważniejsze osoby  życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować tę piękną więź.

W związku z tym, że obecnie nie możemy zaprosić do szkoły rodziców na uroczystą akademię, uczniowie postanowili nagrać życzenia i zaprezentować je w poniższym nagraniu. Życzymy wszystkim miłych wrażeń:-)

Rzeczpospolita Uczniowska

 

 

https://youtu.be/PV88f9J_U5Q

 

 

Klub Szkół UNICEF

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy należą do Klubu Szkół UNICEFF od ubiegłego roku i rzetelnie wykonują zadania związane z członkostwem w klubie. W tym miesiącu chcielibyśmy podzielić się z Wamiinformacjami o tym, jak młode osoby z różnych stron świata radzą sobie podczas epidemii koronawirusa. Tym samym pragniemy zachęcić Was do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

W artykule „Życie młodych osób podczas epidemii koronawirusa” znajdziecie:

·         historie dzieci z różnych stron świata, które uczestniczą w edukacji zdalnej,

·         link do filmu, będącego krótkim nagraniem rozmowy nastolatków z kilku europejskich krajów,

·         pomysły, jak uczniowie mogą zaprezentować swoje własne przeżycia, podczas wirtualnych spotkań w grupie, bądź w formie indywidualnej pracy, wykorzystującej techniki artystyczne.

Ponadto w zakładkach (z lewej strony) znajdziecie następujące materiały:

·         Edukacja zdalna w czasie pandemii – zagadnienia, na jakie zwraca uwagę UNICEF Polska

·         Materiały dla dzieci i młodzieży

·         Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

·         Jak nauczyciele mogą rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

·         Choroba wywołana koronawirusem (COVID-19): Co powinni wiedzieć rodzice?

·         5 wskazówek dla rodziców, jak mogą wspierać dzieci w czasie zdalnej nauki

Jesteśmy świadomi, że stan wynikający z epidemii i zamknięcia placówek edukacyjnych jest czasem trudnym. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na samopoczucie uczniów i reagujemy na wszystkie niepokojące sygnały.W poniższym linku poruszane są  trudne tematy i wskazane miejsca, gdziedzieci mogą szukać wsparcia.Pamiętajcie: Nauczyciel, wychowawca to bardzo często kolejna, zaraz po rodzicu, najbardziej zaufana osoba dorosła, która może Ci pomóc:-)

 

https://unicef-koronawirus.pl/edukacja/zycie-mlodych-osob-podczas-epidemii-koronawirusa/

DYPLOM DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2

 

Jedna szkoła – wiele pasji

W Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy rozstrzygnięty został konkurs pod hasłem : „Jena szkoła – wiele pasji”. Był on nietypowy, ponieważ prace konkursowe w dziewięciu kategoriach uczestnicy wykonywali w domu, pokazując, że się nie nudzą, a inspiracje potrafią czerpać z każdego możliwego źródła. Jesteśmy pod wrażeniem  oryginalności i kreatywności nadesłanych prac, które poniżej prezentujemy wraz z wynikami konkursu.

 

1. Pokaż jak spędzasz czas wolny z bliskimi w domu

I miejsce – Anita Machnik

2. Świąteczna kartka

 

Wyróżnienia: Kinga Skarbek, Maja Skwirut, Anita Machnik

3. Pisanka wielkanocna

 

Wyróżnienia: Maja Skwirut, Anita Machnik, Kinga Skarbek

4. Mój pupil

 

Wyróżnienia: Kinga Skarbek, Anita Machnik

5. Ilustracja do utworów Wandy Chotomskiej

I miejsce- Julia Goljat

 

Wyróżnienie- Kinga Skarbek

6. Eko zabawka 

 

I miejsce – Natalia Foryś

7. Papierowe prace przestrzenne

 

Wyróżnienie: Kinga Skarbek, Anita Machnik

8. Super śniadanie…

I miejsce-Julia Goljat

I miejsce – Anita Machnik

 

I miejsce- Kinga Skarbek

9. Znowu mi się upiekło

 

Wyróżnienia: Julia Goljat, Kinga Skarbek

 

Gratulujemy!

Wszystkie osoby biorące udział w konkursach zostaną nagrodzone dyplomami i upominkami.

 

Rzeczpospolita Uczniowska, Barbara Szukała i Marzena Galas

 

 

Jedna szkoła – wiele pasji

Drodzy Rodzice i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy.

            Od wielu dni uczymy się i bawimy w domach, unikamy wyjść, spotkań nawet z przyjaciółmi i rodziną. Nie tylko tęsknimy za bliskimi, znajomymi, kolegami ze szkoły, ale też po prostu się nudzimy, a sposobem na nią może być  propozycja konkursów zaprezentowana poniżej. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród propozycji coś co Was zainspiruje do działania – podane linki to gotowe rozwiązania, inspiracje do wykonania prac konkursowych, których zdjęcialub filmiki, po wykonaniu prześlijcie do 9 kwietnia 2020 roku na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Każdy uczestnik otrzyma dyplom oraz upominekJ, a najciekawsze z nich dodatkowo nagrodę niespodziankęJ

 

Możecie wziąć udział w każdym z poniżej opisanych konkursach lub wybrać te, które najbardziej Wam odpowiadają. 

KONKURSY

 

Dzień Kobiet

 

„To ona przywraca powietrzu barwę i ustanawia ład.

To dzięki niej z popiołów, zgliszcz i mgły wstaje świt.

To dzięki niej trwa miłość.

To ona trzyma nas na ziemi i wznosi do nieba”.

 

W imieniu wszystkich mężczyzn z naszej szkoły pragnę podziękować Wam, Drogie Panie i Drogie Koleżanki za to, że jesteście, że niczym promień słońca rozświetlacie nam każdy dzień, bo bez Was, zwyczajnie, żyć niepodobna.

Życzę wszystkim Paniom, by odnalazły w ciszy swoje myśli i marzenia,

w bliskich sobie osobach – siłę i piękno, w otaczającym świecie – radość istnienia,

 w kolorach, smakach i zapachach – wielkość natchnienia,a w sobie – miłość.

męska część Rzeczpospolitej Uczniowskiej

 

 

 

WALENTYNKI 2020

Szkoła to nie tylko nauka i praca. To także wychowanie, z którym wiąże się zabawa, integracja, zdrowa rywalizacja. Takie cele miały organizowane w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy,  obchody Walentynek. Kilka dni wcześniej Rzeczpospolita Uczniowska ogłosiła, że w holu znajduje się skrzynka na walentynkową pocztę. Zainteresowani (czasem oznacza to nieśmiałych) wrzucać mogli do niej kartki z wyrazami sympatii. W piątek, kiedy to czczono święto zakochanych, w szkole działo się wiele. Najpierw w świetlicy szkolnej wszyscy mieli okazję obejrzeć mini- spektakl teatralny pod tytułem „Romeo i Julia”. Pierwsza jego część rozgrywała się w czasach współczesnych i miała wyraźny wydźwięk humorystyczny. Aktorzy zaprezentowali fragmenty pochodzące z różnych dzieł literackich (poezja Mickiewicza, słów bohaterów sztuki G. Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej” czy wiersze miłosne współczesnych poetów), pojawiły się także elementy teleturniejów (np. Milionerzy). Następnie odbył się konkurs recytatorski POETYCKIE WALENTYNKI. Konkurs podzielony został na trzy  grupy wiekowe. Jury konkursu w składzie: opiekun RzU pani Barbara Szukała, Izabela Boruta – uczennica klay 7 b, Eliza Wiktor – uczennica klasy 2 b, nagrodziło następujące osoby:

Kategoria I: klasy 0 – I

I miejsce – Urszula Stachowicz, kl. 1 „Całuski i buziaczki”

II miejsce – Gabriel Baran, kl. 0 – „Mój brat”

Wyróżnienia:

 Anita Machnik, kl. 0 – „Przyjaźń ze schroniska”

 Izabella Zaworska, kl. 0 – „Przyjaźń ze schroniska”

 Emilia Rzepecka, kl. 1 – „Zostań moim przyjacielem”

Kategoria II: klasy II –IV

I miejsce – Jakub Mordel, kl. 3 a – „Historia”

Wyróżnienie – Gabriela Worwa, kl. 3 b – „To takie…”

Kategoria III: klasy V – VIII

I miejsce – Jakub Wójcik, kl. 6 a -  „Miłość”

Wyróżnienie – Anna Szuba, kl. 6 a – „Po raz pierwszy”

Ostatnim, a zarazem najbardziej wyczekiwanym momentem szkolnych walentynek, była oczywiście POCZTA WALENTYNKOWA. W tym roku listy, upominki ikartki  sympatii wypełniły skrzynkę po brzegi. Super, że w naszej szkole są  tak fajni uczniowie. Oczywiście nauczyciele też się z nami w tym dniu bawili organizując w klasach i świetlicy szkolnej różne konkurencje.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

 

 

 

 

GÓRA GROSZA 2020

Po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy przystąpili do akcji „Góra Grosza”, której celem jest zbieranie  drobnych monet i  pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Oprócz zbiórki monet, wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze o dobroczynności i aktywności społecznej w oparciu o materiały udostępnione przez Towarzystwo Nasz Dom na stronie internetowej http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/.

Podczas tegorocznej akcji zebraliśmy16869 monet.

Łączna kwota: 299,16 zł

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za włączenie się w akcję.

Rzeczpospolita Uczniowska

Opiekun: Barbara Szukała

 

Klasa 0 – 22,03 zł

Klasa 1 – 20,94 zł

Klasa 2 a – 35,41 zł.

Klasa 2 b – 83,61 zł – 3433 monety!

Klasa 4 – 30 zł

Klasa 5 b – 13,18 zł

Klasa 6 a- 40,02 zł

Klasa 7 b – 4,89 zł

Klasa 8 a – 9,16 zł

Rzeczpospolita Uczniowska – 10,18 zł

Indywidualni ofiarodawcy:

Julia Goljat – 7,59 zł – 795 sztuk monet

Michał Goljat – 7,62 zł – 762 sztuki monet

Magdalena Paliga – 4,37 zł – 270 monet

Michał Plezia – 3,14 – 314 monet

Jakub Gawryś – 1,23 zł – 75 monet

Cezary Chłościński – 2,80 zł – 280 monet

 

Julia Świstak – 2,34 zł – 56  monet

 

AKCJE CHARYTATYWNE

Uczniowie działający w Rzeczpospolitej Uczniowskiej wspólnie z panią opiekun Barbarą Szukałą oraz panią Marzeną Galas przeprowadzili następujące akcje charytatywne :

 

v  „Świąteczny czas dzielenia się miłością i dobrem” – kiermasz na rzecz dzieci z Wiosek Dziecięcych

v  Festiwal pierniczków – na prezent mikołajkowy dla ucznia SP nr 2 w Dębicy

v  Wykonanie i przekazanie świątecznych choinek i stroików dla osób z Domu Pomocy Społecznej w Dębicy

v  Wsparcie Fundacji Happy Kids – na posiłek wigilijny

v  Fundacja Dr Clown na tworzenie i remontowanie sal szpitalnych i kącików zabaw

v  „Marzycielska Poczta” – wysłanie kartek i ozdób świątecznych do chorych dzieci

v  Zbiórka zakrętek i środków finansowych na operację nogi dla małej dębiczanki

v  Wsparcie rodziny z Kenii – na zakup przyborów szkolnych

v  Pomaganie jest fajne – Unicef dla Nigru

v   „Góra Grosza” – Towarzystwo Nasz Dom

v  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

Spotkanie z tradycją

– warsztaty bożonarodzeniowe

  

 

17 grudnia 2019 roku,  w przedświątecznej atmosferze, przy świątecznej  muzyce i zapachu pierniczków  spotkały się w  świetlicy szkolnej dzieci na kreatywnych  warsztatach  tworzenia ozdób świątecznych. Warsztaty bożonarodzeniowe to idealna okazja, aby nie tylko poczuć magię świąt ale także,  poznać tradycje bożonarodzeniowe. Dzieci wspólnie z panią B.Szukałą i M.Galas wykonały lampiony, stroiki z szyszek i bombek, reniferki z korka oraz choinki  z kartonu.

 

Marzycielska Poczta

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy po raz drugi przystąpili do świątecznej akcji pisania kartek i listów do chorych dzieci. Prześledzili zamieszczone profile chorych dzieci i zdecydowali się napisać do Filipa Abramika, Michała Grala, Julii Przykorzyńskiej i Irminy Rychlickiej. Listy i kartki dodają dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy.

 

 

GALA WOLONTARIATU 2019

10 grudnia 2019 roku Przedstawiciele Rzeczpospolitej Uczniowskiej pod opieką pani Barbary Szukały, wzięli udział w uroczystej Gali Wolontariatu, która odbyła się w  Domu Kultury w Dębicy. Spotkali się na niej wszyscy Ci, dla których los potrzebujących nie jest obojętny. Podczas gali nagrodzeni zostali najbardziej zaangażowani wolontariusze, a zebrani wysłuchali wykładu „O współczesnym wolontariacie”, który poprowadził przedsiębiorca Bartosz Mateja. Uczniowie obejrzeli także artystyczne popisy Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance w Dębicy oraz młodych artystów z Dziecięcego Teatru ,,Fantazja” z Miejskiego Ośrodka Kultury. Wszyscy uczestnicy Galii zostali poczęstowani tortem i napojami. Podczas spotkania uczniowie mieli doskonałą okazję do podzielenia się własnymi doświadczeniami z zakresu działalności wolontariatu z terenie ich szkół.

 

 

 Mikołajki 2019

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję.             Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. A najmłodsi dodatkowo podśpiewywali:

„Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje

Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???

O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.

Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…”

 I … po niedługim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty pomocników Świętego Mikołaja, którymi byli przedstawiciele Rzeczpospolitej Uczniowskiej. Pomocnicy odwiedzili dzieci w klasach i podarowali słodkie upominki, przeprowadzili szereg konkursów: narty Św. Mikołaja, czapka Elfa, konkurs plastyczny, puzzle, Śnieżynka.  Ten miły nastrój utrzymaliśmy tego dnia bardzo długo.

 

- To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłóbka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy

świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy wzięli udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka . W tym roku przypadała wyjątkowa - 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

            20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka  to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w SP nr 2 nadana została audycja „Moje prawa ważna sprawa”(Anna Szuba i Magdalena Paliga), pod takim samym tytułem w klasach młodszych uczniowie obejrzeli teatrzyk (przygotowany przez panie: BarbaręSzukałę i  Marzenę Galas oraz uczennice: Elizę Wiktor, Klaudię Krystoń,Justynę Plezięi Kuzyk).W klasach od 0 do VIII przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne: w klasie O (pani Dorota Chodak, Justyna Wiśniewska i Grażyna Grabiec) „Dziecka prawa-moja sprawa”.W klasie I (pani Katarzyna Kmieć i Liliana Wawrzaszek) „Dziecko i Jego prawa”. W klasach II i III (panie: Wiesława Krok-Piskadło, Ewa Soborska, Marta Witkoś, Małgorzata Sikora)„Prawa z innej planety”, „Ważne osoby w moim życiu”.W klasie VIa(pani Barbara Szukała)„Bohater praw dziecka”.W klasie VIII b (pani Barbara Szukała)„Prawa dziecka – teoria i praktyka”.Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film z udziałem Ambasadora Dobrej Woli Davida Beckhama oraz filmy: „Dzieci mają głos”,„Inny nie znaczy winny”, „Uniceff – 30 rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka”, „Prezentacja multimedialna - prawa, a zachcianki”.

Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym:„Mam prawo”, w którym

I miejscezdobyli: Tymoteusz Pięk i Kcper Czudecki, wyróżnienia: Aleksander Szyper, Ignacy Chmura, Lena Guzik, Kalina Fąfara, Hania Skrętkowska, Maksymilian Jędrzejczyk, Oliwia Guzik, Patryk Węgrzyn, Wiktoria Ziara, StelkoLignos, Oliwia Guzik, Milena Zachwiej, Szymon Paliga. Na szczególną uwagę zasługiwały prace uczniów najmłodszych z oddziały przedszkolnego, z których powstała książeczka. Wszystkie prace można było oglądać na korytarzu szkolnym. Rzeczpospolita Uczniowska zadbała również o to, aby w dniu 20 listopada każdy uczeń miał przypięty do ubrania kotylion informujący o obchodach Dnia Praw Dziecka.

 

 

 

 DZIEŃ  JEŻA

 

 

"W suchym lesie mieszka jeż
chcesz zobaczyć – to się spiesz!
Pod gromadką liści śpi,
gdy słoneczko złote lśni."

( I. Sallach)Przypadający za kilka dni Dzień Jeża 2019 stał się okazją do ciekawych zajęć edukacyjnych, przeprowadzonych przez  panią Barbarę Szukałę w klasie pierwszej. Zaciekawione pierwszaki wspólnie rozwiązały i odczytały krzyżówkę z hasłem dnia, obejrzały film o ciekawostkach z życia jeży i odpowiadały na pytania związane ze zwyczajami tych przemiłych zwierzątek. Dzieci pomogły jeżykom również odnaleźć drogę do lasu w rysunkowym labiryncie, a na koniec kolorowały "jeżykowe" obrazki. Podczas zajęć pierwszaki zbierały również „jeżykowe punkty”, które później wymieniły na nagrody ufundowane przez panią Kasię Kmieć:

Miejsce 1 zajął - Krzyś Madras

Miejsce 2 zajął - Dominik Ząbek

Miejsce 3 zajęli - Julia Goljat, Urszula Stachowicz,  Kacper Niezgoda i Filip Kozioł

Zajęcia wzbogaciły wiedzę dzieci o jeżach, rozbudziły ich ciekawość i wyobraźnię. Swoją tematyką "Dzień Jeżą" znakomicie wpasował się w klimat jesiennych dni, a zainteresowanie dzieci zainspirowało do kontynuowania zajęć w innych klasach. Dlatego do świetlicy szkolnej pani B.Szukała i M.Galas  zaprosiłydzieci z klasy zerowej do wspólnej zabawy z okazji Dnia Jeża. Uczniowie z klas starszych również uczestniczyli w nietypowym szkolnym święcie: klasa IV  i VI po obejrzeniu filmu oraz rozwiązaniu zagadek związanych z życiem jeża wykonali w grupach plakaty informacyjne., które zostały nagrodzone: I miejsce zajął plakat: Oliwii Bały, Wiktorii Jędrzejczyk i Anny Szuby; II miejsce: Marcina Rupy; III miejsce: Justina Lejmanowicza, Kacpra Szerszenia i Maksymiliana Maciuby; wyróżnienie: Sylwii Kurc, Pauliny Ziobro i Natalii Mądro.W klasie czwartej na szczególną uwagę zasługiwały prace: Bartosza Florkiewicza (I miejsce) i Ewy Rzeźnikiewicz (II miejsce). W środę 6 listopada uczniowie z klas I-III, przebywającyw świetlicy szkolnej  również mieli okazję, żeby dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tych miłych ssakach, wziąć udział w konkursie plastycznym oraz zabawach ruchowych „na podłodze siedzi jeż”. Dzień Jeża zakończył się czytaniem bajki „O jeżu Heniu, który bał się igieł” przez Kamilkę Ząbek. Prace uczniów, plakaty, kolorowanki, zagadki i prace plastyczne można oglądać na korytarzu szkolnym przez cały tydzień. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia oraz do sprawdzenia swojej wiedzy o jeżach:-)

WITAMY NA POKŁADZIE

 

Pasowanie na ucznia to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni przeżytych w szkole.                      25 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy złożyli uroczyste ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Rzeczpospolita Uczniowska aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach do tego szczególnego dnia oraz w samym jej przebiegu. W tym roku zabraliśmy naszych małych przyjaciół w podróż przez morza i oceany okrętem zbudowanym specjalnie na tę okazję:-)

Kapitanem prowadzącym uroczystość była Magdalena Paliga, w rolę pirata wcieliła się Kamila Ząbek, nad pocztem flagowym czuwał Szymon Ryba, bosmanem był Kacper Rzepecki, a  stewardami Anna Szuba i Michalina Mirowska. Stół z pirackimi specjałami przygotowały panie:Barbara Szukała i Marzena Galas.

Pierwszaki - Witamy na pokładzie okrętu SP 2!Wyruszamy razem w rejs, aby poznać nieznane obszary wiedzy, spotkać nowych przyjaciół i przeżyć wiele klasowych przygód, które na pewno pozostaną Wam w pamięci..., aby po latach, z łezką w oku, wspominać te chwile..., chwile spędzone w naszej szkole.

  

  

Światowy Dzień Uśmiechu

-  4 października 2019 roku

 

Światowy Dzień Uśmiechu nie ma stałej daty i obchodzony jest w pierwszy piątek października. Na pomysł tego święta wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył “smiley'a”- słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Jego dzieło stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli dobrej woli i radości na świecie.

Wszyscy znamy słynne słowa "Śmiech to zdrowie" i faktycznie mają one pokrycie w badaniach naukowych. Otóż śmiech sprawi, że:

·         lepiej dotlenimy swój organizm, bo śmiejąc się nabierasz trzy razy więcej powietrza. 

·         Śmiech wzmocni twoją odporność, bo zwiększa produkcję limfocytów T, których zadaniem jest niszczenie wirusów. 

·         Śmiech rozładowuje stres, bo hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi m.in. bóle głowy i mięśni.

·         Spontaniczny śmiech pozytywnie wpływa na samopoczucie, uwalniając endorfiny. Wybuch radości jest jak potężny zastrzyk energii. Masz więcej chęci do pracy i zabawy.

·          Śmiech, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, wpływa na lepsze odżywienie skóry i jej oczyszczanie. 

·         Śmiech jest doskonałą gimnastyką dla mięśni twarzy, przepony, brzucha, ramion. Pogodne osoby łatwiej zjednują sobie ludzi. Są przyjaźnie nastawione do świata, wydają się sympatyczniejsze i... atrakcyjniejsze.

Śmiejmy się więc każdego dnia!!!

W naszej szkole ten dzień był bardzo wyjątkowy. Już od rana przedstawiciele Rzeczpospolitej Uczniowskiej: Magda Paliga Szymon Ryba, Kamilka Ząbek i Klaudia Hamala ze uśmiechem, dobrym słowem i talerzykiem pełnym "uśmiechniętych buziek" witała wchodzących do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców. Zachęcając wszystkich, aby zabrali ten uśmiech ze sobą, nikomu go nie oddawali lecz dzielili się nim ze wszystkim i każdego dnia. W Dniu Uśmiechu, nie zabrakło również konkursów: na najpiękniejszy narysowany uśmiech oraz konkurs opowiadania żartów.

"Uśmiech to magia. Powstaje z niczego, a potrafi zdziałać cuda"

 

 

 

KOLORY  JESIENI

Pod takim hasłem Rzeczpospolita Uczniowska przeprowadziła zajęcia dla uczniów z klas I-III przebywających w świetlicy szkolnej w dniu 2 października.

 

 Klaudia Hamala i Kamilka Ząbek wcieliły się w rolę robaczków, które opowiedziały zebranym dzieciom o walorach odżywczych owoców i warzyw, a panie B,Szukała i M.Galas zaprosiły dzieci do wspólnego dekorowania spódniczki Pani Jesieni oraz do układania haseł związanych z jesienną pogodą oraz quizem „Wiem wszystko o Jesieni”. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą ruchową „Chocolate”.

 

 

DZIEŃ  CHŁOPAKA 2019

 

„Chłopak to stworzenie takie, co to bywa różnorakie!

Są weseli i szaleni, nie brakuje wśród nich leni.

Czasem bardzo są poważni, często silni i odważni.

Wciąż nastroje swe zmieniają, plany różne obmyślają.

Ale mimo wszystkich wad, nudny bez nich byłby świat.

Więc dnia tego dziękujemy, że wśród stworzeń tych żyjemy!”

Żeńska część Rzeczpospolitej Uczniowskiej

 

30 września od samego rana w naszej szkole było bardzo wesoło, bo to był dzień, w którym chłopcy mieli swoje święto, a żeńska część SP nr 2 nie zapomina o  kolegach. Dlatego Kamilka, Klaudia i Iza wędrowały od klasy do klasy i wręczały chłopcom słodkie upominki – lizaki z tatuażami oraz kartki z życzeniami i…w dbałości o zdrowie gumę do żucia-Hi,hi,hi… Przez szkolny radiowęzeł została nadana audycja „Chłopcy fajni są”.

 

Jeszcze raz życzymy Wam Chłopaki wszystkiego naj, naj, najlepszego i… fajnie, że jesteście!!!

 

Radość dzielenia się- uczniowie SP nr 2 chętnie pomagają innym, co udowodnili już wielokrotnie. Ten rok szkolny Rzeczpospolita Uczniowska rozpoczęła od zbiorki funduszy dla rodziny Amosa Keahpochodzącej z Afryki. 

 

Wszystkim ofiarodawcom, bardzo dziękujemy.

Och, a co jeśli mógłbyś latać????

        Pod takim hasłem Rzeczpospolita Uczniowska pod opieką pani B.Szukały zorganizowała Dzień Marzyciela.

 Uczniowie otrzymali wycięte piórka, na których wpisywali swoje marzenia i przyklejali je na specjalnej tablicy formując skrzydłaJktórymi można odlecieć w krainę marzeń….

A marzeń było wiele - jak widać na poniższych zdjęciach. Bo kto nam zabroni marzyć?

Oczywiście największymi marzycielami w szkole okazała się klasa druga z wychowawczynią panią Wiesią Krok-Piskadło, która jak niektórzy pamiętają podczas ostatniego Dnia Marzyciela – marzyła o…spodniachJ zauważyliśmy, że pani Wiesia była w sukienceJ a o czym marzy w tym roku, nie odpowiedziała, ale może znajdziemy wpis na piórkach…

Wszystkim uczniom oraz wychowawcom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i życzymy spełnienia marzeńJ

 

 

 

ŚWIĘTO DEMOKRACJI W SZKOLE

 

Jak co roku we wrześniu odbyła się w naszej szkole kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Były plakaty, ulotki, hasła i obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację szkoły.

Dnia 11 września 2019 roku w lokalu wyborczym zorganizowanym w świetlicy szkolnej odbyły się wybory do „dużego” i „małego” Samorządu. O godzinie 14.00 nastąpiło otwarcie urny i przeliczenie głosów przez komisję skrutacyjną. Spośród oddanych głosów największą ilość uzyskała Magdalena Paliga (32 głosy), a o jeden głos mniej miała Izabela Boruta. Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

Rok szkolny 2018 / 2019

OPIEKUN: - BARBARA SZUKAŁA

PREZYDENT: - LETYCJA  KOPACZ 

PREMIER: - JULIA CHMURA 

MINISTERSTWO SKARBU:

WIKTORIA SAK

ALEKSANDRA CABAJ


MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH:


KORNELIA PYCH

MINISTERSTWO ZDROWIA:

MICHALINA  MIROWSKA 

KAROLINA PALUCH

MINISTERSTWO KULTURY I SPORTU:


JULIA ZYGMUNT

FRANCISZEK GLEŃ


BIURO PRASOWE RZĄDU:


WERONIKA  SZUKAŁA

KACPER MACHNIK


MINISTERSTWO ROZWOJU:

JAGODA CHŁOŚCIŃSKA

KAMILA ZĄBEK

MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI:

PRZEWODNICZĄCA: Justyna Plezia

 ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ: Klaudia Krystoń

 

Wybory do Samorządu Szkolnego

   17 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję przekonać się, że wybory do Samorządu są świętem demokracji w szkole. Poczynając od kampanii wyborczej –plakaty na I piętrze naszej szkoły przykuwały uwagę wszystkich uczniów –mieli oni możliwość poczuć, jak ważny jest ich głos.
     Obecny Samorząd Uczniowski miał za zadanie zadbać, aby wybory odbyły się zgodnie z prawem i czterema podstawowymi zasadami. Są bezpośrednie – byśmy mogli poczuć powagę chwili, tajne, by wybór był obiektywny, równe – byśmy uwierzyli, że mamy takie same prawa, powszechne, bo stanowimy jedność i każdy powinien z pełną świadomością podjąć tę ważną decyzję.

 

22 WRZEŚNIA DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

 

We wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Europejski Dzień bez Samochodu. Celem akcji było propagowanie postaw ekologicznych, przekonanie do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego.

Uczniowie podczas zajęć dydaktycznych przekonywali się, że życie bez samochodu przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczania powietrza, co wpływa na polepszenie jakości naszego życia. Wykonali plakaty reklamujące hasło„Stop dla samochodów”.Prace ozdobiły szkolny korytarz. Dzieci w świetlicy szkolnej wraz paniami zaprojektowały znaki ostrzegające przed  jazdą samochodem 22września. Znaki zabrały do domów, by przekazać rodzicom. Starsi uczniowie natomiast  rozdawali ulotki promujące Dzień bez Samochodu.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA 2018

 

„Chłopak to stworzenie takie, co to bywa różnorakie!

Są weseli i szaleni, nie brakuje wśród nich leni.

Czasem bardzo są poważni, często silni i odważni.

Wciąż nastroje swe zmieniają, plany różne obmyślają.

Ale mimo wszystkich wad, nudny bez nich byłby świat.

Więc dnia tego dziękujemy, że wśród Was  żyjemy!”

 

Z okazji Dnia Chłopaka żeńska część Rzeczpospolitej Uczniowskiej przygotowała krótką audycję słowno-muzyczną, która została nadana przez radiowęzeł szkolny.Następnie  uczennice Julia Chmura, Julia Zygmunt, Letycja Kopacz i Ola Cabaj odwiedziły w klasach chłopaków częstując ich lizakami.

Chłopaki jesteście super!!!!!

 TYDZIEŃ  JĘZYKÓW  OBCYCH

 

 

26 września 2018 roku w naszej szkole rozpoczął się Tydzień Języków Obcych, którego pomysłodawcą była Rzeczpospolita Uczniowska. Celem jego zorganizowania  było uświadomienie uczniom korzyści płynących z uczenia się języków obcych, podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu, zachęcanie do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych przed społecznością szkolną oraz poznanie różnych kultur.

W ramach w/w tygodnia zorganizowano następujące zajęcia:

v  Zajęcia w świetlicy szkolnej prowadzone przez panie B.Szukałę i M.Galas miały formę zabaw i quizów językowych, w których za udział uczniowie zbierali drobne nagrody. Ponadto uczniowie układali puzzle związane tematycznie z Tygodniem Języków Obcych, grali w karty edukacyjne-Flagi, czytali książeczki w języku angielskim, uczyli się powitań w  językach świata, śpiewali znaną piosenkę Panie Janie” w wersji francuskiej, angielskiej i niemieckiej. Uczniowie zmagali się również z polskimi łamańcami językowymi.

v  Na korytarzu szkolnym odbyła się wystawa słynnych budynków świata, którą przygotowały panie B.Szukała i M.Galas. Ponadto na tablicy panie umieściły przysłowia z różnych stron świata, łamańce językowe oraz flagi różnych państw świata.

v  Uczennice Ola Cabaj, Letycja Kopacz i Julia Chmura zabrały uczniów klas pierwszych i drugich do czerwonego autobusu, który zatrzymywał się przy każdej z budowli, gdzie uczennice opowiadały o nich ciekawostki. Podczas podróży starsze koleżanki zatrzymały się także przy plakacie obrazującym różnice czasowe wyjaśniając i wspólnie z młodszymi koleżankami i kolegami licząc ile godzin różnicy jest między Warszawą a Nowym Jorkiem, Londynem i Tokyo. Podczas podróży uczniowie zatrzymali się również przed drogowskazem, na którym umieszczone były nazwy miast świata z zaznaczoną odległością do nich z Dębicy.

v  Na lekcjach języka angielskiego prowadzonych przez panią Agnieszkę Motykę, uczniowie rozwiązywali krzyżówki, quizy dotyczące języka angielskiego, oglądali prezentację o Wielkiej Brytanii, grali w gry i zabawy językowe; uczniowie klas 5,6 i 7 przygotowali i przeprowadzili dla kolegów i koleżanek  ze swoich klas własne gry i zabawy związane z językiem angielskim. Byli to: Franciszek Gleń i Kamil Nicpoń, Milena Bielatowicz i Maja Mietła, Izabela Boruta, Sandra Bratuś i Roksana Szlachetka, Konrad Kubisztal, Anna Szajer i Eliza Wójcik oraz Małgosia Ruszaj. Wszyscy wymienieni uczniowie  wykazali się dużą pomysłowością i  kreatywnością. 

v  Na lekcji języka niemieckiego pani Magdalena Hadała- Filip zabrała uczniów w podróż po krajach niemieckojęzycznych. Ruletka językowa, prezentacje, karty pracy, plakaty i maski słynnych ludzi przybliżyły uczniom kraje takie jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Liechtenstein.

v  Pani Ania Trębacz- Główka zaproponowała uczniom na lekcjach zabawę w poszukiwania podobnych wyrazów w trzech językach, przygotowała łamańce językowe i piosenki w języku szwedzkim.

v  Pani Marta Florkiewicz poprowadziła lekcje matematyki w języku angielskim, podczas których uczniowie klas 5b, 7a, 7b, 8a i 8b rozwiązywali zadania tekstowe. Klasa 5b na godzinie wychowawczej śpiewała piosenki po angielsku oraz rozwiązywała interaktywne ćwiczenia na krajów europejskich (gra „Milionerzy”).

v  Przez radiowęzeł szkolny nadana została informacja o Tygodniu Języków Obcych w wersjach: angielskiej (Krzesimir Miś), niemieckiej (pani M.Hadała – Filip), hiszpańskiej (pani L.Szewczyk), francuskiej (pani Sylwia Miazga), rosyjskiej (pani B.Sroczyńska), chorwackiej, chińskiej, polskiej (pani B.Szukała), szwedzkiej (pani A.Trębacz-Główka).

 

 

 

SZKOLNY KONKURS ORIGAMI

 

Pomysłodawcą konkursu szkolnego origami była uczennica Letycja Kopacz prezydent Rzeczpospolitej Uczniowskiej. Konkurs zorganizowany został w ramach Światowego Dnia Origami w dniu 24 października 2018 r. Składanie papierowych elementów ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywania zadań według ściśle określonej kolejności. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-VIII. Jury konkursu: pani Marzena Galas i Barbara Szukała nagrodziły następujące prace:

I miejsce – Jakub Mordel

I miejsce – uczniowie klasy 7 a

II miejsce – Emilia Szymaszek

II miejsce – Jakub Markiewicz

Wyróżnienia: Kinga Skarbek i Bartosz Florkiewicz

 

Wszyscy uczniowie, którzy zgłosili swoje prace otrzymali dyplomy za udział, a wyżej wymienieni uczniowie drobne upominki.

 

„CZAS DLA JESIENI”

 

W dniu 19 października 2018 r. w świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, którego celem było zwrócenie uwagi dzieci na piękno przyrody jesienią oraz poznanie nowej techniki plastycznej.

Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i drobne upominki od organizatorów pani B.Szukały i M.Galas.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Eliza Konieczko

II miejsce – Tomasz Knych

 

Wyróżnienia: Natalia Cabaj i Andżelika Guziec

 

Konkurs plastyczny  „Tańczące parasolki”

9 listopada 2018 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny, którego zadaniem było wykonanie przestrzennej parasolki i osadzenie jej w pracy plastycznej pokazującej jesienną, wietrzną i deszczową pogodę. Prace wykonywane były pod opieką pani B.Szukały i M.Galas, które podczas zajęć plastycznych zaprezentowały film edukacyjny dotyczący pór roku. Ponadto członkowie Rzeczpospolitej Uczniowskiej L.Kopacz, A.Cabaj i W.Sak zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy ruchowej „Podaj parasolkę” oraz „Jaka to pora roku”. Wyżej wymienione uczennice wybrały i nagrodziły wyróżnieniami prace następujących uczniów:

Klaudii Hamali

Tymoteusza Pięka

Joanny Kipy

Hanny Skrętkowskiej

Kajetana Węglarza

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Jak co roku przedstawiciele Rzeczpospolitej Uczniowskiej włączyli się do uroczystości pasowania uczniów pierwszych klas.

Letycja Kopacz i Julia Chmura poprowadziły uroczystą akademię oraz wręczyły przedstawicielom klasy I a i I b KSIĘGĘ PRZYJACIÓŁ PIERWSZOKLASISTY,  która została specjalnie przygotowana na ten dzień. W księdze znalazły się wpisy od pani dyrektor, nauczycieli, przedstawicieli klas od II do VIII oraz piękne rysunki. Księgę opracowały i przygotowały panie Barbara Szukała i Marzena Galas, które również przygotowały Księgę Gości, w której wszyscy zaproszeni rodzice, bliscy dzieci, wychowawczynie zamieściły swoje wpisy.Uczniowie: Franciszek Gleń, Aleksandra Cabaj i Wiktoria Sak mieli zaszczyt pomóc młodszym koleżankom i kolegom podczas uroczystego ślubowania będąc w poczcie flagowym.

 

 

Serdecznie gratulujemy pierwszoklasistom i życzymy im wspaniałych dni w naszej szkoleJ

 

TYDZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta… Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada.Jest to również dzień urodzin Walta Disney’a, którego znają wszystkie dzieci za sprawą stworzonej przez niego Myszki Miki, psa Pluto i Kaczora Donalda.

Przed tym szczególnym dniem Rzeczpospolita Uczniowska ogłosiła konkurs plastyczny na ulubioną bajkę. Dzieci  miały okazję wspólnie z rodzicami przygotować pracę plastyczną, tym samym prezentując swoją ulubioną bajkę.Podczas obchodów Dnia Postaci z Bajek Letycja Kopacz wraz z panią B.Szukałą wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy.

W ramach obchodów bajkowego tygodnia zostały zorganizowane następujące zajęcia dla dzieci:

BAJKOWY QUIZ

 Do zabawy zaprosiła dzieci ze świetlicy szkolnej pani M.Galas. Przygotowała szereg zagadek i zadań, które rozwiązywały dzieci dzieląc się na grupy. Każda z grup otrzymała od pani Marzeny drobne upominki.

BAJKOWE ZAGADKI

Tę część zajęć poprowadzili członkowie Rzeczpospolitej Uczniowskiej.  Zagadki (obrazkowe i słowne) uczniowie musieli odgadnąć z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot lub cytat.

BAJKOWE PUZZLE

Zadaniem grup było jak najszybsze ułożenie obrazka i podanie poprawnego tytułu bajki. Nad prawidłowym przebiegiem układania puzzli oraz nagrodzenia zwycięzców czuwali Franciszek Gleń i Michalina Mirowska.

BAJKOWE ZADANIE

Polegało na odnalezieniu drogi z lasu, dzieci niczym Jaś i Małgosia po śladach okruszków (narysowanych kredą na szkolnym podwórku)  docieralido kolejnego zadania… jakim była pomoc Kopciuszkowi - Przebieranie grochu… czyli zadanie Kopciuszka, który chciał iść na bal.

"ZATRUTE JABŁKO"- zabawa rozwijająca szybkość i refleks.

Zabawę poprowadziła pani B.Szukała. Uczniowie podawali sobie „zatrute jabłuszko” podczas trwania muzyki. Kiedy muzyka została zatrzymana, uczeń który został z jabłuszkiem w ręku "zapadał w sen" i odpadał z gry. Zwyciężała drużyna, której członek jako ostatni zostawał na "placu boju".

 

Tydzień Postaci z Bajek zakończyła projekcja bajek w sali świetlicy szkolnej.

 

DZIEŃ JEŻA

Dzień Jeża to jedno z wielu pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. Dlaczego mamy bowiem świętować z okazji istnienia małego kolczastego ssaka? Odpowiedź jest prosta. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach. W naszej szkole 16 listopada Rzeczpospolita Uczniowska zorganizowała Dzień Jeża, w ramach którego pokazana została: prezentacja „Jeż – zwierzę chronione” dla klas I –III. W oparciu o informacje uzyskane z prezentacji przeprowadzono quiz : prawdy i mity o jeżach.  Oczywiście nie zabrakło również kolorowych ilustracji naszych miłych jeży - „Jeż pożyteczny zwierz”był tematem prac plastycznych (pani M.Galas).Zabawy ruchowe Jeż czyściciel przyrody” i „Przytul Jeża”(A.Cabaj i W.Sak) cieszyły się wśród dzieci największym zainteresowaniem. W klasie 1 a pani B.Szukała przeprowadziła zajęcia edukacyjne „Wywiad z Jeżem”Zajęcia zakończyły się grą „Memory”oraz układaniem puzzli „Jeż Bodzio”. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zwiększenia świadomości dzieci dotyczącej zagrożeń wyginięcia gatunku oraz zaowocują postawami proekologicznymi.

 

 

„By nauczyć się tolerancji, współczucia i zrozumienia  wystarczy pokochać siebie”

16 listopada

– Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada.


Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”


       Dzień ten powinien każdego z nas skłonić do refleksji i rozmowy na ten temat. W dzisiejszych czasach, kiedy to obserwujemy dużą różnorodność kulturową, rasową i religijną w wielu krajach, powinniśmy szczególnie zwracać uwagę, uczyć i kształtować dzieci i młodzież w kierunku integracji i harmonijnego współżycia z resztą społeczeństwa. Przykład zawsze idzie  z góry, więc sami powinniśmy się starać przejawiać taką postawę, która daleka będzie od agresji, przemocy fizycznej i psychicznej, a bliższa poszanowaniu uczuć drugiego człowieka, niezależnie od jego wyznania, rasy, poglądów, stanu zdrowia, majętności itp. 
    Uczniowie naszej szkoły nie pozostają obojętni na pogłębiające się zjawisko braku tolerancji. W odpowiedzi Rzeczpospolita Uczniowska przygotowała kampanię edukacyjną i akcję plakatową z zasadami tolerancji i cytatami, które umieścili w różnych miejscach naszej szkoły.
   Wychowawcy klas przeprowadzili we wszystkich klasach cykl zajęć dydaktyczno -wychowawczych na temat tolerancji. Na zajęciach dyskutowano na temat pojęć tolerancji i nietolerancji, rasizmu, przemocy, dyskryminacji mniejszości, stereotypów i uprzedzeń. Podczas lekcji wychowawczych uczniowie wykonali napis T(kl.1a)O(kl.1b)L(2a)E(2b)RA(kl.3)N(kl.4a)C(kl.4b)J(5a)A(5b). W świetlicy szkolnej podczas zastępstw uczniowie obejrzeli film dokumentalny poświęcony rasizmowi.  Wszyscy wspólnie stworzyli łańcuch tolerancji (każdy uczeń w szkole napisał swoje imię i nazwisko na pasku papieru, z którego poprzez połączenie ogniw  powstał  łańcuch).Poruszony w szkole temat wzbudził zainteresowanie uczniów i wywołał duże emocje.. Wszyscy możemy bardzo wiele zdziałać. Czasami inni potrzebują tylko uśmiechu, chwili rozmowy, zrozumienia albo milczenia, niekiedy wystarczy po prostu być obok i w razie potrzeby wyciągnąć pomocną dłoń. W świetlicy szkolnej Letycja Kopacz przeprowadziła zajęcia „garść dobrych słów”


  Wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję serdecznie dziękuję.

 Barbara Szukała.

Światowy Dzień Bicia Rekordów.

     W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły postanowili przyłączyć się do  akcji bicia rekordów i choć nie były to rekordy Guinnessa to i tak  wykazali się super zdolnościami. Poszukiwaliśmy pośród siebie rekordzistów w różnych oryginalnych dyscyplinach:

 • Ułożyliśmy węża z 2961zakrętek plastikowych.
 • Najdłuższe imię i nazwisko w szkole ma Maksymilian Jędrzejczyk 21 liter).
 • Posiadaczkami najdłuższych włosów są:  Anastazja Świątek i Kornelia Duda(81 cm)
 • Najwięcej książek od września wypożyczyła Kinga Skarbek - 17.
 • Mistrzem i zarazem rekordzistą w zbieraniu popcornu pałeczkami został Franciszek Gleń(47w ciągu 2 minut).
 • Najwięcej słów na literę „P” w ciągu 10 minut napisała grupa składająca się z następujących uczniów: Kamilki Ząbek, Jagody Chłościńskiej, Kamila Ligęski, Zosi Skrętkowskiej, Ani Pachel i Karola Gawlika (77)
 • W mini golfie zwyciężył Paweł Drąg.
 • W rzutach do butelki rekord należy do Patryka Więcka.
 •  Mistrzynią skakanki została Eliza Wójcik.
 • Rekord w wyławianiu korków należy do Jagody Chłościńskiej(51 w ciągu 3 minut)
 • Magdalena Paliga najcelniej trafiał piłeczką do kubeczków.
 • Rekordzistką szkoły w  zbieraniu Grzybów spinaczem została Kamila Ząbek (78)
 • Rekord szkoły w podbijaniu balona klapką na muchy została Julia Szymalska(479)
 • Najwyższa konstrukcja z klocków (160cm), budowana w ciągu 5 minut, wykonana została przez  Emilkę Główkę i Zuzię Kuzyk.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji  „Bijemy rekordy”,

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

 

 

Organizator: Rzeczpospolita Uczniowska

 

Dzień Skarpetk–  czemu nie, ważne żeby coś w szkole działo się!

Śmieszne i KOLOROWE skarpetki królowały dzisiaj w naszej szkole. Każdy starał się zaprezentować ciekawe ich wersje. Bardzo cieszyliśmy się, że do wspólnej zabawy włączyły się panie Lilianka, Wiesia i Basia. Kornelia Pych, która była pomysłodawczynią  zorganizowania dnia kolorowych skarpetek zebrała wszystkich skarpetkowiczów w sali nr 20, aby mogli zaprezentować swoje „cuda”, zrobiła  zdjęcia, które pomogły komisji konkursowej wyłonić najciekawsze z nich. Komisja składająca się z uczniów kl.8a, Korneli Pych, pani B.Szukały i M.Galas przyznała następujące miejsca:

I miejsce- Anastazja Świątek

II miejsce – Sebastian Szymalski i Klaudia Hamala

Wyróżnienia:

Klaudia Krystoń, Kinga Buczak, Stylianos Lignos

Nagroda specjalna dla Antosi i pani Liliany Wawrzaszek  oraz uczniów klasy I a

MIKOŁAJKI 2018

6 grudni  obchodziliśmy przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie MIKOŁAJKI. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja.

Rzeczpospolita Uczniowska w tym dniu przygotowała dla najmłodszych wiele ciekawych zajęć, konkursów i prezentacji. Ale oczywiście dzień rozpoczął się od wręczenia wszystkim uczniom szkoły bucika św. Mikołaja ze słodkim upominkiem. Następnie Letycja Kopacz wraz z Kacprem Machnikiem jako wysłannicy Mikołaja odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły i przeprowadzili szereg konkursów i zabaw. Swoją wizytę zakończyli na świetlicy szkolnej gdzie wspólnie z obecnymi dziećmi obejrzeli ciekawą prezentację dotyczącą postaci świętego oraz możliwości jego naśladowania.

To był bardzo miły dzieńJ

 

GALA WOLONTARIATU 2018

 

Po raz drugi uczniowie działający w Rzeczpospolitej Uczniowskiej wraz z opiekunem, 10 grudnia 2018 roku uczestniczyli w uroczystej Gali Wolontariatu Ziemi Dębickiej zorganizowanej w DK „Kosmos”. Spotkanie wszystkich wolontariuszy z różnych szkół miało na celu pokazanie tego w jaki sposób  wolontariusze angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Wiele młodych osób udziela się dla lokalnego środowiska, pomaga dzieciom w Domu Dziecka, osobom niepełnosprawnym, opiekują się zwierzętami, które trafiły do schroniska, prowadzą zajęcia w dębickim przedszkolu lub tak jak uczniowie naszej szkoły wykonują własnoręcznie ozdoby świąteczne, które sprzedają na kiermaszach i wspomagają finansowo potrzebujących, przygotowują kartki z życzeniami przesyłając je do dzieci chorych „Poczta Marzeń”.

Gala rozpoczęła się od spektaklu teatralnego „Żywioły”, w którym wystąpiły osoby niepełnosprawne wraz z zespołem „Safo”, następnie zaprezentowany został film promujący ideę wolontariatu oraz rozstrzygnięty został konkurs na „Wolontariusza Roku”. Gala zakończyła się poczęstunkiem i miłą rozmową z uczniami z innych szkół podczas poczęstunku. Zostaliśmy również zaproszeni na Galę w przyszłym roku.

 

WALENTYNKI 2019

Walentynkowe kartki, muzyka, serduszka przypinane na ubraniach, muzyka i ogólna radość towarzyszyły uczniom 8 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy. A to za sprawą Szkolnych Walentynek, które były okazją do wręczenia  swojej sympatii karteczki, liścika lub upominku (pocztę wręczali: Letycja Kopacz i Kacper Machnik) oraz do sprawdzenia się w różnych quizach przygotowanych z tej okazji przez Rzeczpospolitą Uczniowską, panią Marzenę Galas i panią Barbarę Szukałę.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wspólną zabawę JJJJ

 

 

TYDZIEŃ ZAKRĘCONYCH  ZBIERACZY

 

Od 4 do 8 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy oglądać można było ciekawe kolekcje, zbiory, poznać uczniów, którzy mają „małego bzika” na punkcie kart, monet, znaczków, naklejek itp. rzeczy. A wszystko to za sprawą zorganizowanego przez Rzeczpospolitą Uczniowską Tygodnia Zakręconych Zbieraczy.

Swoje kolekcje zaprezentowali:

v  Franciszek Gleń – kolekcję kart piłkarskich.

v  Zosia Skrętkowska – kolekcję błyszczyków naturalnych, które sama produkuje i umieszcza w ciekawych opakowaniach.

v  Klaudia Hamala– kolekcję małych figurek plastikowych.

v  Jagoda Chłościńska – zbiór naklejek oraz ciekawych okładek z zeszytów.

v  Kamila Ząbek – kolekcję figurek aniołków, które zbiera od pięciu lat, a najcenniejszą w jej kolekcji jest aniołek zdobyty w konkursie.

v  Kinga Buczak – kolekcję Pet Shop-ów oraz Pokemonów.

v  Pani Barbara Szukała – kolekcję monet i znaczków.

Wszystkie wyżej wymienione kolekcje umieszczone zostały na wystawie w świetlicy szkolnej, a ich autorzy codziennie prezentowali je chętnym uczniom. Cieszyły się one wielkim zainteresowaniem: chłopcy oczywiście nie mogli oderwać się od kart piłkarskich troszkę zazdroszcząc Frankowi, że zebrał ich tak wiele i ma wszystkie, które były dostępne. Ciekawą lekcją, podróżą w przeszłość była prezentacja dawnych polskich monet obiegowych oraz kolekcję Poczet Królów Polski i medali okolicznościowych. Pani B.Szukała ofiarowała chętnym uczniom kilkanaście monet oraz kilka znaczków jako zachętę do dalszego ich powiększania. Kamilka opowiedział „prawie” o każdym aniołku historię jego dotarcia do jej rąk, a Zosia dała dziewczynkom przepis na naturalny błyszczyk truskawkowy.

Wszyscy Zakręceni Zbieracze – tak trzymać

TŁUSTY CZWARTEK

 

W roku szkolnym 2018/2019 zebrania uczniów należących do Rzeczpospolitej Uczniowskiej odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. W lutym jednak spotkaliśmy się w czwartek, a to za sprawą Tłustego Czwartku. Wszystkie pączkowe łakomczuchy zgromadziły się w sali nr 20 i okazało się,  że podczas degustacji pączków z różnych cukierni, wpadliśmy na wspaniałe pomysły!!!!! Pierwsze z nich już niebawem!

 

Pozdrawiamy wszystkich pączkowych fanów JJJJ

DZIEŃ KOBIET 

 

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek. Uśmiechy są dla Nich, zabawa i taniec i…. piękne życzenia złożone przez szkolny radiowęzeł przez Kacpra Machnika Przedstawiciela Rzeczpospolitej Uczniowskiej. Dla wszystkich Pań „małych i dużych” Franciszek Gleń wraz z Kacprem Machnikiem przygotowali również słodkie upominki. Już przed pierwszym szkolnym dzwonkiem obaj chłopcy witali wszystkie wchodzące do szkoły panie i częstowali czekoladkami pięknie zapakowanymi i oczywiście z załączonymi życzeniami. Tuż po dzwonku udali się do klas i wręczyli swoim koleżankom „lizaki – smoczki”, które wywołały uśmiech na ich  twarzach. W tym szczególnym dniu w naszej szkole nie zabrakło też muzyki, która dedykowana oczywiście była dla wszystkich przedstawicielek płci pięknej.

 DZIEŃ  OTWARTY  SZKOŁY

 

8 Marca 2019 roku w Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy został zorganizowany Dzień Otwarty połączony z zapisami dzieci do klasy pierwszej i zerowej.

Rzeczpospolita Uczniowska miała możliwość w tym dniu zaprezentować swój dorobek: na korytarzu szkolnym wyłożone zostały kroniki, zdjęcia, a członkowie Rzeczpospolitej Uczniowskiej wraz z opiekunem witali gości w drzwiach szkoły i po poczęstowaniu wszystkich pań słodkim upominkiem z okazji Dnia Kobiet, oprowadzali dzieci po szkole prezentując poszczególne sale. Wyświetlona została również prezentacja Power Pont na temat działalności, aktywności Rzeczpospolitej.

 

„MAJOWY OGRÓD”

 

16 maja 2019 roku w świetlicy szkolnej odbył się etap szkolny międzyszkolnego konkursu plastycznego, którego  celem było uchwycenie majowego ogrodu. Technika prac była dowolna, a najciekawsze z nich zostały zgłoszone do etapu międzyszkolnego. Wyniki konkursu z etapu szkolnego przedstawiają się następująco:

I miejsce – Zuzanna Kuzyk

I miejsce - Zuzanna Augustyn

Wyróżnienia: Emilka Szymaszek, Joanna Lipior i Emilia Główka.

 

„Opowieści Starego Dębu”

W ramach realizacji zadań Innowacji pedagogicznej „Opowieści starego dębu”

w Szkole Podstawowej nr 2 zostały zorganizowane konkursy:

- literacki(zadaniem uczestników  konkursu było przedstawienie historii powstania miasta Dębicy w formie pisemnej). Wśród prac najciekawsze okazały się prace uczennic:

Anny Szuby, Natalii Mądro, Pauliny Ziobro i Sylwii Kurc.

- Konkurs opowiadania legend z Dębicy i okolicy

I miejsce – Emilia Główka „Legenda o Gryfie”

I miejsce – Joanna Lipior„Palana Gera”

II miejsce – Anastazja Świątek „Diabelskie kopce

w Zawadzie”

II miejsce – Piotr Mirus„Południk”

III miejsce – Hanna Skrętkowska„Kwiat Paproci”

Wyróżnienia: Adrian Widzisz „Legenda o Gryfie”

Zofia Skrętkowska„Chłop i Czarnoksiężnik”

Antoni Erazmus„Czarnobłocie”

 

Za udział: Zuzanna Kuzyk„Las przeklęty”

StylianosLignos„Bogini”

Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów konkursów: pani Barbary Szukały i Marzeny Galas.

 

 BICYKLOMANIA 2019

 

W  sobotę 15 czerwca odbyła się XIV już edycja pikniku rowerowego Bicyklomania.

W imprezie organizowanej przez Urząd Miasta Dębica oraz grupę Arkus& Romet nie mogło zabraknąć uczniów Dwójki.

Grupa BICYKLOMANIAKÓW złożona z uczniów, rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły, wraz z pozostałymi uczestnikami rajdu pokonała trasę na odcinku Dębica - Kędrzerz–Kozłów – Paszcyna – Pustynia - Dębica, która liczyła 30 kilometrów.

Po powrocie do Dębicy na stadionie KS Wisłoka odbył się festyn podczas, którego na uczestników czekało mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Dzieci mogły wziąć udział w różnorodnych turniejach i zabawach.

Dla uczestników rajdu przygotowany był gorący posiłek, kiełbaski z grilla, a także lody. Nasza szkoła w nagrodę za zorganizowanie grupy oraz wytrwałość i ukończenie przez wszystkich uczestników rajdu otrzymała bony w wysokości po 500 zł na zakup sprzętu rowerowego.

       Organizatorami grupy uczestniczącej w rajdzie byli: Barbara Szukała oraz Bogdan Saletnik.

Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział.

 

 

AKCJE CHARYTATYWNE

„Marcinkowe rogale z cukierni Bassara pomogą Arturowi”

8 listopada 2018 roku Rzeczpospolita Uczniowska zorganizowała sprzedaż Marcinkowych Rogali, które zostały zamówione w cukierni pani Bassary. Całkowity dochód ze sprzedaży  przekazany został  na terapię i rehabilitację Artura Wójcika podopiecznego Stowarzyszenia „Z Potrzeby Serca” ucznia szkoły podstawowej w Dębicy (300 zł).

Dziękujemy za wspólne degustowanie wspaniałych wypieków.

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY NA CELE CHARYTATYWNE

Jak co roku w okresie przedświątecznym Rzeczpospolita Uczniowska przygotowuje świąteczne ozdoby, które są umieszczone na kiermaszu. Środki zdobyte w ten sposób przekazywane są na cele charytatywne. W tym roku przekazaliśmy pieniądze:

Ø  Na prezent pod choinkę dla dziecka z Fundacji Happy Kids

Ø  Na rzecz Fundacji Dr Clown

Ø  Na Unicef

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zakupili choineczki, szyszki, słodkie pierniczki i inne nasze produkty, a tym samym wsparli innych.

 

  „GÓRA GROSZA”

 

Rzeczpospolita Uczniowska w terminie od grudnia 2018 roku do stycznia 2019 roku, przeprowadziła na terenie szkoły akcję zbiórki „Góra grosza”. Akcja została poprzedzona informacjami na jej temat oraz rozwieszeniem plakatów informacyjnych dotyczących akcji zbierania monet groszowych oraz informację, że zebrane pieniądze przekazywane są najbardziej potrzebującym dzieciom, które nie wychowują się w swojej rodzinie.

Dodatkowo w każdej klasie odczytano list skierowany do uczniów, rodziców i  nauczycieli od Przewodniczącego Towarzystwa Dom, który jest organizatorem akcji ogólnopolskiej.

Zebrana kwota:

Klasa I a – 8zł 24gr

Koło Młodych Wolontariuszy – 29zł 10gr

Pani Justyna Wiśniewska – 13 zł.

Michał Goljat- 14zł 40gr

Klasa 7a – 2zł 72gr

Rzeczpospolita Uczniowska- 23zł 42gr

Klasa 5b – 3zł 54gr

Klasa 2 b- 6zł 80gr

Klasa 5a – 3zł 52gr

Klasa I b i Szkolne Koło Wolontariatu– 110zł 8gr

Klasa 3a – 31zł 10gr

Pani Renia -82gr

Łącznie zebrano kwotę246zł 74gr:

(8821 monet 1gr, 2209 monet 2gr, 1367 monet 5 gr., 298 monet 10gr, 56 monet 20 gr,10 monet 50 gr)Wszystkie monety zostały spakowane i przekazane na pocztę (dziękujemy panu Bogdanowi M. za pomoc w dostarczeniu trzech ciężkich paczek na pocztę).

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

W dniach od 7 do 11 stycznia 2019 roku Rzeczpospolita Uczniowska przeprowadziła na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy zbiórkę pieniędzy oraz zorganizowała kiermasz charytatywny na rzecz 27 Finału WOŚP.

Łącznie zebrano kwotę 550 zł: (słownie: pięćset pięćdziesiąt złotych)

200 zł od osoby prywatnej, 150 zł z kiermaszu charytatywnego oraz 150 zł zbiórka do puszki, 50 zł Szkolne Koło Wolontariatu.

Wyżej wymieniona kwota pieniężna zostanie przekazana do Sztabu  nr: 531 w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy przez koordynatora zbiórki na terenie SP nr 2  panią Barbarę Szukałę.

 Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy ratują dzieci na świecie!

 

 Rzeczpospolita Uczniowska wspólnie ze Szkolnym Kołem Wolontariatu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamiała również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.

Etapy realizacji projektu w naszej szkole:

1.    Edukacja o problemie szczepień na świecie.

Uczniowie poznali problemy dzieci z krajów rozwijających się, dowiedzieli się o problemie dostępu do szczepień. W oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF pani B.Szukała, pani W.Krok-Piskadło, pani M.Krasoń oraz uczennica Letycja Kopacz przybliżyli uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata, a także ideę projektu „Wszystkie Kolory Świata”. Na korytarzu szkolnym członkowie Rzeczpospolitej Uczniowskiej zamieścili szereg gazetek informacyjno – edukacyjnych. Przez radiowęzeł szkolny nadana została informacja dotycząca przystąpienia szkoły do projektu.

2.    Podróż przez kontynenty.

W klasie I a oraz w klasach starszych podczas zastępstw w świetlicy szkolnej uczniom zostały zaprezentowane filmy oraz materiały dotyczące życia, problemów rówieśników z innych krajów. Materiały dydaktyczne opracowane przez UNICEF wykorzystano również do opracowania ulotek, które uczniowie zabierali ze sobą jako kartkę z lekcji.

3.    Przygotowanie laleczek.

W oparciu o informacje zdobyte podczas spotkań, lekcji oraz z etapu edukacyjnego, uczniowie przygotowali swoje własne charytatywne laleczki, które ubrali i przyozdobili w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrali.

4.    Dzień Wszystkich Kolorów Świata.

W tym dniu odbyła się prezentacja laleczek. Uczniowie po kolei przedstawiali historię swojej laleczki. Na korytarzu szkolnym została zorganizowana ich wystawa, którą odwiedzili uczniowie, nauczyciele i rodzice. Na korytarzu szkolnym zorganizowana została również wystawa pokonkursowa prac plastycznych „Wszystkie Kolory Świata”.

5.    Kiermasz.

W szkole został również zorganizowany kiermasz na rzecz UNICEF, na którym można było zakupić w/w laleczki oraz inne rękodzieła (bardzo dziękujemy pani Marzenie Galas za pomoc).

6.    Koordynator projektu pani Barbara Szukała złożyła Raport z Akcji na stronie www.unicef.pl oraz wpłaciła zebrana kwotę na konto UNICEF dedykowanej zbiórce na rzecz Prezentów Bez Pudła.

 

LALECZKI:

I miejsceLew Andrej – kozak z Ukrainy, Bartosz Florkiewicz – Zulu z Afryki z amuletem - prawdziwym zębem psa, Michał Goljat–wojownik Kung-Fu, Joanna Kipa – Polka, Szymon Zieliński – Szkot, Kacper Kurdziel – Polak, Gabriela Zielińska – Polka.

WyróżnieniaMaja Mietła, Antonina Kozicka, Jakub Wójcik, Mateusz Rupa, Milena Bielatowicz, Kornelia Pych, Emilia Ceroń, Emilia Szymaszek, Paweł Drąg.

KONKURS PLASTYCZNY:

I miejsceOtylia Pych,

II miejsce– Joanna Lipior, Patryk Węgrzyn, Tymoteusz Pięk

Wyróżnienia:Hanna Skrętkowska, StylanosLignos

 

 

KIERMASZ  WIELKANOCNY

Rzeczpospolita Uczniowska  zorganizowała kiermasz wielkanocny, na którym uczniowie oraz ich bliscy mogli kupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Cały dochód z kiermaszu przekazany zostanie na cele charytatywne.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne nasze kiermasze :)

 

 

 

Rok szkolny 2017 / 2018


OPIEKUN: - BARBARA SZUKAŁA


PREZYDENT: LETYCJA  KOPACZ Kl. 7 b

PREMIER: - GABRIELA  MIKA kl. 6 a

MINISTERSTWO SKARBU:
IZABELA BORUTA kl. 5 b

ALEKSANDRA CABAJ kl. 7 b

MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH:
FRANCISZEK  GLEŃ KL. 4 b

JOANNA ŚWIERK kl. 6 b

MINISTERSTWO ZDROWIA:
MAŁGORZATA RUSZAJ kl. 6 a

MICHALINA MIROWSKA kl. 6 a

MINISTERSTWO KULTURY I SPORTU:
WIKTORIA SAK kl. 6 b

JULIA CHMURA KL. 7 b

BIURO PRASOWE RZĄDU:
WERONIKA SZUKAŁA kl. 5 a

KACPER MACHNIK KL. 7 a

 

UCZNIOWIE WSPOMAGAJĄCY PRACĘ RZECZPOSPOLITEJ UCZNIOWSKIEJ:

MILENA BIELATOWICZ KL. 4 b

MAJA MIETŁA KL. 4 b

LAURA LOMBARA KL. 7 b

 

                           DZIEŃ MARZYCIELA

Dnia 8 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Marzyciela. Był to doskonały czas na refleksję na temat własnych marzeń. Marzenie jest piękną zdolnością każdego człowieka, a zwłaszcza dzieci, które tego dnia puściły wodze fantazji. Warto było poświęcić choć chwilę na to, aby przenieść się w krainę swojej wyobraźni. Wynikiem tego było drzewko zapełnione przez marzenia dzieci. Całe wydarzenie bardzo podekscytowało uczniów naszej szkoły. Z każdą chwilą marzeń na drzewie przybywało, a krótka audycja nadana przez radiowęzeł szkolny przez Rzeczpospolitą Uczniowską upewniła wszystkich w tym, że: „Żeby coś się spełniło, Żeby mogło się zdarzyć, Trzeba marzyć…”

Dodatkowo w świetlicy szkolnej dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panie B.Szukałę i M.Galas „Podróż marzeń” podczas których uczniowie podzielili się swoimi marzeniami, zabawili w reporterów, odgrywali krótkie scenki, rysowały i słuchały muzyki, uczyły się nazywać własne uczucia oraz uczyły jak możemy zmienić zły dzieńLLLna dobry dzieńJJJ

 

„Żeby coś się spełniło, żeby mogło się zdarzyć,

 

Trzeba marzyć…”

 

 

 KROPKOWY ZAWRÓT GŁOWY W „DWÓJCE”

To był prawdziwy kropkowy zawrót głowyJJJJJJJJ  Tak, tak- dzisiaj  w szkole dominowały KROPKI!

Przed rozpoczęciem zajęć szkolnych, Ola Cabaj i Letycja Kopacz wręczały wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom emblematy z kropkami oraz informowały dlaczego właśnie dzisiaj 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki i jaki ma on cel. A cel był ważny, bo poprzez działania w szkole miał wzbudzić u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcić ich do tworzenia, działania oraz pokazać, że każdy z nas ma jakiś dar, talent. Następnie uczniowie wspólnie z wychowawcami obejrzeli film, który powstał w oparciu o książkę P. H. Reynolds’a  „The Dot” i zapoznali z historią małej Vashti. Historią, która właśnie zapoczątkowała obchody Święta Kropki. Do obchodów włączyli się wszyscy nauczyciele: lekcja matematyki w kl. 4 b prowadzona przez panią Martę Florkiewicz była z „kropką w tle”, pani Marzena Galas przeprowadziła konkurs plastyczny „jedna czarna kropka może stać się…”, pani Barbara Szukała poprowadziła turniej gier i zabaw „Kropkolandia”. „Mam Talent był kolejną formą zaprezentowania przez uczniów swoich umiejętności – popis akrobatyczny Karolinki Olszewskiej zakończony został burzą oklasków, pokaz piłkarski w wykonaniu Kacperka Rzepeckiego również wywołał aplaus wśród publiczności. Natomiast Oliwka Pawłowska prezentowała swoje prace plastyczne. Na korytarzu szkolnym zorganizowana została również  wystawa prac plastycznych dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej. Pani Dorotka Kazała przeprowadziła lekcję wychowania fizycznego „Bieg przełajowy z kropką”.  W klasach nauczania zintegrowanego też dużo się działo: każda pani wraz z uczniami organizowały  zabawy i konkursy, a uczniowie z  klas młodszych były super kropkowo ubrane. Pani Dorotka Chodak, która jako pierwsza w ubiegłym roku zorganizowała obchody kropki w szkole, wspólnie z uczniami wykonała kropkowe rysunki zgodnie ze wzorem oraz poprowadziła zajęcia w formie zabawy z  aplikacją Quiver. Było SUPERRRRRRR!!!!!!!!

 „Mała kropka wielkie zmiany”

 Poniżej foto sprawozdanie z Międzynarodowego Dnia Kropki: 

DZIEŃ CHŁOPAKA 2017

 

Uśmiechu na twarzy, a w sercu radości,

Spełnienia marzeń i szczęścia w… szkole!

 

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia ChłopakaJ

Światowy Dzień Uśmiechu 

 6 października 2017 r. 

Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Śmiech rozluźnia i odstresowywuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój.

Dzisiaj w naszej szkole zajmowaliśmy się właśnie poprawianiem nastroju i obdarowywaliśmy wchodzących do szkoły uczniów, rodziców i nauczycieli emblematami uśmiechów, proponowaliśmy do zabrania uśmiechu z tablicy Rzeczpospolitej Uczniowskiej na „dobry dzień” oraz zapraszaliśmy do obejrzenia wystawy buziek wykonanych przez uczniów na zajęciach plastycznych prowadzonych w świetlicy szkolnej przez Małgosię Ruszaj, Michalinę Mirowską i Gabrysię Mikę. Dodatkowo był to wesoły dzień, ponieważ żaden uczeń w tym dniu nie otrzymał złej oceny;-) 

 

ŚNIADANIE DAJE MOC

 

Ogólnopolski Dzień Drugiego Śniadania to doskonały moment, aby zatrzymać się na chwilę i zwrócić uwagę na to, co zjadamy między śniadaniem a obiadem. To również odpowiednia chwila, aby w domu i szkole, porozmawiać z dziećmi  o powodach, dla których warto mieć zawsze przy sobie śniadaniówkę z kanapką.

Kreowanie dobrych nawyków żywieniowych jest  celem kampanii JEM DRUGIE ŚNIADANIE, która kolejny już rok uświadamia, że drugie śniadanie daje nieprzecenione korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Drugiego Śniadania, w dniu 8 listopada Rzeczpospolita Uczniowska wraz z paniami Barbarą Szukała i Marzeną Galas przekonywały, że jedzenie 5 posiłków, a w szczególności drugiego śniadania, o którym niestety często zapominamy, jest prostą receptą na dobry humor, bystrość umysłu i świetną sylwetkę.

Celebrowanie Ogólnopolskiego Dnia Drugiego Śniadania było fantastyczną zabawą!:

*      Uczennice Gabrysia Mika, Michalina Mirowska i Karolinka Paluch przygotowały przedstawienie „Na straganie”

*      Pani Basia i pani Marzenka przygotowały specjalną tablicę edukacyjną „Pomyśl zanim Wypijesz – przeczytaj zanim kupisz”

*      Uczniowie klas I –III obejrzeli prezentację dotyczącą 10 zasad prawidłowego odżywiania oraz śpiewali wspólnie ze Świeżakami „Hymn warzywno – owocowy”

*      Każdy uczeń  otrzymał „kartkę z lekcji” opracowaną przez Rzeczpospolitą Uczniowską, która była posumowaniem całego dnia: rebusy, krzyżówka i warzywne ABC

*      Dzieci ze świetlicy szkolnej w specjalnie zaprojektowanych i wykonanych własnoręcznie fartuszkach wyciskali witaminki z owoców i częstowali kolegów świeżym soczkiem

*      Kolorowanki z serii „Wesołe warzywa” zawisły na wystawie uśmiechając się do oglądających je dzieci

*      Opaski z owocami i warzywami były rekwizytami podczas omawiania ich roli w prawidłowym wzrastaniu dzieci i młodzieży.

  

KARTKI Z KALENDARZA

ŚWIĄT NIETYPOWYCH

 

 

 

2017

Listopad

Wsch. Sł. o 6.55                47 tydzień roku

Zach. Sł. o 15:40 

 

21

Wtorek

 

Przysłowia:

„Dwudziesty pierwszy listopada pogodę zimy zapowiada”

 

Nietypowe święta:

Dzień Pracownika Socjalnego 
Światowy Dzień Życzliwości
Światowy Dzień Telewizji 

 

Hasło dnia:

„Tylko życzliwi są szczęśliwi”

 

2017

Listopad

Wsch. Sł. o 6.58                    47 tydzień roku

Zach. Sł. o 15:38

 

23

Wtorek

 

 

Nietypowe święta:

Dzień Cioci i Wujka

 

Cytat dnia:

„Nawet gdybyś dał człowiekowi wszystkie wspaniałości świata, nic mu nie pomoże jeśli nie ma przyjaciela, któremu mógłby o tym powiedzieć”

MIKOŁAJKI 2017

 Przedstawiciele Rzeczpospolitej Uczniowskiej Letycja Kopacz,  Ola Cabaj  i pani  Basia Szukała w dniu 6 grudnia zorganizowały szkolne Mikołajki.

Wszyscy uczniowie wchodzący w tym dniu do szkoły poczęstowani zostali słodkościami ze spiżarni mamy Mikołaja.

Następnie uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej oraz uczniowie klas młodszych zostali zaproszeni do wspólnej zabawy z pomocnikami Św. Mikołaja, a za aktywność otrzymywali  drobne prezenty.

Uczniowie mogli sprawdzić się w takich konkurencjach Jak: rysowanie choinki na czas, odgadywanie zagadek związanych ze świętami, pisanie nazw wigilijnych potraw, zabawa ciepło – zimno, zbieranie płatków śniegu pałeczkami (popcorn udawał płatki śnieguJJJ), lepienie bałwana z…papieru toaletowego, wyścigi mikołajkowych pojazdów, konkurs na najciekawiej narysowaną postać Mikołaja oraz wielka gra planszowa „W Mikołajkowie”.

 

 

GALA WOLONTARIATU

POWIATU DĘBICKIEGO 2017

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się ofiaruje,

Ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, 

Z jakim tej pomocy się udziela”

 

Takie motto zaczerpnięte od Jana Pawła II było wstępem do „Gali Wolontariatu Dębickiego”, która odbył się w dniu 5 grudnia 2017 roku w Domu Kultury „Kosmos”   w Dębicy.

Rzeczpospolita Uczniowska wraz z opiekunem mieli zaszczyt uczestniczyć podczas gali w warsztatach „Dzielić się sobą. O świadomym działaniu i skrzydłach…” prowadzonych przez panią Katarzynę Wnęk.

Podczas gali obejrzeliśmy również film „Gdzie w Dębicy mogą działać wolontariusze” oraz przedstawienie „Włącz się!” w wykonaniu grupy artystycznej „Safo”.

Mieliśmy również możliwość poznania Wolontariuszy roku 2017, którzy zostali uhonorowani dyplomami przez przedstawicieli władz miasta, starostwa oraz powiatu.

 

Na zakończenie gali czekała na nas słodka niespodzianka – tort.

 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

Rzeczpospolita Uczniowska włączyła się do ogólnopolskiej akcji mającej na celu informowanie i edukowanie w zakresie bezpieczeństwa w Internecie.

 Podczas zajęć zorganizowanych w świetlicy szkolnej przez panią Barbarę Szukałę i Marzenę Galas, uczniowie z klas starszych przebywający na zastępstwach oraz młodsi uczęszczający do świetlicy zapoznali się z rodzajami  internetowych zagrożeń oraz  zasadami  ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami znanymi tylko z Internetu. Zajęcia prowadzone były przez cały tydzień, podczas którego zaprezentowano uczniom film edukacyjny opracowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji  oraz Fundację Dla kultury.pl „Ambasadorzy bezpiecznego Internetu”, film „Wpadka Adama”, który okazywał uczniom sytuacje życia codziennego, w których możemy paść ofiarami oszust internetowych oraz prezentację multimedialną „Razem tworzymy lepszy Internet”. Po omówieniu i obejrzeniu w/w filmów i prezentacji chętni uczniowie wykonali prace plastyczne, które wspólnie z informacjami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z Internetu zostały pokazane społeczności szkolnej. Dodatkowo rodzice otrzymali referat „Stop cyberprzemocy” oraz „Złote zasady dla Rodziców”,  który został im wręczony przez Maję Mietłę i Oliwkę Pawłowską podczas odbierania dzieci ze świetlicy. 

 

WALENTYNKI

13 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy było bardzo wesoło. Od samego rana na szkolnych korytarzach słychać było muzykę i śmiech, a to za sprawą zorganizowanych przez Rzeczpospolitą Uczniowską szkolnych walentynek. Wesołe wierszyki i krótkie historyjki obrazkowe wywieszone ta szkolnym korytarzu również wywoływały uśmiech na twarzach uczniów i nauczycieli. W tym dniu odbył się również konkurs walentynkowy polegający na prawidłowym wypełnieniu krzyżówki zawierającej 49 haseł. Rozdano 60 krzyżówek. W prawidłowym wypełnieniu młodszym dzieciom mogli pomagać rodzice. Ostatecznie bezbłędnie krzyżówkę wypełniły: Ewa Świerk z kl. III b oraz Sandra Bratuś z kl. V b. Na zakończenie dnia walentynkowego uczennice z klas starszych rozniosły pocztę walentynkową, a dochód z kiermaszu zorganizowanego również z tej okazji przekazano na cele charytatywne.

DZIEŃ KOBIET

8 marca to szczególny dzień w naszej szkole, dzień pełen radości i uśmiechu . Nie może być inny, bo to „ Dzień Kobiet”, święto wszystkich Pań, tych dużych i tych najmłodszych.

W ten wyjątkowy dzień Panie powitane zostały słodkimi upominkami  przygotowanymi przez męską część Rzeczpospolitej Uczniowskiej. Przez radiowęzeł szkolny Kamil Nicpoń i Kacper Machnik złożyli wszystkim paniom życzenia oraz dedykowali piosenkę.

 

Wszystkiego najlepszego Drogie Panie! 

DZIEŃ LISTONOSZA

 

Dzień Listonosza ma na celu wyróżnienie niełatwej pracy dzielnych doręczycieli i doręczycielek, którzy regularnie zmagać się muszą nie tylko z kaprysami pogody, ale również klientów. Każdego dnia listonosz w Polsce dostarcza nawet 26 kilogramów przesyłek, więc jego praca jest równie wymagająca fizycznie, co psychicznie. 

Dzień Listonosza  w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy stał się okazją do zaprezentowania dzieciom postaci listonosza, jego pracy oraz wyposażenia ich w wiedzę ogólną dotyczącą spraw związanych z pocztą. Panie B.Szukała, M.Galas i I.Sozańska-Kęsek przygotowały wiele atrakcji i zajęć związanych z zagadnieniami poczty, dlatego Dzień Listonosza obchodzony był przez cały tydzień.

 W pierwszym dniu panie  zaprezentowały film „Poczta - Za zamkniętymi drzwiami”, z którego dzieci dowiedziały się co dzieje się z listem od momentu wrzucenia go do skrzynki pocztowej oraz   wywiad z panem listonoszem, podczas którego malowały postać listonosza.

W kolejnym dniu uczniowie uczyli się adresować koperty, poznając przy tym podstawowe znaczenia słów: adresat, nadawca. Następnie chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego (wg jury składającego się z uczniów klasy I, II i VII – najciekawsze propozycje znaczków były autorstwa: Karolinki Pawłowskiej, Oliwki Pawłowskiej, Kamilki Ząbek i Jakuba Bogonia)

Uczniowie z klasy VI i VII podczas zastępstw uczyli się wypełniać różne druki, które możemy zobaczyć i użyć na poczcie, między innymi: druk na paczkę krajową i zagraniczną, list polecony, przekazy pieniężne itp.

Dzieci pisały również do siebie listy, które nadawane były w Kąciku Pocztowym, w którym na wzór prawdziwej poczty, naklejane były znaczki i przybijany stempelJ Następnie listonosze zatrudnieni w naszej szkolnej poczcie roznosili listy adresatom.

 

 Listonosze doczekali się  znanej na całym świecie bajki, opowiadającej o niezwykłych przygodach Pata i jego przyjaciela – z oczywistych względów – kota, które na koniec tygodnia   obejrzeli uczniowie w świetlicy szkolnej. W świetlicy również panie  poprowadziły gry edukacyjne dotyczące zagadnień pocztowych oraz gimnastykę buzi i języka z panem listonoszem.

WIOSENNE WARSZTATY

- ZAJĄCZEK    

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy zostali zaproszeni do udziału w wiosennych warsztatach, których celem było poszerzenie zainteresowań rękodziełem, poszukiwanie ciekawych form spędzania czasu w szkole oraz stworzenie unikalnego zajączka w  autorskim disagnie.

Warsztaty podzielone zostały na dwie części. Pierwsza polegała na zrobieniu pompona z włóczki, który wymagał od uczniów staranności, cierpliwości i przede wszystkim czasu. Pompon stał się ogonkiem zajączka stanowiącym zarówno jego ozdobę jak i pełnił funkcję stabilizującą. Po jego wykonaniu w kolejnym dniu uczniowie wycinali z materiału  zajączka, który został zszyty i gotowy do wypchania go watą co było świetną zabawą zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów. Podczas warsztatów, które  poprowadziły panie B.Szukała i M.Galas przy współpracy pani I.Sozańskiej-Kęsek oraz członków Rzeczpospolitej Uczniowskiej, uczniowie uczyli się posługiwać igłą i nitką (większość z nich po raz pierwszy przyszywała guziczki i kokardki) oraz  wybierali materiały i projektowali autorskie zajączki.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego panie zaprosiły dzieci na kolejne, które odbędą się pod koniec kwietnia – temat…mini ogródJ 

 

 „TAJEMNICZY OGRÓD”- WARSZTATY

Warsztaty miały na celu  pokazać dzieciom jak stworzyć własne florarium, czyli swoistego rodzaju ekosystemu w  szklanym słoju (bądź innym szklanym pojemniku).Uczniowie chętnie zabrali się do tworzenia własnych tajemniczych ogrodów pod kierunkiem pani B.Szukały, M.Galas, I.Sozańskiej-Kęsek i pani praktykantki Pauliny, które tłumaczyły i doradzały jakie warstwy podłoża należy ułożyć, co z czym łączyć, jak zasadzać rośliny, a potem jak je pielęgnować. Podczas pracy dzieciom dopisywały humory, a końcowy wynik zaskoczył wszystkich. Powstały wspaniałe ogródki co wykonawcy chętnie prezentują na poniższych zdjęciach:

 

GIEŁDA CIEKAWEJ KSIĄŻKI

W ramach Dni Książki w świetlicy szkolnej panie Barbara Szukała i Marzena Galas wspólnie z dziećmi zorganizowały Giełdę Ciekawej Książki, której  celem była  promocja czytelnictwa oraz  zwrócenie uwagi na to, że każdy powinien mieć dostęp do książek i korzystać z nich nie tylko dlatego, że książki to dziedzictwo kulturowe, ale także ze względu na to, że dają one możliwość zdobywania wiedzy, rozwijania wyobraźni oraz własnych zdolności i wrażliwości.

 Obok regału z książkami powstał ogródek czytelniczy, w którym dzieci mogły usiąść i poczytać lub pooglądać bogato ilustrowane publikacje. Dodatkowo dzieci wymieniały się  książkami, opowiadały o swoich ulubionych bohaterach. Pomysł giełdy z książkami bardzo spodobał się młodszym i starszym dzieciom, dlatego na bieżąco ogródek czytelniczy wzbogacany był przez nie w lookbooki. Wspólnie z panią Basią i Marzeną  wykonały „Szafę ze zwierzętami” oraz lookbooka na tematbocianiego życia.

 

 

Z OKAZJI DNIA MAMY

dziś moc prezentów mamy

Szczęścia, zdrowia, pomyślności,

Samych w życiu chwil radości,

Żadnych smutków,  trudów, łez,

Niech się spełni to co chcesz!

 

W tym szczególnym dniu, uczniowie naszej szkoły składali życzenia swoim mamom wręczając upominki wykonane na zajęciach, które podzielone były na kilka etapów, a prowadzone przez panie Barbarę Szukałę oraz Marzenę Galas. W zajęciach wzięli udział chętni uczniowie z naszej szkoły, którzy cierpliwie malowali puszki, rysowali i ozdabiali wieczka, drukowali i przyklejali odpowiednie z przeznaczeniem puszki napisy. Gotowe, zapakowane w ozdobną folię puszki na kawkę lub herbatkę uczniowie wręczyli mamom w dniu ich święta, które przypada 26 maja.

 

 

dziś są twoje urodziny

 

Rzeczpospolita Uczniowska od października 2017 roku prowadzi akcję urodzinową polegającą na wręczaniu kartek i składaniu życzeń każdemu uczniowi i pracownikowi szkoły. Kartki są wykonywane na bieżąco przez członków Rzeczpospolitej Uczniowskiej i przez nich wręczane. Akcja trwać będzie rok tj. do października 2018 roku, tak aby każdy kto tworzy społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy otrzymał życzenia. 

Dzień Bociana

 

 

Dzień Bociana Białego obchodzony jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto było pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Mało również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo mimo przyjaznego nastawienia do bocianów, człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń, powodujących śmiertelne wypadki tych ptaków lub ich wycofywanie się z dotychczasowych terenów lęgowych.

Dzieci filozofują pl.

 

Naturalna ciekawość świata skłania dzieci do nieustającego zadawania pytań. Niektóre dotyczą rzeczy błahych, inne ważnych spraw – jak sens życia, piękno, dobro, uczucia. Zastanawiają się nad tym, kim są i jakie jest ich miejsce w życiu. To nieustające dziwienie się światu czyni z każdego dziecka małego filozofa. I właśnie małych filozofów zaprosiły panie B.Szukała i M.Galas do udziału w cyklu spotkań z Oscarem  Brenifierem  poprzez studiowanie jego książek składających się pięciu tomów: Uczucia, co to takiego?, Życie, co to takiego?, Ja, co to takiego?, Dobro i zło, co to takiego?, Piękno i sztuka, co to takiego?. Wszystkie książki mają ten sam układ: zawierają sześć głównych pytań dotyczących tytułowego tematu, na każde pytanie podane jest sześć możliwych odpowiedzi, ale do każdej z nich są nowe pytania, które kwestionują wcześniejszą odpowiedź. W ten sposób powstaje rozgałęziona mapa myśli. Pokazuje ona dziecku, że na różne pytania możliwe są różne odpowiedzi i wszystkie mogą być tak samo dobre. Książki z serii zachęcają do zastanowienia się nad ważnymi kwestiami, ale nie dają żadnych gotowych rozwiązań. Są dobrym początkiem do wspólnej rozmowy na ważny temat z rodzicami albo w większej grupie, na przykład w świetlicy szkolnej. Zajęcia prowadzone były również w oparciu o filmy na youtube z serii dzieci filozofują.pl oraz na postawie materiałów zawartych na facebooku również z serii dzieci filozofują.pl.

SEJMIK EKOLOGICZNY

„Mamy tylko jeden świat”

 

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy, Rzeczpospolita Uczniowska zorganizowała Sejmik Ekologiczny. Miał on na celu promowanie zachowań przyjaznych środowisku naturalnemu, uświadomienie wpływu każdego człowieka na jakość środowiska,  rozwijanie aktywności twórczej oraz popularyzację i promocję zachowań proekologicznych. W ramach sejmiku zorganizowano:

Ø  Prezentację bajki ekologicznej – (pani B.Szukała)

Ø  Konkurs ekologiczny dla klas I – III- (pani M. Galas)

Ø  Redagowanie listu do drzewa – (L.Kopacz, A.Cabaj, M.Ruszaj)

Ø  Prace plastyczne drzewo –(pani Iwona Sozańska – Kęsek)

Ø  Droga brudnej kropelki do rzeki – prezentacja multimedialna –(pani B.Szukała)

Ø  Referat na temat sposobów ochrony środowiska –(pani Iwona Sozańska – Kęsek)

Ø  Dyskusja nad sposobami ograniczenia produkcji śmieci na świecie  - członkowie Rzeczpospolitej Uczniowskiej

Ø  Plakaty promujące ekologię – świetlica szkolna, pani M.Galas i B.Szukała

 

Ø  Posejmikową wystawa prac i zdjęć – wszyscy organizatorzy sejmiku

DLA  PANI  PIELĘGNIARKI  GARŚĆ  ŻYCZEŃ  DZISIAJ  MAMY

 

W DNIU SŁUŻBY ZDROWIA  uczniowie złożyli życzenia pani pielęgniarce Małgosi Nowak oraz pani stomatolog Jolancie Walczak i pani asystentce stomatologa pani Grażynie Gleń, które na co dzień dbają w szkole o nasze zdrowie.

Uczniowie wykonali własnoręcznie laurki, wpisali życzenia i wręczyli paniom składając wyrazy uznania i wdzięczności za pracę na rzecz drugiego człowieka.

 Co roku Dzień Służby Zdrowia obchodzony jest pod innym hasłem, a celem akcji w tym dniu jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństwa na całym świecie. To również dzień, w którym warto zauważyć i docenić starania, poświęcenie i zaangażowanie pracowników służby zdrowia.

Co roku na całym świecie obchodzony jest również ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podniesienia świadomości na temat potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia dostępnej, wysokiej jakości i bezpiecznej krwi oraz produktów krwiopochodnych dla potrzebujących pacjentów.

W naszej szkole oba te wydarzenia zostały połączone i objęte tygodniowymi zajęciami, które prowadziły panie B.Szukała i M.Galas, a podczas których uczniowie:

·         Poznali przysłowia  i znane fraszki „Szlachetne zdrowie…” – bawiąc się w Kalambury

·         Każdy to przyzna i każdy to powie, że najważniejsze w życiu to zdrowie – odgrywanie scenek rodzajowych

·         Inscenizacja utworu Wandy Chotomskiej „Żeby zdrowym być”

·      Rozmowa  o higienie w oparciu o wiersze „Tak czy nie” J.Golczowskiej, „Wilk u dentysty” T.Śliwiak, „Chory dzięcioł” , „W łazience” oraz o książkę S.Jachowicza „Chory kotek”

·         Inscenizacja „Chory synek”

·         Zajęcia edukacyjne na temat honorowego krwiodawstwa „Twoja krew – moje życie” w klasach 5 b, 4 a i 3 a

·         Zajęcia plastyczne w świetlicy szkolnej – wykonanie kartki z życzeniami dla pani higienistki i stomatolog.

SPOTKANIE DIALOGOWENA

TEMAT„ROZWIJANIE

KOMPETENCJI KLUCZOWYCH UCZNIÓW”

 

W dniu 5 lipca w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się debata na temat „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów.      W debacie wzięli udział:Pan Mariusz Szewczyk - burmistrz i zastępca burmistrza miasta pan Wojciech Iwasieczko, przewodniczący Rady Miejskiej, radni miejscy – członkowie komisji oświaty, dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta Dębicy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy dębickich szkół, prezesi stowarzyszeń działających na rzecz oświaty, naczelnicy wydziałów i pracownicy UM w Dębicy, nauczyciele, uczniowie i rodzice uczniów, lokalna prasa i telewizja.

Naszą szkołę reprezentowała Rzeczpospolita Uczniowska: uczennica klasy VII Letycja Kopacz, uczennica klasy IV Kornelia Pych,  opiekun pani Barbara Szukała, dyrektor pani Dorota Piękoś oraz przedstawiciel rodziców pani Anna Pych.

Moderatorem  debaty była pani Maria Utracka – szkoleniowiec i doradca wyznaczony dla miasta Dębicy w ramach realizowanego projektu.

  Uczniowie wykonywali prace  dotyczące „Szkoły Moich Marzeń”, a później przedstawiali opracowane przez siebie wizje i spojrzenia okiem młodego człowieka na kondycję i szanse rozwoju placówek oświatowych.

Debata przebiegała w bardzo ożywionej i twórczej atmosferze. Wypracowane wspólnie wnioski zaprezentowane zostały w prezentacji komputerowej, a następnie wykorzystane będą w opracowaniu planu wspomagania szkół w zakresie rozwijania kompetencji uczniów.

 

AKCJE CHARYTATYWNE

W dniach od 25 do 31 października 2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy przeprowadzona została akcja zbiórki pieniędzy na rzec  chorej 9-miesiecznej Milenki Matyjaszek.

Zbiórka organizowana na resekcję zwężonego odcinka krtani, aby umożliwić dziewczynce normalne życie.

Zebraną kwotę 268,30 zł wpłacono na konto Fundacji SIEPOMAGA pod opieką której jest Milenka.

Ze zbiórki do puszek uzyskano kwotę: 72.50 zł

Z kiermaszu zorganizowanego przez Rzeczpospolitą Uczniowską zebrano kwotę: 195,80 zł 

 

 Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Ta forma kontaktu jest czasami jedynym oknem na świat chorych dzieci, a otrzymanie kartek staje się ważnym zastrzykiem energii tak potrzebnej do dalszej walki z chorobą.

         W tym roku szkolnym do tej wspaniałej idei postanowili dołączyć się uczniowie naszej szkoły JJJ.

         4 grudnia uczniowie klas od I – VII przeczytali profile i zdecydowali się napisać listy doMartynki Kurek, Pawła Majewskiego oraz do Lenki Krakowczyk.

         Naszych wspaniałych uczniów bardzo poruszyły historie dzieci opisane na ich profilach w „Marzycielskiej poczcie”, dlatego  z ogromnym zaangażowaniem wzięli się do pracy. A działo się to z pomocą Pani Iwonki Sozańskiej - Kęsek, Pani Basi Szukały i Pani Marzenki Galas, które nadzorowały akcję. 

Oprócz pięknych, samodzielnie stworzonych przez nasze dzieci kartek , w paczkach znalazły się także drobne upominki. Uczniowie klasy 4 a wraz z wychowawcą panią Małgosią Krasoń ofiarowali Martynce puzzle, książeczki i naklejki. Na zajęciach plastycznych pani Basia i Marzenka wykonały aniołka, szkatułkę i choinki z papierowej wikliny, które pomalowane i ozdobione trafiły do rąk dzieci. Dodatkowo Samorząd Uczniowski podarował Martynce „Słoik dobrych słów”, które pomogli wykonać uczniowie klasy 3a, 3 b, 2 a, 4 a i 5 b wraz z wychowawcami. Dzieci nagrały również na płytę DVD życzenia, a siostra Sylwina wspólnie z uczniami klasy 5 zaśpiewali kolędę, która również została zarejestrowana i wysłana z życzeniami do Martynki.

         Mamy ogromną nadzieję, że czytając i oglądając kartki od naszych uczniów Martynka, Pawełek i Lenka choć na chwilę zapomną o chorobie.

        

 

Rzeczpospolita Uczniowska wzięła udział w 18 edycji ogólnopolskiej zbiórki „Góra Grosza”. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły nie zawiedli i chętnie wrzucali do puszki grosiki. Zebrane monety: 893 sztuk jednogroszówek, 1894 sztuki dwugroszówek i 624 sztuk pięciogroszówek zostały zapakowane i przesłane za pośrednictwem poczty do  Towarzystwa NASZ DOM.

 Przekazane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Rodzina jest ważna dla każdego, jest ostoją i fundamentem na lata. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.

 

Dróg do scalenia rodziny jest wiele, dlatego Towarzystwo Nasz Dom pomaga poprzez: zakup podstawowych i niezbędnych rzeczy, udzielanie specjalistycznego wsparcia, kierowanie rodzin na terapie, fundowanie stypendiów dla dzieci, wspieranie ich pasji i zainteresowań. Wspólnie z dzieckiem i jego najbliższymi poszukuje najlepszych dla nich rozwiązań.

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY - na cele charytatywne

W grudniu 2017 roku w naszej szkole zorganizowany został kiermasz ozdób świątecznych, które zostały wykonane pod okiem pani Barbary Szukały i Marzeny Galas na zajęciach w świetlicy szkolnej, a  z którego dochód został przeznaczony na następujące cele charytatywne:

v  UNICEFF – na zakup soli leczących odwodnienie dzieci

v  Fundacja Śnieżka „Twoja Szansa”

v  Fundacja Dr Clown

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poprzez zakup ozdób wsparli wyżej wymienione akcje.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny. Jej najistotniejszym elementem jest jednodniowa zbiórki publiczna, która odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. Angażuje się w nią ponad 1700 sztabów w całej Polsce i na świecie, oraz 120 tysięcy wolontariuszy kwestujących tego dnia na rzecz WOŚP.

 

Rzeczpospolita Uczniowska włączyła się do akcji organizując na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy zbiórkę do puszek. Zebraną kwotę 310 zł. wpłacono na konto 26 Finału WOŚ. 

 

KIERMASZ WIELKANOCNY

W dniach od 1 do 20 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy Rzeczpospolita Uczniowska przeprowadziła zbiórkę do puszek oraz zorganizowała kiermasz wielkanocny na rzecz chorej na raka kości starszej koleżanki Natalii Koczanowskiej.

Ozdoby świąteczne na kiermasz wykonali uczniowie pod kierunkiem pań: B.Szukały i M.Galas.

W akcję charytatywną zaangażowani byli również nauczyciele: W,Krok-Piskadło z uczniami z klasy 3 a, M.Krasoń i M.Witkoś z uczniami z klasy 4 a oraz  A.Motyka z uczniami z klasy 6 a.

Zebraną kwotę  wpłacono na konto Natalki.

 

Serdecznie dziękujemy za wparcie akcji, dobre serce oraz empatię wszystkim ofiarodawcom.

 

 

LAUREACI KONKURSÓW PLASTYCZNYCH

 

Organizatorzy konkursów: Barbara Szukała i Marzena Galas

v  Konkurs wiedzy o ruchu drogowym:

I miejsce: Kamila Ząbek – kl. 3 a i Zosia Skrętkowska – kl. 3 a

v  Mój najwspanialszy dzień podczas wakacji”:

Wyróżnienia: Piotr Mirus - kl. 1, Zosia Skrętkowska – kl. 3, Klaudia Krystoń-kl. 1, Franciszek Gleń-kl. 4

v  „Bezpieczna droga do szkoły”:

Wyróżnienia: Karol Gawlik – kl. 3, Klaudia Krystoń-kl. 1, Sebastian Szymalski – kl.1, Anastazja Baran-kl. 2, Klaudia Hamala – kl.3

v  „Złota Polska Jesień”:

I miejsce – Szymon Ryba, kl. 2

II miejsce – Julia Lesiak, kl. 1

III miejsce – Natalia Foryś, kl. 1

v  „Jesienny liść:”:

I miejsce – Emilia Ceroń, kl. 4 b

II miejsce – Karolina Pawłowska, kl. 3 b

III miejsce – Karolina Olszewska, kl. 3 b

v  „Pan i Pani Jesień”:

Wyróżnienia: Michał Kubek – kl. 1a, Julia Szymalska-kl. 1a, Emilia Gawryś-kl. 2 a, Andżelika Guziec-kl. 2 a

v  „Pod kolorowym parasolem Jesieni”:

Wyróżnienia: Klaudia Hamala-kl. 3, Izabela Boruta-kl. 5, Emilia Szymaszek-kl. 1, Karolina Olszewska-kl. 3, Emilia Gawryś-kl. 2

v  „Mój ulubiony bohater z bajki”:

I miejsce- Milena Bielatowicz, kl. 4 b

II miejsce – Karolina Pawłowska, kl. 3 b

III miejsce- Ewa Świerk, kl. 3

v  „Świąteczne marzenia”:

 

Wyróżnienia: Klaudia Hamala- kl. 3, Zuzanna Augustyn-kl. 1, Karolina Olszewska-kl. 3, Ewa Świerk-kl. 3

Rok szkolny 2016 / 2017


OPIEKUN: - BARBARA SZUKAŁA

PREZYDENT: LETYCJA  KOPACZ Kl. 6 b

PREMIER: - GABRIELA  MIKA kl. 5 a

MINISTERSTWO SKARBU:
LAURA  LOMBARA kl. 6 b

ALEKSANDRA CABAJ kl. 6 b

MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH:
ANNA  SZAJER kl. 4 a

JOANNA ŚWIERK kl. 6 b

MINISTERSTWO ZDROWIA:
MAŁGORZATA RUSZAJ kl. 5 a

MICHALINA MIROWSKA kl. 5 a

MINISTERSTWO KULTURY I SPORTU:
WIKTORIA SAK kl. 6 b

NATALIA CABAJ kl. 4 b

BIURO PRASOWE RZĄDU:
NADIA SIKORSKA kl. 4 a

WERONIKA SZUKAŁA kl. 4 a


UCZNIOWIE WSPOMAGAJĄCY PRACĘ RZECZPOSPOLITEJ UCZNIOWSKIEJ:

IZABELA  BORUTA KL. 4 b

EWA  LAURIA KL. 4 b

MARTYNA  CHMURA KL. 5 a

JULIA CHMURA KL. 6 b

 

 MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI:

MAJA MIETŁA KL. 3 b

MILENA BIELATOWICZ  KL. 3 b

IMPREZY SZKOLNE        
 

                   DZIEŃ CHŁOPAKA 2016

30 września w Szkole Podstawowej 2 w Dębicy było bardzo wesoło. A to za sprawą wspaniałego święta – Dnia Chłopaka.

Dziewczęta z Rzeczpospolitej Uczniowskiej nie zapomniały o złożeniu wszystkim chłopcom życzeń. Letycja Kopacz przez radiowęzeł szkolny nadała krótką audycję, podczas której nie zabrakło muzycznych niespodzianek i wesołych życzeń. Następnie Letycja wspólnie z Olą Cabaj, Małgosią Ruszaj, Wiktorią Sak i Julią Chmurą odwiedziły wszystkich panów w klasach ofiarując im słodkie upominki (lizaki – smoczki). Podczas przerw na korytarzu szkolnym wszyscy uczniowie mogli „rozruszać kosteczki” na  mini dyskotece.

 

Dzień faceta dziś się święci,
Więc życzę Ci tego, co Cię kręci:
Full zabawy, dobrych chęci,
Niech Cię licho złe nie nęci,
"Złe" przygody niech Cię miną
Oraz troski w dal odpłyną.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela.

Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Augusta Poniatowskiego.

            Na uroczystość przybyli: Pani Dyrektor Dorota Piękoś i Lucyna Skwarło, Burmistrz Dębicy Pan Mariusz Szewczyk, przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Kuzyk,  nauczyciele , uczniowie i pracownicy szkoły.

Organizatorzy akademii: uczniowie SP nr 2 pod kierunkiem pani Barbary Szukały i Marzeny Galas, zaprosili wszystkich zebranych na specjalne wydanie Szkolnego Ekspresu”, utrzymanego w konwencji telewizyjnego programu rozrywkowego. Studio główne Szkolnego Ekspresu poprowadzili: Julia Chmura i Adrian Radecki, a studio w SP nr 2: Letycja Kopacz i Aleksandra Cabaj. Podczas programu zebrani na sali wysłuchali wywiadu z panem Burmistrzem przeprowadzonego w dębickim Ratuszu przez uczennicę Joannę Świerk, obejrzeli humorystyczną reklamę promującą picie wody mineralnej, wysłuchali piosenki o nauczycielach oraz wzięli udział w quizie fotograficznym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”Zadaniem wszystkich zebranych uczniów było odgadnięcie, który z nauczycieli pracujących w szkole jest prezentowany na zdjęciu. Zadanie było super łatwe…z jednym maleńkim ale…zdjęcia przedstawiały nauczycieli z lat dziecięcych. Quiz okazał się świetną zabawą. Fajnie było zobaczyć, że nauczyciele też kiedyś nosili kucyki, kokardki, śmieszne loczki, mieli piegi, bawili się kucykami i mieli tylko kilka lat.

W trakcie programu „Szkolny Ekspres”, uczniowie zabawnymi wierszykami złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i wręczyli „Drzewka Szczęścia”wykonane przez panie:B. Szukałę i M.Galas, a pani dyrektor Dorota Piękoś i pani wicedyrektor Lucyna Skwarło wręczyły Nagrody Dyrektora Szkoły paniom: R.Puźniak, J.Wiśniewskiej, L.Szewczyk, A.Skrętkowskiej, D.Dziadowiec, M.Florkiewicz, A.Trębacz – Główce, M.Sikora i G.Grabiec.

Pan Burmistrz Mariusz Szewczyk wręczył Nagrodę Burmistrza pani L.Wawrzaszek oraz Listy Gratulacyjne w związku z otrzymaniem przez panie: L.Wawrzaszek  i W.Krok – Piskadło Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

Akademię zakończono wspólnym zdjęciem  nauczycieli oraz poczęstunkiem.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

18 października 2016 roku członkowie Rzeczpospolitej Uczniowskiej pomagali w przeprowadzeniu uroczystości Pasowania Pierwszoklasistów. Młodych kolegów serdecznie przywitała Prezydent Rzeczpospolitej Uczniowskiej Letycja Kopacz, a akt ślubowania odczytała Premier Gabriela Mika. W skład Pocztu Flagowego weszły: Michalina Mirowska, Małgorzata Ruszaj i Aleksandra Cabaj. Wszystkie zdjęcia wykonała Weronika Szukała – szkolny fotograf na co dzień działająca w Biurze Prasowym Rządu Rzeczpospolitej Uczniowskiej.

 

 

 

 ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Przesłanie akcji jest proste –bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

UŚMIECHNIJ SIĘ!  POWIEDZ MI COŚ MIŁEGO!  FAJNIE ŻE JESTEŚ!

Takie hasła towarzyszyły Członkom Rzeczpospolitej Uczniowskiej: Gabrysi Mika i Małgosi Ruszaj, które wręczyły dzisiaj wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom emblematy uśmiechów zachęcając i propagując Dzień Życzliwości w Szkole Podstawowej nr 2.

 

Rzeczpospolita Uczniowska dziękuje pani Wiesi Krok – Piskadło za „pierwszy uśmiech” w dniu dzisiejszym oraz propagowanie Dnia Życzliwości.

 

MIKOŁAJKI 2016

6 grudnia 2016  roku w naszej szkole odbyły się Szkolne Mikołajki.
Dziewczęta z szóstej klasy Letycja Kopacz i Aleksandra Cabaj, będące przedstawicielami Rzeczpospolitej Uczniowskiej wędrowały po klasach i  obdarowywały drobnymi upominkami uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Ponadto  na korytarzu, podczas przerw można było ucieszyć ucho świątecznymi piosenkami, tworzącymi  bożonarodzeniowy klimat nadchodzących świąt oraz  ujrzeć dzieci przebrane w mikołajkowe czapki. Uczniowie najmłodszych klas byli bardzo uradowani, ponieważ Śnieżynka Letycja I Śnieżynka Ola przygotowały właśnie dla uczniów z klas O-III mikołajkową krzyżówkę, zabawy mikołajkowe oraz wspólnie z uczniami wykonywały postać Mikołaja podczas wizyt w każdej z klas.

EDU – FIGLE

„Po­wiedz mi, a za­pomnę.

Po­każ mi, a za­pamiętam.

Pozwól mi zro­bić, a zrozumiem”

 

 

 

 

Słowa Konfucjusza stały się mottem spotkań młodych naukowców – Małgosi Ruszaj i Michaliny Mirowskiej z uczniami w klasach I – V i  miały na celu przybliżenie uczniom zjawisk fizycznych i chemicznych poprzez proste i ciekawe eksperymenty. Podczas spotkań „Edu – Figli” uczniowie oglądali eksplozjękolorów (efekt migracji barwników po dodaniu detergentów); wykonywali ciecz nieniutonowską (plastelinę z mąki ziemniaczanej); obserwowali konwencję (zachowanie atramentu w wodzie ciepłej i zimnej); wykonywali super mocne bańki mydlanei odbijali je rękami jak piłeczkę (efekt dodania do mydła i wody gliceryny); obserwowali jak jajko, które po leżakowaniu w occie traci skorupkę, a następnie zostaje wciągnięte do wcześniej ogrzanej butelki (efekt wyrównywania się ciśnienia); wyciągali nitką kostkę lodu z wody przy użyciu szczypty soli; obserwowali „cytrynową windę” (zasysanie wody do słoika); dotykały gumowego jajka(efekt trzymania w occie przez 24 godz.)

EDU – FIGLE okazały się strzałem w dziesiątkę! Po każdym pokazie Małgosia i Michalina zbierały mnóstwo oklasków i pochwał.

 

 

120 MAGICZNYCH SZTUCZEK

 

Kolejnym wyzwaniem po „Edu-Figlach” z jakim zmierzyły się Małgosia i Michalina było „120 MAGICZNYCH SZTUCZEK”.Dziewczyny odwiedziły  uczniów z klas 0-III zamieniając się w iluzjonistów, prezentując  sztuczki i triki karciane, z zapałkami, znikającymi monetami, drukowaniem pieniędzy i wiele innych. Oczywiście po każdym występie Małgosia i Michalina nagradzane były  wielkimi oklaskami.

 

LAPBOOKI

Małgosia Ruszaj i Michalina Mirowska działają dalej!!! Wyruszyły w odwiedziny do wszystkich klas nauczania zintegrowanego z  lapbookami.

Ile waży gniazdo bociana? Co stoi przy drodze na jednej nodze? Jak wygląda  Tenrek pręgowany? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą  wykonane przez uczniów podczas zajęć świetlicowych pod opieką  pani Basi i Marzenki  „Motylkowe zagadki”, „Szafa pełna dziwnych zwierząt” i  „Na jednej nodze - Bocian” . 

WALENTYNKI SZKOLNE

Witamy wszystkich mniej lub bardziej zakochanych, zakochanych na zabój, nieszczęśliwie zakochanych, zakochanych 

 

od pierwszego wejrzenia lub jeszcze nie zakochanych…” Takimi słowami Ola Cabaj przywitała wszystkich uczniów naszej szkoły rozpoczynając krótką audycję nadaną 14 lutego z okazji Walentynek przez radiowęzeł szkolny.

Audycja szkolna była tylko wstępem do obchodów  Dnia Walentynkowego   w naszej szkole. Przedstawiciele Rzeczpospolitej Uczniowskiej witali wszystkich nauczycieli i rodziców wchodzących do szkoły  rozdając czerwone serduszka z pięknymi sentencjami, a  każdy uczeń uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 2 otrzymał za pośrednictwem Poczty Walentynkowej życzenia –(niektórzy otrzymali kilka kartek walentynkowych 
J J J J J)

Następnie wszyscy uczniowie obejrzeli specjalny seans walentynkowy zorganizowany w dwóch grupach wiekowych: dla klas I – III („Zakochany kundel”) i IV – VI („Czarownica”) przegryzając świeżo prażony popcorn.

Po każdym seansie filmowym chętni uczniowie mogli wykonać sobie zdjęcia w  specjalnie wykonanych do tego celu dekoracjach. Ponadto wszyscy Ci, Którzy przyszli ubrani na czerwono otrzymywali słodkie niespodzianki lub baloniki.