Get Adobe Flash player

Regulamin Świetlicy Szkolnej

Procedura dotycząca organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy

w okresie pandemii Covid-19 w roku szkolnym 2020/2021

 

WIELKANOCNE FLAKONIKI

 

W ramach zajęć świetlicowych związanych z przygotowaniami do świąt wielkanocnych wychowawcy świetlicy szkolnej   zaangażowali dzieci w rozmaite aktywności związane z Wielkanocą.  Było trochę plastycznie       i kreatywnie, trochę naukowo i eksperymentalnie, ponieważ podczas wykonywania flakoników z ozdobami dzieci dowiedziały się kilku ciekawych rzeczy o jajeczkach https://www.juniorowo.pl/pomysly-na-zajecia-zwiazane-z-wielkanoca/

 

SPACER W POSZUKIWANIU WIOSNY

 

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, ta kalendarzowa, bo za oknem ciągle…płatki śniegu.  Przyroda jednak budzi się do życia o czym przekonały się dzieci ze świetlicy szkolnej, które wybrały się na spacer, by poszukać pierwszych ojej oznak. I udało się! W okolicznych ogródkach już zakwitły piękne krokusy i przebiśniegi, hiacynty rozchylały listki ukazując pączki, a tulipany nieśmiało wychodziły z ziemi. Na wierzbie pojawiły się piękne bazie a na niektórych drzewach i krzewach w szkolnym ogródku pączki. Aby zachęcić wiosnę do zagoszczenia na dobre, dzieci włożyły kwieciste kapelusze, które na zajęciach plastycznych przygotowywały wspólnie                     z wychowawcami.  

 

Zakładamy ogródek w saliJ

 

Postanowiliśmy założyć ogródek w sali świetlicowej. Jako pierwszą z roślinek zasialiśmy rzeżuchę. Każde dziecko do plastikowego kieliszka włożyło watę i zasiało nasionka.  Dzieci codziennie obserwowały jak nasionka kiełkują. Oczywiście każde z dzieci dbało aby rzeżucha miała wystarczającą ilość wody. Podczas hodowli dowiedzieliśmy się, że nasza roślinka to bogactwo witaminy: C, B, A, K oraz E – poza nimi rzeżucha zawiera również łatwo przyswajalne żelazo i wapń. Do naszego organizmu dostarcza także fosforu, cynku, selenu, magnezu, jodu i wielu innychważnych dla organizmu pierwiastków. Jedzmy więc na zdrowie!

 

 

 

 

WIOSNA W PRZYSŁOWIACH

 

9 marca 2021 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników było przedstawienie plastyczne wylosowanego wiosennego przysłowia. Sala podczas prac wypełniona była wiosennymi śpiewami ptaków i odgłosami przyrody.

Jury konkursu wyróżniło następujące prace:

Hanna Skrętkowska – „Kto w marcu zasieje, ten się w wiosnę śmieje”

Adrianna Pietruszewska„Jedna jaskółka wiosny nie czyni”

Aleksander Szyper„Jak przygrzeje słonko, przyjdzie kwiecień łąką”

Eliza Konieczko„Gdzie bociek na gnieździe siedzi, tam pioru nie uderzy”

Szymon Paliga„Źle się w marcu urodzić, bo trudno takiemu dogodzić”

StylianosLignos„Kto wiosną zasieje, zimą nie głoduje”

Maksymilian Jędrzejczyk„Choć w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zasieje”

Joanna Lipior – „Kiedy jaskółka się zniża, deszcz się do nas zbliża”

Michał Tomasik„Gdzie bociek na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”

 

 

Organizatorami konkursu były panie: Barbara Szukała i Marzena Galas.

 

AkcjaWYLOSUJ ANIOŁA

– wyślij kartkę do dziecka w szpitalu onkologicznym

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy pod kierunkiem pani Barbary Szukały i Marzeny Galas, włączyli się do akcji  pisania kartek dla dzieci „WYLOSUJ ANIOŁA”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów oddziałów onkologicznych.

 

Uczniowie kartki  wykonywali własnoręcznie,  pisząc  pozytywne słowa wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową. Wykonali też mini obrazki na płótnie, które zostały wysłane do Fundacji „Gdy liczy się czas”. Nasze szkolne „Anioły” pokazały, że ich serca są wielkie i pełne współczucia dla innych.

 

 

Wiosna tuż, tuż, Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. " Oznaki Wiosny".

 

A teraz zachęcamy do wiosennej zabawy w ruchu.

 

 

DZIEŃ KOBIET

MARZEŃ – żeby się spełniały

PRZYJACIÓŁ – żeby pamiętali

SZCZĘŚCIA – żeby nie opuszczało

OKULARÓW – żeby było różowo

ŻYCIA – żeby było kolorowe

WAKACJI – by mogły trwać wiecznie

… tego między innymi życzyli  nasi mężczyźni dnia 8 marca  wszystkim Paniom i Koleżankom w Szkole Podstawowej nr 2.Na trzeciej godzinie lekcyjnej została nadana audycja przez radiowęzeł szkolny, z której dowiedzieliśmy się co o tym święcie myślą przedszkolaki, posłuchaliśmy muzyki oraz dowiedzieliśmy się troszkę o historii Dnia Kobiet. Po emisji audycji przedstawiciele Małego Samorządu Szkolnego: Krystian Ząbek i Olaf Bielatowicz wyruszyli ze słodkimi upominkami do klas.

 

Życzymy wspaniałego dnia!!!

 

KONKURS "ZIMOWE DRZEWA"

Rozbudzenie wyobraźni oraz poczucia estetyki, rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznymi i promowanie twórczości dziecięcej było celem zorganizowanego w dniu 25.02.2021r. konkursu plastycznego "Zimowe drzewa".
 
Organizatorami były panie Marzena Galas i Barbara Szukała
 
Wyróżnienia:
Lena Skrzypiec,
Wiktoria Nikiel,
Michał Rzeźnikiewicz,
Zuzia Gil,
Gabrysia Worwa,
Emilia Olszowy,
Maja Podgórnik.
 
Gratulacje!!!

Przejdź do galerii zdjęć...

 

Podsumowanie konkursów

"Mikołajki",

"Reniferek",

"Wzorowy Świetlik",     

"Koziołek Matołek",

"Mój świat lego".

Przejdź do galerii zdjęć...

 

Dzień Kota

Od kilkunastu lat 17 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Kota. To międzynarodowe święto ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na kocie sprawy, w tym także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom. Jest to także dzień, na który z pewnością czekają wszyscy ci, którzy mają w domu kota. Albo raczej: którzy mieszkają w domu zarządzanym przez kota. Od takich ciekawych scen nagranych przez posiadaczy kotów rozpoczęliśmy w szkole Dzień  Kota, a było wesoło podczas oglądania, bo okazało się, że nasze miłe kotki to czasem rozrabiające kocury.

Następnie dzieci odczytywały ciekawostki z życia kotków umieszczone na specjalnej tablicy edukacyjnej oraz  wzięli udział w zagadkach „z życia kotów”. Chętni uczniowie lepili kotki z plasteliny, wykonywali maski kotków oraz wzięli udział w sportowych kocich rozgrywkach. Oczywiście wszystkie wysiłki nagrodzone zostały przez organizatorów Dnia Kota w szkole: panią Marzenę Galas i Barbarę Szukałę, MEDALAMI!

 

WALENTYNKI  

dla chłopczyka i dziewczynki

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła. 

Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował„pocztę walentynkową”.Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki do specjalnej skrzynki, a szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy (dziękujemy Gabrysi i Krystianowi).

W tym dniu obowiązywał także specjalny dresscode - ubrania w kolorze czerwonym, który wykorzystano do zorganizowania konkursu na najciekawszą kreację walentynkową. Brawo dla Amelki Dąbrowskiej, Uli Stachowicz, Mai Podgórnik, Emilki Olszowy i Asi Lipior!!!

Miłym zaskoczeniem dla wszystkich byłaspecjalnie nagrana audycja walentynkowa z koncertem życzeń dla każdej klasy i pracowników szkoły,  która została nadana przez radiowęzeł szkolny. Przygotowały ją  panie Barbara Szukała i Marzena Galas z udziałem uczniów: Krystiana Ząbka, Uli Stachowicz, Emilki Rzepeckiej, Joasi Lipior, Nikoli Bielatowicz i Kacpra Czudeckiego.

W świetlicy szkolnej panie M.Galas, G.Witkowska-Gac i B.Szukała zorganizowały walentynkowe konkursy:

 „Kto kogo kocha, kto kogo lubi, kto kogo szanuje?” Zagadki słowne.

„Gorące Serce”I miejsce – Milena  Ceroń

„Zgadnij, ile?” Słodka zabawa

„Piernikowe serca”. Ozdabianie serduszek. I miejsce Nikola Lorek, II miejsce Filip Andreasik, III miejsce Zuzia Gil.

"Odszukaj drugą połówkę"– I miejsce Asia Lipior i Amelka Orłowska, II miejsce Amelka Dąbrowska i Kasia Lipior, III miejsce Gabrysia Worwa i Maja Podgórnik.

„Papierowy deszcz- I miejsce Ula Stachowicz i Emilka Olszowy

„Gra muzyka”– zabawa ruchowa.

„Kalambury”- zwycięzcy: Amelka Orłowska, Eliza Wiktor, Wiktoria Stachura i Lena Zygmunt.

Walentynkowa krzyżówka – I miejsce Asia Lipior

 

Mamy nadzieję, że był to dobry dzień dla wszystkich. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za wspólną zabawęJ

 

Kim był Święty Walenty dowiecie się z filmu:
A tutaj pomysł na zrobienie fajnej walentynki:
 

„MOJE FERIE ZIMOWE”

 

Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci oraz propagowanie bezpiecznych zachowań były celami zorganizowanego w dniu 25 stycznia 2021 r. konkursu plastycznego „MOJE FERIE ZIMOWE”.

Organizatorami konkursu były panie:  Barbara Szukała i Marzena Galas

Jury w składzie:  organizatorzy i Mały Samorząd Uczniowski przyznało następujące miejsca:

I miejsce: Joanna Lipior

II miejsce: Emilia Rzepecka

III miejsce: Wiktoria Nikiel

Wyróżnienia:

Wiktoria Stachura

Emilia Olszowy

Wojciech Siop

Amelka Dąbrowska

                                                                                                                                     Gratulujemy J

 

 

LEPIMY BAŁWANA

 

W tym roku zima dopisała  zarówno na feriach jak i po powrocie do szkoły. Wykorzystując atak zimy, postanowiliśmy zachęcić dzieci ze świetlicy szkolnej do wyjścia na świeże powietrze i aktywnego spędzenia czasu przy lepieniu bałwana. Ogłosiliśmy więc wielki konkurs na najciekawszego bałwana. Ocenialiśmy etapy powstawania sympatycznego śniegowego pana oraz wkład jaki w jego stworzenie włożyli artyści oraz oczywiście efekt końcowy.  Wobec powyższego uznaliśmy, że: wszyscy uczestnicy zasłużyli na nagrodę – słodkąniespodziankę, aUla, WojtuśFilip na nagrodę dodatkową.

 

 

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "MISIOLANDIA"

W listopadzie 2020 roku był zaplanowany szkolny konkurs recytatorski „Misiolandia” w ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia. Ponieważ 9 listopada wszystkie klasy przeszły na zdalne nauczanie został on przeprowadzony 29 stycznia 2021 roku.

Celem konkursu było zapoznanie dzieci z historią powstania Święta Pluszowego Misia oraz rozbudzanie i rozwijanie zdolności recytatorskich.

W konkursie uczestniczyły chętne dzieci z klasy I, które prezentowały w sposób artystyczny nauczone przez siebie wiersze.

Laureatami zostali :

I miejsce – Gabriel Baran

II miejsce – Katarzyna Lipior

III miejsce – Zuzanna Gil

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

Organizatorzy:

Grażyna Witkowska – Gac

Grażyna Grabiec

Justyna Wisniewska

 

 

Przejdź do galerii...

 

KIEROWNIK I WYCHOWAWCY ŚWIETLICY 

 

Życzą kierownik i wychowawcy świetlicy. 

 

PODSUMOWANIE KONKURSÓW

18 grudnia 2020 roku w świetlicy szkolnej odbyło się podsumowanie konkursów.

 

Laureatami zostali:

Filip Andreasik, Maksymilian Filip, Jakub Mierzejewski, Dominik Ząbek, Lena Zygmunt, Olaf Bielatowicz, Oliwier Kędzior, Emilia Rzepecka, Izabela Stoś, Maja Skwirut, Zuzanna Gil

 

Organizatorami konkursów była pani G.Witkowska- Gac oraz K.Kmieć.Pozdrawiam! G.Witkowska- Gac

 

 

MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

PRZEJDŹ DO GALERII...

 

 

ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

Przejdź do galerii zdjęć...

 

Quiz "Mały Patriota"

13 listopada 2020 roku w świetlicy szkolnej odbył się quiz „Mały Patriota”, czyli co każdy młody Polak wiedzieć powinien. Organizatorem quizu była pani G. Witkowska- Gac

Celem konkursu było:

 • upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury,
 • kształtowanie postaw patriotycznych i aktywnych postaw obywatelskich,
 • kształcenie szacunku dla własnego państwa

 

Laureatami konkursu zostali:

Izabela  Stoś

Amelia Orłowska

 

 


 

.be

QUIZ EKOLOGICZNY 

Obecne działania na rzecz ochrony przyrody nie są współmierne do problemu, jakim jest jej degradacja. Dlatego tak ważna jest ekologiczna edukacja młodego pokolenia. W naszej szkole 19 października 2020 roku odbyło się podsumowanie  „Quizu  Ekologicznego” z udziałem uczniów klas IV-VIII . Organizatorem konkursu była pani G. Witkowska- Gac

 Laureatami zostali:

Anna Szajer , Ewa Lauria,  Marlena Szumowicz,  Kornelia Duda,

 

 Aleksandra Kruszyńska,  Szymon Ryba

              

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych wykonaliśmy prace plastyczne pt."Znicz".

NASZE KONKURSY PLASTYCZNE

 

„POCZTÓWKA  Z WAKACJI ”

Organizator: Grażyna Witkowska- Gac

Laureaci:

I MIEJSCE- Sandy Krzyżyk

II MIEJSCE – Nikola Lorek

III MIEJSCE- Natalia Gawle

III MIEJSCE- Wojciech Siop

Wyróżnienie:

Eliza Wiktor

Wiktora Stachura

Kamil Markiewicz

Anastazja Świątek

Krzysztof Madras

Ula Stachowicz

 

„STOP PRZEMOCY W SZKOLE”

Laureaci:

I MIEJSCE- Lena Skrzypiec

II MIEJSCE – Lev Shcherbakow

III MIEJSCE-Nikola Bielatowicz

Przejdź do galerii zdjęć...

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

"Dla wszystkich nauczycieli najlepsze,

najserdeczniejsze,

najcieplejsze życzenia zdrowia,

wyrozumiałości oraz cierpliwości.

W podzięce za zachęcanie do myślenia

tak dobrze i uczciwie, jak tylko to możliwe

spełnienia najskrytszych marzeń"

 

 

 

 Jesień - prace naszych uczniów

Przejdź do galerii...

 

 

Przejdź go galerii...

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

Gustowne muchy dla tatusiów, braci i kolegów ze szkolnej świetlicy z okazji Dnia Chłopaka.

 

NADESZŁA JESIEŃ

 

 

 

JESIEŃ W NASZYM OGRODZIE BIORÓŻNORODNOŚCI

"We wtorek 22 września o godzinie 15:31 rozpocznie się astronomiczna jesień."


 

 Dzieci ze świetlicy w poszukiwaniu jesieni w szkolnym ogrodzie "Bioróżnorodności"

Przejdź do galerii...

 

DBAMY O ZDROWIE

 
 
%3D 
 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Wszyscy uczniowie są uczestnikami ruchu drogowego. Zobowiązani są więc do rozważnego i ostrożnego zachowania się podczas przekraczania jezdni, szczególnie w drodze do szkoły i z powrotem. W związku z tym bardzo ważna jest znajomość zasad ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, a także stosowanie się do zakazów i nakazów nimi wyrażonych.

 W bieżącym tygodniu w świetlicy szkolnej będziemy omawiać znaczenie najważniejszych znaków drogowych. Poznamy wierszyki dotyczące bezpieczeństwa na ulicy, obejrzymy prezentację „Bezpieczna droga do szkoły”, obejrzymy krótkie filmiki edukacyjne oraz zorganizujemy konkury: plastyczny i teoretyczny podsumowujące tydzień bezpiecznej drogi do i ze szkoły.

 

 

ŚWIETLICA WITA DZIECI

W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2020/2021

Rozpoczął się nowy rok szkolny.

 Serdecznie witamy wszystkie dzieci.

Czekamy na Was w świetlicy szkolnej, która jest miejscem tworzenia, czytania, rysowania, myślenia, odkrywania, a przede wszystkim dobrej zabawy.

 

Z uwagi na występujące zagrożenie epidemiologiczne pragniemy przekazać parę wskazówek.

 

POWRÓT

Z WAKACJI

 

 

 

 

ŚWIETLICA SZKOLNA - rok szkolny 2019 / 2020

 Witajcie Wakacje!

 

Przyszło lato! Przyszło lato! Co Wy na to? Co Wy na to?”

 

 

Czy wiecie, że tegoroczne astronomiczne lato rozpoczęło się o godzinie 23:44

20 czerwca? Ciekawostką jest, że to także najdłuższy dzień w tym roku. W Warszawie Słońce wzeszło o godz. 4:14, a za horyzontem skryło się o 21:00, dzień ten trwał 16 godzin,

46 minut i 38 sekund. Od tego momentu kolejne dni będą coraz krótsze, aż do momentu przesilenia zimowego.

Lato kojarzy się ze słońcem, wypoczynkiem i relaksem. To ulubiona pora roku zarówno dzieci, które cieszą się wtedy wakacjami, jak i dorosłych, którzy w tym czasie planują urlopy w pracy. Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy

z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.

 

Poniżej przypominamy zasady odpowiedniego zachowania się i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć szkolnych:


Nad morzem

 • kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.

 • miejsce na kąpiel musi być bezpieczne, dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy. Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.

 • chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu, nośmy też odpowiednie okrycie głowy.

 • pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.

 • nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.

 • jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.

W górach:

 • zawsze pamiętajmy o naładowanej komórce z numerem GOPR – 601 100 300.

 • zaplanujmy trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca.

 • Sprawdźmy, czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, szałasy, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda.

 • zabierzmy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, a także mapę i suchy prowiant.

 • przed wyjściem w góry poinformujmy kogoś, gdzie się wybieramy, jakim szlakiem i o jakiej porze planujemy wrócić.Spacer do lasu lub na łąkę

 • nie dokarmiajmy dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.

 • stosujmy preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom.

 • nie rozpalajmy ognisk w lesie i jego pobliżu.

 • jeśli zauważymy pożar – dzwońmy po straż pożarną. Nie podchodźmy do ognia.

   

Wyprawa rowerowa

 • starajmy się nie podróżować samemu.

 • zawsze jeździjmy w kasku i miejmy przy sobie apteczkę.

 • sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać, zwalniajmy na krętych drogach.

 • słuchajmy i obserwujmy, czy nie zbliża się do nas inny pojazd, czy nie nadjeżdża pociąg lub tramwaj – nie jeździjmy rowerem słuchając muzyki w słuchawkach.

 

 

Zachęcamy Was do wysłuchania piosenek o wakacjach i o lecie :)

 

LATO NA DYWANIE

 

NIECH ŻYJĄ WAKACJE

 

NA PLAŻY

 

GDY LEŻĘ NA PLAŻY

 

SMAK WAKACJI

 

LATO, LATO, LATO CZEKA

 

Zachęcamy również do wydrukowania kolorowanek o wakacyjnej tematyce, których całe mnóstwo znajdziecie w linku poniżej:

 

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-lato/

 

Dziękując za cały rok szkolny, pełen wrażeń i sukcesów,

życzymy wszystkim Uczniom,

słonecznych wakacji,

wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku,

wielu przygód i niezapomnianych przeżyć.

 

 

Wychowawcy Świetlicy Szkolnej

 

 

PIERWSZA POMOC

Dzisiaj wiedza o pierwszej pomocy jest niezbędna. Umożliwia udzielenie pomocy osobom, które odniosły obrażenia w wypadku, lub innej sytuacji nagłej, jeszcze przed przybyciem ratowników. Czasami na pomoc trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Nie można zmarnować tego czasu!

Wiedza z zakresu pierwszej pomocy nie tylko przynosi korzyść osobie przeszkolonej, ale korzysta na tym rodzina i przyjaciele. Jeżeli dojdzie do sytuacji nagłej w szkole, w domu lub w miejscu publicznym, bierne przyglądanie się, niestety nie pomoże poszkodowanym. Warto pamiętać, że świadkowie zdarzenia, są tak naprawdę pierwszymi potencjalnymi ratownikami i często od ich postawy zależy cały przebieg akcji ratowniczej.Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób posiadało przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Taka wiedza obejmuje względnie proste techniki i procedury postępowania, które najczęściej można wykonać bez żadnego skomplikowanego sprzętu. 

http://gryonline-pl.pl/search.php?t=gra+pierwsza+pomoc

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/zestaw-pierwszej-pomocy

 

 

 

DĘBICA  MOJE MIASTO 

Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom - śpiewa Andrzej Cierniewski.

 

 

 

DĘBICA - MOJE MIASTO

 ZAPRASZAMY DO KONKURSU O DĘBICY

 

DZIEŃ DZIECKA

 

 

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.”

 

Janusz Korczak

 

1 czerwca to wyjątkowa data dla wszystkich Dzieci. Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez Dzieci świąt na całym świecie. I jak śpiewa w swojej piosence Majka Jeżowska „Nie patrz na to... w jakim kraju, jaki kolor... dzieci mają i jak piszą na tablicy to naprawdę się nie liczy!”

 

Zachęcamy do obejrzenia, krótkiej bajeczki o dzieciach z całego świata, a następnie do wysłuchania piosenki Majki Jeżowskiej pt. „Wszystkie Dzieci nasze są” oraz „Kolorowe Dzieci”

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej klika ważnych dat – zapoznajcie się z nimi

 

A teraz czas na krótką lekcje historii... Czy wiecie kim był Janusz Korczak, którego cytat został umieszczony powyżej? Był z zawodu lekarzem, wychowawcą z powołania, autorem wielu książek dla dzieci i dorosłych. Powołanie pedagogiczne ogarnęło całe jego życie, całą jego osobowość. Nie założył własnego domu, ponieważ jak wyznał - "za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie". Jego całe życie wypełniły walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb. Januszowi Korczakowi przypisywany jest tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Z tego miejsca zachęcamy do zapoznania się z PRAWAMI DZIECKA.

 

Zachęcamy do wysłuchania piosenki na temat Praw Dziecka.

 

 

 

Drodzy Uczniowie naszej szkoły,

 

Z okazji Dnia Dziecka życzymy,

aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach,

aby każdy dzień był wspaniałą przygodą

i niósł ze sobą

wiele pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają!

 

Wychowawcy Świetlicy Szkolnej

 

 

 

 

Kocham Cię Mamo!

Kocham Cię Tato!

 

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla każdego z nas rodzice to najważniejsze osoby  życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować tę piękną więź.

W związku z tym, że obecnie nie możemy zaprosić do szkoły rodziców na uroczystą akademię, uczniowie postanowili nagrać życzenia i zaprezentować je w poniższym nagraniu. Życzymy wszystkim miłych wrażeń:-)

Rzeczpospolita Uczniowska

 

 

https://youtu.be/PV88f9J_U5Q

 

26 maja - DZIEŃ MAMY

W tym szczególnym dniu, życzymy wszystkim mamom dużo zdrówka, uśmiechu i siły!

Dziękujemy!

 

 

 

 

 

ŚWIAT ZWIERZĄT

 Dzisiaj zapraszam wszystkich do świata  zwierząt, który kryje wiele tajemnic. 

 Na podstawie najnowszych danych szacunkowych na Ziemi znajduje się około 30-50mln gatunków zwierząt. Szacuje się, że do dziś opisano około 2 mln zwierząt  na Ziemi. Siedząc w parku, warto uzmysłowić sobie, że być może gdzieś obok nas kryją się stworzenia, które tylko czekają na odkrycie

 Najstarsze zwierzę w historii świata, jest dwa razy starsze od dinozaurów.

 

Dickinsonia oficjalnie stała się najstarszym znanym zwierzęciem świata. Około 558 milionów lat temu zwierzę zmarło na dnie oceanu, a dziś naukowcy patrzą na skamieniałość jego 5-centymetrowego ciała.

Ponad dwieście milionów lat temu na naszej planecie pojawiły się olbrzymie gady, nazwane przez naukowców dinozaurami. Nazwa jest w pełni adekwatna do ich wyglądu. Złożono ją bowiem z dwóch greckich słów, oznaczających „straszny” i „jaszczur”. Gady naczelne panowały na Ziemi przez ponad 135 milionów lat. Dominacja dinozaurów skończyła się około sześćdziesiąt pięć milionów lat temu. Gady te wymarły w bardzo szybkim tempie. Cała wiedza o tych niezwykłych zwierzętach pochodzi ze śladów jakie pozostawiły one po sobie w różnych zakątkach Ziemi. Ślady te to przede wszystkich kawałki kości i szkieletów, zwane skamieniałościami. Niezwykle rzadko zdarzają się znaleziska bardzo dużych fragmentów lub nawet całych szkieletów. O budowie dinozaurów wnioskuje się na podstawie kawałków kości, z których odtwarza się modele całych szkieletów. Jak to się stało, że zachowały się tak długo? Stało się tak ponieważ kości te są bardzo duże i dzięki temu wolniej ulegają rozkładowi. W Polsce odkryto do tej pory  pięć występujących  dinozaurów.

 

Aby Wam przybliżyć  jak największą ilość zwierzaków zabieram Was na wycieczkę do ZOO.

 

piosenka

 

Ogród zoologiczny, zoo to  urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących. Zobaczcie ciekawą animację,  która w kilka minut przybliży Wam dzieje najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. W ciągu 150 letniej historii były chwile grozy jak i radości oraz wielkich sukcesów hodowlanych.

 

Czasem można usłyszeć rozczarowanych turystów, którzy po leśnej wycieczce stwierdzają, że „w tym lesie nie ma żadnych zwierząt”. Ale to nie jest prawda. Las tętni życiem przez 24 godziny na dobę. Jednak mieszkańcy lasu nie lubią zgiełku jaki towarzyszy ludziom i unikają miejsc, w których można spotkać hałaśliwych dwunogów. W głębi lasu, gdzie jest cisza i spokój, toczy się intensywne życie jego mieszkańców. Las nigdy nie usypia, tu ciągle coś się dzieje. Zobaczcie sami.

 A teraz wyruszamy na wiejskie podwórko. Chociaż  dzisiaj  życie wiejskie i miejskie w Polsce nie jest już tak od siebie różne. W miastach domach jednorodzinnych ludzie hodują kury i mają na balkonach doniczki, a na wsiach coraz więcej osób wykonuje prace nie związane z rolnictwem jednak pewnie nie widzieliście blisko różnych zwierząt. Zatem wyruszamy.  

 

W Polsce około połowa ludzi posiada w domu zwierzęta domowe. Zwierzęta domowe to takie, które trzymają ludzie w swoich domach, by mieć zwierzęcego przyjaciela. Do zwierząt domowych zaliczamy: psy, koty, świnki morskie, rybki, szynszyle, króliki, kanarki, papugi itp. Zwierzęta domowe są zależne od swoich właścicieli, dlatego powinniśmy o nie dbać. Podawać jedzenie o kreślonych porach, pamiętać o podawaniu świeżej wody, o wizytach kontrolnych w poradni weterynaryjnej. Jeśli dane zwierzę potrzebuje również chwil zabawy, to je mu trzeba zapewnić.

ŚWIAT ZWIERZĄT

ZAPRASZAMY WAS DO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

"ZWIERZAKI W OBIEKTYWIE"

 

„ZWIERZAKI W OBIEKTYWIE” - PODSUMOWANIE KONKURSU

Ludzkość rozwija się bardzo szybko, a jej pola, domy i fabryki zajmują coraz więcej miejsca. Jak ludzie powinni żyć, żeby korzystać ze zdobyczy cywilizacji i rozwoju technologii, a  jednocześnie zadbać o środowisko dla przyszłych pokoleń? Co zrobić, aby zachować śpiew ptaków za oknem, cykanie świerszczy na łące, czy pohukiwanie puszczyka w lesie? Czy istnieje recepta na rozwój zrównoważony? Kochani pamiętajcie o zwierzętach!!

 Podsumowanie konkursu „Zwierzaki w obiektywie”.

Ponieważ wszyscy  uczestnicy konkursu   pokazali na zdjęciach że  zwierzęta  są źródłem   dobrej zabawy i pozytywnego nastawienia dla każdej rodziny.

OTRZYMUJĄ PIERWSZE MIEJSCE:

 Krystian, Dominik ,Kamila  Ząbek

Jakub Mordel

Kinga Skarbek

Julia ,Michał Goljat

Antoni Erazmus

Gratuluję ! Każdy z uczestników konkursu otrzyma dyplom i nagrodę rzeczową.

G. Witkowska- Gac

 Przejdź do galerii...

 

BOHATERIOWIE KOMIKSÓW

 

Czy lubicie czytać komiksy? Komiks jest wyjątkowym gatunkiem sztuki. Jego przekaz opiera się na treściach pisanych podobnie jak książki, w którym opisy zostały zamienione na rysunki. Wiecie, że za pierwszy komiks uważa się powstałą w 1896 roku w Stanach Zjednoczonych serię o przygodach Żółtego Bobasa (The Yellow Kid) Richarda F. Outcaulta?

A teraz trochę o tym, jak powstaje komiks. Zachęcamy do obejrzenia filmu:

 

 

 

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych komiksów dla dzieci i młodzieży

 

KOMIKSY

 

 Na koniec zachęcamy do posłuchania piosenki Majki Jeżowskiej pt. „Komiksy – magiczne obrazki”. Spróbujcie zabawić się w detektywów i w czasie słuchania zapisać tytuły komiksów, które pojawiły się w tekście piosenki :) POWODZENIA :)

 

 

 

 

 

 

 

Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.

 

Czerwień - to miłość,

biel - serce czyste...

Piękne są nasze

barwy ojczyste.

 

 

(Cz. Janczarski „Flaga”)

 

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

 

obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą

 

jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

 

 

 

 

Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach,

 

dopiero po I Wojnie Światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość

 

Święto Konstytucji 3 Maja zostało wznowione.

 

Podczas II Wojny Światowej święto zostało zdelegalizowane.

 

Dopiero w 1981 roku władza ludowa

 

zezwoliła na obchody 3-majowe.

 

Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja

 

– znów jest świętem narodowym.

 

 

 

Czy to można zrozumieć,

 

czy w to można uwierzyć,

 

że kiedyś dzieciom broniono

 

polskich pacierzy?

 

 

 

Że się po polsku czytać uczono

 

po kryjomu

 

i że tylko w domu

 

i bardzo ostrożnie

 

o historii polskiej mówić było można?

 

(Janina Majewska „Czy to można zrozumieć”)

 

 

 

 

https://www.superkid.pl/lamiglowki-o-polsce

 

 

PODSUMOWANIE KONKURSU "DZIEŃ TEATRU"

 

Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9  światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku

Podsumowanie konkursu „Moja postać teatralna”. Zadaniem  uczestników konkursu było  przebranie się za wybraną przez siebie postać z bajki, wiersza, książki, filmu lub sztuki teatralnej.

I miejsce Kinga Skarbek -  „Myszka Minnie”  „Pippi Langstrumpf”

II miejsce  Jakub  Mordel -  „Kot w butach”

III miejsce - Julia Goljat - „ Pippi Langstrumpf”

Gratulujemy wspaniałych pomysłów!  Nagrody czekają

Organizatorzy:

G. Witkowska- Gac

 

J. Wiśniewska

 

 

 Hobby to szczególne zamiłowanie do czegoś.

 PODSUMOWANIE KONKURSU "JA I MOJE HOBBY"

I miejsce Kinga Skarbek

Gratuluję!

 G. Witkowska- Gac  

PODSUMOWANIE KONKURSU "DZIEŃ ZIEMI"

Dzień Ziemi  corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.

Podsumowanie konkursu:

I miejsce Kamila Ząbek

II miejsce Jakub Stachowicz

II miejsce Kinga Skarbek

III miejsce  Julia Goljat

Wyróżnienie : Dominik Ząbek , Jakub Mordel , Krystian Ząbek, Eliza Wiktor

Gratuluję ! Prace bardzo ciekawe   Uczestnicy konkursu   wykazali się dużą  wiedzą z zakresu  ekologii i ochrony  środowiska, pomysłowością  i wyobraźnią. Mam nadzieję,  iż wiedza ta  znajdzie zastosowanie  w życiu  codziennym.

 

G. Witkowska- Gac 

Przejdź do galerii zdjęć

 

 

Ziemia jest trzecią planetą od Słońca. Pod względem wielkości plasuje się na 5 miejscu planet znajdujących się w Układzie Słonecznym. Ziemia jest jedyną, znaną planetą  na, której występuje życie. Szacuje się że powstała około 4,54 miliarda lat temu.

 

 

 

 Ciekawostki o ziemi  

 

Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.

Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona - senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa - Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.

Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie.

 

 W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii.  

 

Wielka szeroka jest Nasza Planeta
Oceany, jeziora głębokie.
Są miasta i domy na lądach nieznane.
Zielenią pachnące wyspy i zimne kraje.
Góry i śniegi olbrzymie,
Na samym krańcu świata.
Gadające ptaki, latające ryby
I śmieszne zwierzaki.
Nie wiadomo, ile Ziemia skarbów kryje.
Aby żyć zdrowo i czysto,
Musimy chronić nasze środowisko.
Nie wyrzucaj śmieci, nie depcz trawników,
Nie wypalaj lasów, nie zanieczyszczaj gór,
Plaż oraz wodnych zbiorników.
Niech miejskie powietrze smog opuści okrutny,
A wszyscy będziemy żyli zdrowi
I nikt nie będzie smutny.

 

 

Drogie Dzieci!
Zabawimy się teraz w zielonych detektywów.  Zieloni detektywi, czyli Mali Ekolodzy. Uwaga ! Na Ziemi grasują trzy niedobre wróżki. Jedna z nich niszczy powietrze, druga - wodę, a trzecia - rośliny i zwierzęta. Ziemia prosi o pomoc. Przekazuję Wam wiadomość

od niej. Jest ona zaszyfrowana, by nikt inny nie mógł jej odszyfrować.  W moich rzekach były ry-.
W moich rzekach były ra-.
W moich lasach świergotały
Kolorowe pta-.
Moje morza były czys-,
A jeziora przezroczy-.
Moje niebo zawsze modr-.
Moje łany zawsze szczodre.
To, co jeszcze mi został-,
Nie umarło, nie zemdlało,
Co udało się zachow-,
Spróbuj jeszcze urato-!

 

 

KODEKS DOBREGO MIESZKAŃCA ZIEMI

OSZCZĘDZA WODĘ

NIE NISZCZY ZIELENI

ZBIERA MAKULATURĘ

SEGREGUJE ODPADY

NIE PŁOSZY ZWIERZĄT

Zapraszamy do wspólnej piosenki

ZIEMIA TO WYSPA ZIELONA

 

 

 Quiz:

 • Planetą, na której żyją ludzie i zwierzęta jest:

– Wenus
– Ziemia
– Jowisz?

 • Śmieci wyrzucamy:

– do lasu
– do pojemników na śmieci
– przez okno?

 • Ziemia krąży dookoła:

– Słońca
– Księżyca?

 • „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…”

– Mikołaj Kopernik
– Julian Tuwim
– Jan Brzechwa

Konkurs Plastyczny pod hasłem „Dzień Ziemi”.

TEMATY (do wyboru)

Życie w morzach i oceanach”

”Góry i lasy”

”Mój EKO świat”

„Drzewo= Życie „

 

Nagrody czekają!

 

Stan naszego środowiska zależy od nas. Decyduje o nim nasze codzienne zachowanie - oszczędzanie wody, segregowanie śmieci. Jeśli lubisz rysować, malować, wymyślać i ekologia jest dla Ciebie ważna,weź udział w naszym konkursie!!!

 • W konkursie mogą wziąć  udział  uczniowie klas I-VIII.
 • Dowolny  format prac
 • Technika dowolna
 • Do pracy należy dołączyć  zgodę rodzica lub opiekuna na rozpowszechnianie pracy plastycznej.

 Termin składania prac do 22.04.2020 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Jedna szkoła – wiele pasji

W Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy rozstrzygnięty został konkurs pod hasłem : „Jena szkoła – wiele pasji”. Był on nietypowy, ponieważ prace konkursowe w dziewięciu kategoriach uczestnicy wykonywali w domu, pokazując, że się nie nudzą, a inspiracje potrafią czerpać z każdego możliwego źródła. Jesteśmy pod wrażeniem  oryginalności i kreatywności nadesłanych prac, które poniżej prezentujemy wraz z wynikami konkursu.

1. Pokaż jak spędzasz czas wolny z bliskimi w domu

I miejsce – Anita Machnik

2. Świąteczna kartka

 

Wyróżnienia: Kinga Skarbek, Maja Skwirut, Anita Machnik

3. Pisanka wielkanocna

 

Wyróżnienia: Maja Skwirut, Anita Machnik, Kinga Skarbek

4. Mój pupil

 

Wyróżnienia: Kinga Skarbek, Anita Machnik

5. Ilustracja do utworów Wandy Chotomskiej

I miejsce- Julia Goljat

 

Wyróżnienie- Kinga Skarbek

6. Eko zabawka 

 

I miejsce – Natalia Foryś

7. Papierowe prace przestrzenne

 

Wyróżnienie: Kinga Skarbek, Anita Machnik

8. Super śniadanie…

I miejsce-Julia Goljat

I miejsce – Anita Machnik

 

I miejsce- Kinga Skarbek

9. Znowu mi się upiekło

 

Wyróżnienia: Julia Goljat, Kinga Skarbek

Gratulujemy!

Wszystkie osoby biorące udział w konkursach zostaną nagrodzone dyplomami i upominkami.

 

Rzeczpospolita Uczniowska, Barbara Szukała i Marzena Galas

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy Wszystkim najlepsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas napełni  serca otuchą i nadzieją oraz pozwoli przezwyciężyć nawet największe trudności. Zdrowych  Świąt Wielkanocnych.

 

Życzy kierownik i wychowawcy świetlicy 

 

Wielkanoc.

 

Zbliża się Wielkanoc – Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanocne obrzędy

i zwyczaje kojarzą się z wiosną. Przygotowaniom do świąt towarzyszy radość z powodu budzenia się natury do życia oraz powrotu słońca. Sianie rzeżuchy, sadzenie żonkili w doniczkach

i wprowadzanie wiosennych akcentów do wystroju mieszkania sprawiają, że czujemy powiew świeżości i energii.

Poniżej przedstawiamy zwyczaje i obrzędy wielkanocne tj. przygotowanie święconki czy zabawy w lany poniedziałek.

 

1.Przygotowania do Wielkanocy.

Ważnym elementem przygotowania do świąt jest robienie pisanek. To ulubiona czynność dzieci. Zaproponujcie swoim Rodzicom i Opiekunom wspólne przygotowywanie pisanek. Można malować je farbami, flamastrami, można farbować je w łupinach cebuli, w buraku, oklejać włóczką lub zdobić naklejkami.

 

 

2.Wielkanocny koszyczek – święconka.

 

W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarm na świąteczny stół. Do wiosennie przystrojonego (np. listkami bukszpanu) koszyczka, pakujemy kiełbasę (symbolizuje dostatek), chrzan (w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje pokonanie goryczy męki Chrystusa), sól (zapewnia trwałość i chroni życie), chleb (symbolizujący Chrystusa - chleb życia), wodę (obmywa nas z grzechów), wielkanocnego baranka (symbol Baranka Bożego, czyli Jezusa) i dużo jajek (symbolizują nowe życie, ale i dostatek, szczęście oraz zdrowie). Poświęconymi produktami dzielimy się kolejnego dnia przy świątecznym śniadaniu, składając sobie najserdeczniejsze życzenia.

 

3.Rezurekcja i wielkanocne świąteczne śniadanie.

 

Zanim jednak zasiądziemy do stołu, wiele Rodzin wita Wielką Niedzielę w kościele na tzw. rezurekcji. Rezurekcja, która z łac. oznacza zmartwychwstanie, to uroczyste nabożeństwo

w Kościele katolickim, połączone z procesją. Organizowane jest przede wszystkim w celu obwieszczenia światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Wielkanocne śniadanie to prawdziwa uczta. Zaczyna się od dzielenia jajkami. Na świątecznym stole obowiązkowo żurek z jajkiem, białą kiełbasą i zabielony śmietaną oraz obficie przyprawiony chrzanem. W niektórych domach jest barszcz biały z jajkiem albo zupa chrzanowa

z jajkiem i boczkiem. Na deser serwowany jest pięknie zdobiony mazurek, tradycyjna babka wielkanocna lub sernik.

 

4.Wielki Poniedziałek, czyli Lany Poniedziałek.

 

Po dniu biesiadowania, przychodzi dzień wzajemnego odwiedzania się. Wielki Poniedziałek upływa pod znakiem: goszczenie się u bliskich oraz przyjmowanie gości w swoim domu. Składanie sobie życzeń. Ale Wielki Poniedziałek dla dzieci to przede wszystkim śmigus-dyngus, który również wpisuje się w zwyczaj świąt Wielkanocnych.

Pierwsze znane nam wzmianki o tym zwyczaju pochodzą z XIV wieku. „Śmingus-dyngus” był przez lata kultywowany głównie na wsiach, gdzie młodzi chłopcy, używając wiader z wodą, polewali mieszkające w okolicy dziewczyny. Tradycja mówi, że te panny, które nie zostały oblane wodą, miały powód do niepokoju - oznaczało to brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów i mogło być wróżbą o staropanieństwie.

 

Ładne wierszyki i krótkie życzenia na Wielkanoc

Wielka Noc nadchodzi, Chrystus nam się rodzi.
Z wielkanocnym pozdrowieniem przesyłamy Wam życzenia,
jajka smacznego, dyngusa mokrego,
Świąt pełnych radości i na stole smakowitości.

 

 

Kolorowych jajeczek,
rozczochranych owieczek,
rozkicanych króliczków,
pyszności w koszyczku,
a przede wszystkim mokrego ubrania w dniu wielkiego lania!

 

Radości w sercu, ciepła przy rodzinnym stole
oraz miłości i wszystkiego, co najlepsze
z okazji Wielkanocy życzą...


Zobaczcie jakie potrawy należy włożyć do koszyka wielkanocnego zwanego święconką:

 

 

 

Co symbolizują potrawy z koszyka wielkanocnego?

 

 

 Propozycje świątecznych potraw przygotowane przez panią Bernadetę Ząbek

 

 

Pośpiewajmy razem :) -

piosenki o tematyce Świąt Wielkanocnych – zachęcamy do posłuchania i śpiewania :)

 

 

 

 

 

Kolorowanki związane z tematyką świąt – zachęcamy do wydrukowania i kolorowania

 

 KOLOROWANKI

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU 

SAVOIR-VIVRE

Zasady dobrego wychowania

Jak Wam minął dzień? Co radosnego, śmiesznego dziś się wydarzyło? Jeżeli znów ogarnia Was przygnębienie i nuda to zaczniemy od  uśmiechu. 

                     

Gość zwraca się do kelnera: Miesiąc temu jadłem tutaj doskonałą pieczeń. Proszę o taką samą. Niech szanowny pan chwilkę poczeka. Zapytam w kuchni, czy jeszcze jej trochę zostało!

Proszę rosół z makaronem i schabowego z frytkami.-Skąd pan wie, co mamy, skoro jeszcze nie zdążyłem podąć karty? -dziwi się kelner.-Obejrzałem obrus.

 Każdy z nas pragnie być dobrze traktowany przez innych – z godnością, życzliwością i szacunkiem. Jeśli sam będziesz kulturalny, będziesz życzliwie i z godnością mówił o innych, przestrzegał zasad dobrego wychowania, wtedy ludzie pozytywnie cię docenią. Będziesz miał wielu przyjaciół i poczujesz się wyróżniony. Aby ułatwić ludziom wzajemne porozumiewanie się i współżycie w społeczności, powstał kodeks dobrego wychowania. Dobre maniery, grzeczność, ogłada, kultura są sposobem właściwego traktowania innych

 

savior                vivre

    ↓                       ↓

wiedzieć              żyć

czyli ogłada, dobre maniery, bon ton, znajomość obowiązujących zwyczajów

 Zasady savoir -vivre  dotyczą wielu dziedzin życia.

 

   

Od dziś proponujemy do każdej wiadomości dołączyć uśmiech!!!!!!!   

Savoir vivre

 

 

https://issuu.com/orszak.org/docs/kolorowanka6.compressed_wodny

MOJE HOBBY

ZAPRASZAMY DO ZABAWY "JA I MOJE HOBBY"

 

 

Jedna szkoła – wiele pasji

Drodzy Rodzice i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy.

            Od wielu dni uczymy się i bawimy w domach, unikamy wyjść, spotkań nawet z przyjaciółmi i rodziną. Nie tylko tęsknimy za bliskimi, znajomymi, kolegami ze szkoły, ale też po prostu się nudzimy, a sposobem na nią może być  propozycja konkursów zaprezentowana poniżej. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród propozycji coś co Was zainspiruje do działania – podane linki to gotowe rozwiązania, inspiracje do wykonania prac konkursowych, których zdjęcia lub filmiki, po wykonaniu prześlijcie do 9 kwietnia 2020 roku na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Każdy uczestnik otrzyma dyplom oraz upominekJ, a najciekawsze z nich dodatkowo nagrodę niespodziankęJ

 

Możecie wziąć udział w każdym z poniżej opisanych konkursach lub wybrać te, które najbardziej Wam odpowiadają. 

 

KONKURSY

 

PODSUMOWANIE PRACY ŚWIETLICY W I PÓŁROCZU

ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 

 

14.02.2020 roku w świetlicy szkolnej odbyły się gry i zabawy „Walentynkowe”, oraz wybory

 „Najmilszej dziewczynki i Najmilszego chłopca”.

 

NAJMILSZA  Emilia Rzepecka

                 Joanna Lipior 

 

NAJMILSZY  Krystian Ząbek

 

                       Tymoteusz Pięk 

 

BAL KARNAWAŁOWY

10  lutego 2020   roku w świetlicy szkolnej  odbył się bal karnawałowy.

W czasie balu odbyły się różne quizy i zabawy.

Wybrano również „Mistrzów” oraz „ Króla i Królową” balu.

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ...

 

WITAMY W BAŁWANKOWIE

 

„Na podwórku bałwan stał, który dużą głowę miał.

Oczka - czarne, dwa węgielki, nos z marchewki nie za wielki…

I tak sobie stał.

Kiedy ktoś się zimna bał,to się bałwan z niego śmiał.

Bo gdy wkoło zimno było, jemu właśnie było miło…”

Zajęcia otwarte  „Witamy w Bałwankowie”  zostały przeprowadzone w świetlicy szkolnej w dniu 8 stycznia 2020 roku przez panią Barbarę Szukałę dla klasy pierwszej oraz przez panią  Marzenę Galas dla dzieci, które w tym dniu nie pojechały na basen. Uczniowie podczas zajęć utrwalali nazwy miesięcy, pór roku, lepili bałwanki z plasteliny, wykonywali prace plastyczne – wydrapywanki, lepili „żywego” bałwanka z papieru toaletowego, słuchali zimowych piosenek oraz poznali bałwanki z różnych bajek dla dzieci. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą ruchową po której uczniowie wklejali bałwanki wesołe (jeśli zajęcia się im podobały) lub smutne (jeśli zajęcia się im nie podobały)na tablicę ewaluacyjną. Z wielkim zadowoleniem panie prowadzące patrzyły na tablicę, która była pełna uśmiechniętych bałwanków.

 

Wszystkim dzieciom oraz paniom obserwującym zajęcia serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnych wspólnych zabawJ

 „DLACZEGO KOTY MAJĄ WĄSY?

                            

W okresie od września  do grudnia 2019  roku  chętne dzieci ze świetlicy szkolnej wzięły udział w serii quizów, których uczestnicy odpowiadali na pytania z różnych dziedzin wiedzy. Co tydzień rozgrywano quiz wyłaniając mistrzów. Raz w miesiącu mistrzowie grali o tytuł  super-mistrza. W dniu 20 grudnia  2019 roku  rozegrano quiz finałowy, którego zwycięzcą została Joanna Lipior  otrzymując tytuł Arcymistrza. Laureatka  otrzymał  pamiątkowy  dyplom i nagrodę  rzeczową. Organizatorem konkursu była pani G. Witkowska- Gac

 

 

BOMBKA CHOINKOWA 

 

 18 grudnia 2019 roku w naszej szkole  odbył się już XIII Szkolny   Konkurs Plastyczny „Bombka Choinkowa”. Organizatorami konkursu były panie E .Pyzik i G. Witkowska- Gac.

W konkursie wzięli udział   uczniowie   z klas IV-VIII  , którzy  zaprojektowali   dowolną techniką plastyczną  bombkę choinkową. Laureaci otrzymali dyplomy, drobne  upominki   oraz  bombki choinkowe  z autografami : pana burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka i  jego zastępcy pana Macieja Małozięcia , pani dyrektor naszej szkoły Doroty Piękoś i jej zastępcy  Lucyny Skwarło oraz dyrektora MOK „MORS” w Dębicy pana Jana Borka.     

 

LAUREACI :

 

I MIEJSCE – Kinga Skarbek

 

II MIEJSCE – Roksana Szlachetka 

 

III MIEJSCE – Izabela Boruta

 

III MIEJSCE – Klaudia Hamala 

 

III MIEJSCE – Paulina Ziobro 

 

Wyróżnienie:

Milena Bielatowicz

Jakub Sanecki

Emilia Ceroń 

Spotkanie z tradycją

– warsztaty bożonarodzeniowe

 

17 grudnia 2019 roku,  w przedświątecznej atmosferze, przy świątecznej  muzyce i zapachu pierniczków  spotkały się w  świetlicy szkolnej dzieci na kreatywnych  warsztatach  tworzenia ozdób świątecznych. Warsztaty bożonarodzeniowe to idealna okazja, aby nie tylko poczuć magię świąt ale także,  poznać tradycje bożonarodzeniowe. Dzieci wspólnie z panią B.Szukałą i M.Galas wykonały lampiony, stroiki z szyszek i bombek, reniferki z korka oraz choinki  z kartonu. 

Laureatami  XV MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA WYCHOWANKÓW ŚWIETLIC „MISIOLANDIA”

  z naszej szkoły zostali :

                                                                I MIEJSCE –EMILIA RZEPECKA

      II MIEJSCE –  OLIWIER KĘDZIOR

         III MIEJSCE – OLAF BIELATOWICZ

III MIEJSCE – JOANNA LIPIOR

WYRÓŻNIENIA

LEV SHCHERBAKOW

ELIZA WIKTOR 

IZABELA  STOŚ

 6 grudnia - jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie

I każde dziecko prezent dostanie!

 

Tradycją już się stało, że w okolicach 6 grudnia naszą świetlice odwiedza sam Święty Mikołaj! W tym roku, ten długo wyczekiwany gość, przybył również ze swoimi pomocnikami aniołami, Elfem,  reniferem i śmiesznym pingwinem. Dobroduszny staruszek  sprawił, że dzień był wspaniały, wyjątkowy, pełen radości, życzliwości i uśmiechu nowe gry               i zabawki  posłużą dzieciom do miłego spędzania czasu w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach mikołajkowych brali udział uczniowie: Hubert Konieczko, Klaudia  Hamala , Kamila Ząbek, Maja Mietła, Antoni  Erazmus  i Kacper Rzepecki.  Dziękujemy im  za przygotowanie tak  miłego dnia.  

Zobacz więcej zdjęć...

„Misiolandia”

28.11.2019 roku jury dokonało oceny prac

 XV  MIĘDZYSZKOLNEGO  KONKURSU  PLASTYCZNEGO DLA WYCHOWANKÓW ŚWIETLIC „MISIOLANDIA”

Organizatorem  konkursu była  pani Grażyna Witkowska- Gac .

Celem konkursu było stworzenie dzieciom możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami

i prezentowania swoich prac na forum międzyszkolnym, zapoznanie się z historią powstania pluszowego misia.

W konkursie wzięło udział 120 prac  wychowanków świetlic  z 9  szkół dębickich

oraz Placówki Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei”.

Temat pracy  był : „FIGLARNY MIŚ”.

 

 

WYNIKI KONKURSU:

   I MIEJSCE –MARIA MUSIELAK   SP NR 5 W DĘBICY

 I MIEJSCE –HANNA KUROŚ    SP NR 12 W DĘBICY

  I MIEJSCE –LAURA MURCZEK   SP NR 9 W DĘBICY

   I MIEJSCE –EMILIA RZEPECKA   SP NR 2 W DĘBICY

        II  MIEJSCE – KAROLINA KIERAŚ  SP NR 5   W DĘBICY

       II MIEJSCE –  OLIWIER KĘDZIOR   SP NR  2 W DĘBICY

       II MIEJSCE - EWA PIECHOCKA      SP NR 9   W DĘBICY

                   II MIEJSCE - MARCELINA CZUCHAJEWSKA SP NR 9 W DĘBICY

        III MIEJSCE – ALEKSANDRA MAJKA  SP NR 3 W DĘBICY

   III MIEJSCE – GABRIELA LESKA  SP NR 3  W DĘBICY

    III MIEJSCE – MAJA SMALARZ     SP NR 5   W DĘBICY

    III MIEJSCE – MILENA GAWLIK    SP NR 8   W DĘBICY

        III MIEJSCE – AMELIA ARMATYS     SP NR 9   W DĘBICY

          III MIEJSCE – KAROLINA KĘDZIOR     SP NR 9   W DĘBICY

          III MIEJSCE – OLAF BIELATOWICZ     SP NR 2   W DĘBICY

     III MIEJSCE – JOANNA LIPIOR      SP NR 2   W DĘBICY

 

WYRÓŻNIENIE  :

ZUZANNA GAWAŁKIEWICZ    SP NR 3   W DĘBICY

ZUZANNA WODZISZ    SP NR 6   W DĘBICY

EMILIA CYBULA    SP NR 3   W DĘBICY

JAGODA PASEK    SP NR 10  W DĘBICY

MARIA STRÓZIK     SP NR 8   W DĘBICY

MILENA KULA   SP NR 11    W DĘBICY

WERONIKA WITKOWSKA    SP NR 9    W DĘBICY

KRYSTIAN SAK   PLACÓWKA WSPARCIA   DZIENNEGO „PROMYKI NADZIEI W DĘBICY

KAROL MAZIARKA   PLACÓWKA WSPARCIA  DZIENNEGO „PROMYKI NADZIEI W DĘBICY

LEV SHCHERBAKOW    SP NR 2 W DĘBICY

ELIZA WIKTOR  SP NR 2  W DĘBICY

IZABELA  STOŚ SP NR 2   W DĘBICY

IGA BUSZEK  SP NR 10 W DĘBICY

 

 

                                                       

NAGRODA SPECJALNA-  OLIWIA HADAŁA  SP NR 11 W DĘBICY

 

 

ANDRZEJKI 2019 

Przy zapalonej świecy,

Za zamkniętymi drzwiami,

Odgadnąć próbujemy,

Co ukrył los przed nami.

Wróżymy z butów, jabłek,

Lejemy wosk na wodę,

Co nam przyniesie przyszłość?

Kłopoty? Czy przygodę?

 

 

29 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji. 

Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez  panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując za pomocą „ Czarodziejskiej Szkatułki”, kostek do gry czy kubeczków  wróżbę.

Oczywiście dzieci wiedzą,  że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

 

 Zobacz więcej zdjęć...

„XII JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE”

 

            19 listopada 2019 roku  w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy o godzinie 09:30odbyło się co roczne „XII JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE ” pod hasłem „CHCESZ BYĆ ZDRÓW JAK RYBA, JEDZ OWOCE I WARZYWA”.

            W ramach spotkania,Dzieci uczęszczające do szkolnego teatru „Perełki”,  zaprezentowały montaż słowno - muzyczny pt. „Doktor Zdrówko”, którą obejrzeli licznie przybyli Goście: Rodzice i Opiekunowie, a także zaproszona na spotkaniePani Wicedyrektor Lucyna Skwarło.

             Po przedstawieniu odbył się konkurs na najsmaczniejszy, najzdrowszykoktajl.  Dzieci wraz z Rodzicami i Opiekunami przygotowały bardzo zdrowe  napoje owocowe, które tworzyli przy akompaniamencie muzyki o tematyce zdrowego odżywiania.  Po burzliwej naradzie, jury przyznało drużynom  I-sze miejsce. Wszyscy Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobny upominek w postaci jabłka. Szkolne Koło PCK pod kierownictwem Pani Marty Witkoś przygotowało dla wszystkich zdrowe, owocowe oraz warzywne koreczki.

            Całe spotkanie okazało się być znakomitą wspólną zabawą Rodziców i Opiekunów z Dziećmi. Wszystkim towarzyszyły dobre humory, a w powietrzu unosił się duch wesołej i zdrowej rywalizacji.

            Spotkanie opracowały i poprowadziły  Pani Kierownik Świetlicy Grażyna Witkowska – Gac,Pani Danuta Brodawka oraz Pani Iwona Sozańska- Kęsek.

            Dziękujemy Serdecznie za wspaniałą zabawę i do zobaczenia za rok JJJ

 

 

Zobacz więcej zdjęć...

KONKURS PLASTYCZNY

Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Międzyszkolnym  Konkursie Plastycznym  „UCZYMY I BAWIMY SIĘ RAZEM”, zorganizowanym przez Świetlicę przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy. Eliza Konieczko zajęła II miejsce , Izabela Stoś  III miejsce.    Dziewczynki  okazały się wspaniałymi artystkami, które pod okiem pani Grażyny Witkowskiej – Gac przygotowywały  swoje prace Możemy pogratulować naszym uczennicom talentu. Cieszymy się z ich sukcesów i zachęcamy do kolejnych prób malarskich.

KOLORY  JESIENI

Pod takim hasłem Rzeczpospolita Uczniowska przeprowadziła zajęcia dla uczniów z klas I-III przebywających w świetlicy szkolnej w dniu 2 października.

 

 KlaudiaHamala i Kamilka Ząbek wcieliły się w rolę robaczków, które opowiedziały zebranym dzieciom o walorach odżywczych owoców i warzyw, a panie B,Szukała i M.Galas zaprosiły dzieci do wspólnego dekorowania spódniczki Pani Jesieni oraz do układania haseł związanych z jesienną pogodą oraz quizem „Wiem wszystko o Jesieni”. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą ruchową „Chocolate”.

 

 

 

JESIEŃ W OGRODZIE

Jaki piękny jest ogród jesienią
Kiedy barwy się mienią
Żółcią, czerwienią, lekkością babiego lata
Zwinnością białych nitek które to wszystko oplata

 

20 września 2019 roku dzieci ze świetlicy  odwiedziły szkolny ogród „Bioróżnorodności”. Wśród jeszcze pięknych ogrodowych  kwiatów, owoców  dzieciaki znalazły pierwsze  oznaki jesieni brązowe  kasztany. 


 

 

ŚWIETLICA SZKOLNA - rok szkolny 2018 / 2019

 

NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWO ŚWIATA

MAMA

„Z okazji Twego święta, Mamo
życzę Ci zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności.
Za wszystkie dla mnie trudy i starania
składam Ci dzisiaj podziękowania”

 

Z okazji Dnia Mamy uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej wykonali laurki i upominki dla swoich mam. Czas poświęcony na wykonanie prezencików był również czasem rozmów o mamach, ich roli w życiu zarówno małych jak i większych dzieci. Panie B.Szukała i M.Galas przygotowały  dla uczniów mały konkurs karaoke, którego motywem były oczywiście piosenki o mamie. Uczniowie podczas całego dnia poświęconego tematowi „Najpiękniejsze słowo świata – MAMA”, wykonywali portrety swoich mam, które zostały zaprezentowane szerszej publiczności na korytarzu szkolnym.

Pozdrawiamy wszystkie MAMY i życzymy im wszystkiego najcudowniejszegoJ 

 

 

BIEDRONECZKI SĄ W KROPECZKI

 

No właśnie- biedroneczki są w kropeczki – ale ile mają kropeczek?Co je biedronka? Jak duża jest biedronka? Ile mszyc zjada dziennie biedronka? Na te i wiele innych pytań dotyczących biedroneczek odpowiedź uczniowie znaleźli w prezentacji, którą opracowały panie B.Szukała i M.Galas. Podczas rozmów i oglądania prezentacji uczniowie wykonywali biedronki z odlewów gipsowych, które stały się wiosenną dekoracją. Podczas wykonywania prac uczniowie mieli również okazję nauczyć się piosenki „Biedronka i muchomor”. Dzień z biedroneczkami zakończył się wyjściem na spacer w poszukiwaniu….biedronkiJ

 

KARTONOWE ARCYDZIEŁA

Domki z kartonu dla dzieci   zrobiły prawdziwą furorę w świetlicy szkolnej. Był to wspaniały sposób na zajęcie dzieci, które skupiały się na malowaniu, dekorowaniu i urządzaniu mini podwórek. Dzieci później z dumą  pokazywały swoje dzieła innym dzieciom w szkole oraz całej rodzinie, ponieważ zostały zabrane przez nie do swoich domów.

 

Wiosna w Świetlicy Szkolnej

Dnia 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzenia się przyrody do życia.
Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.

 

PREZENTACJA PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

8 marca 2019 roku w ramach Dnia Otwartego Szkoły połączonego z zapisami dzieci do klasy pierwszej, dzieci i ich rodzice zostali zaproszeni do świetlicy szkolnej, gdzie zapoznali się z jej pracą. Panie wychowawczynie świetlicy zaprezentowały twórczość dzieci, omówiły zasady jej funkcjonowania, godziny pracy oraz zaprosiły wszystkie chętne dzieci do kolorowych tatuaży, które wykonywała pani z „Kulkolandu”. Każde dziecko odwiedzające świetlicę otrzymało kolorowy koszyczek wypełniony niespodziankami. Dodatkowo panie przeprowadziły zajęcia formowania zwierzątek z balonów. Następnie wyznaczone uczennice z klas starszych zaprowadziły dzieci do stołówki szkolnej gdzie czekał na nich poczęstunek: zdrowe kanapeczki, koreczki i słodkie co nieco. 

 

BAL KARNAWAŁOWY 2019 

04 lutego   2019  roku w świetlicy szkolnej  odbył się bal karnawałowy.

W czasie balu odbyły się różne quizy i zabawy.

Wybrano również „Mistrzów” oraz „ Króla i Królową” balu.

 

KRÓLOWA  BALU

Hanna  Skrętkowska Karina Olszewska

 

KRÓL  BALU

Krystian Ząbek Antoni Erazmus

 

MISTRZ TAŃCA

Hanna Skrętkowska

Milena Zachwiej

Eliza Konieczko

 

 

MISTRZ HUMORU

Antoni Erazmus

 

 

MISTRZ PORTRETU (NAJCIEKAWSZY STRÓJ NA BALU)

Milena Zachwiej Tymoteusz Pięk

 

ZDJĘCIA ZNAJDZIESZ W GALERII............ 

MAGIA ŚWIĄT

Magia Świąt Bożego Narodzenia udzieliła się wszystkim dzieciom, które 21 grudnia przebywały w świetlicy szkolnej. Słuchając kolęd i piosenek świątecznych wszyscy wraz z panią B.Szukałą i  M.Galas wykonywali ozdoby świąteczne na stół wigilijny: aniołki i choineczki oraz uczyli się składać serwetki w świąteczną choineczkę. Pracom dzieci towarzyszyło niezwykłe ożywienie i magia zbliżających się świąt. Czas wykonywania ozdób był też czasem rozmowy o zwyczajach świątecznych w domach dzieci. Panie również podzieliły się z dziećmi własnymi doświadczeniami i wspomnieniami z czasów dzieciństwa.

Wesołych Świąt!

Idzie, idzie święty z nieba.

 Oto jest wśród nas.     

Witaj święty Mikołaju.

Witaj, witaj nam.

 

 

06.12.2018r. w świetlicy szkolnej odbyły się mikołajki. Świetliczaki przywitały św. Mikołaja  piosenką. Św. Mikołaj przyniósł dzieciom gry planszowe do wspólnej zabawy. Spotkanie ze św. Mikołajem, wspólne zdjęcia, zabawa i mnóstwo prezentów dały dzieciom wiele radości. W przygotowaniu mikołajek brały również udział uczennice  Ewa  Lauria, Kornelia  Musiał, Emilia   Kogut i  Sandra Bratuś. 

 

ANDRZEJKI 2018

 

Andrzejkowy nadszedł czas,
baw się  z nami! Bądź wśród nas!
Dzisiaj wróżyć z wosku będziemy
chętnie się czegoś o dobrej przyszłości dowiemy.

 

W szkolnej świetlicy odbył się wieczór andrzejkowy. Dzieci bardzo  chętnie uczestniczyły

 

w tajemniczych i magicznych wróżbach.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ W GALERII...................

 

 

 

CZAS DLA JESIENI

 

Pod takim hasłem w świetlicy szkolnej w dniu 9 października 2018 roku odbyła się lekcja otwarta, podczas której panie B.Szukała i M.Galas zaprosiły dzieci z klas I-IV do odgadnięcia 14 haseł – zagadek tworzących rozwiązanie krzyżówki, odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego liście spadają z drzew”, obejrzenia darów jesieni oraz rozszyfrowania rebusów i  pokolorowania obrazków w książeczce – kartce z lekcji, którą obie panie specjalnie przygotowały na zajęcia. Podczas zajęć uczniowie mieli również możliwość obejrzeć krótką prezentację „Cztery pory roku – Jesień” oraz zaśpiewać wspólnie z bohaterami kreskówki „W kasztanowym mieście”. Z lekcji uczniowie zabrali do domów kasztany, liście i ozdobne dynie. Panie zaproponowały również uczestnikom zajęć  udział  w konkursie plastycznym oczywiście tematycznie związanym z jesienią. Prace zostaną zaprezentowane na korytarzu szkolnym w piątek 12 października. 

ŚWIETLICA SZKOLNA - rok szkolny 2017 / 2018

 

Podsumowanie konkursów za II półrocze

 

 

OBEJRZYJ GALERIĘ NA PŁOCIE J

 

 

Z OKAZJI DNIA MAMY

dziś moc prezentów mamy

Szczęścia, zdrowia, pomyślności,

Samych w życiu chwil radości,

Żadnych smutków,  trudów, łez,

Niech się spełni to co chcesz!

 

W tym szczególnym dniu, uczniowie naszej szkoły składali życzenia swoim mamom wręczając upominki wykonane na zajęciach, które podzielone były na kilka etapów, a prowadzone przez panie Barbarę Szukałę oraz Marzenę Galas. W zajęciach wzięli udział chętni uczniowie z naszej szkoły, którzy cierpliwie malowali puszki, rysowali i ozdabiali wieczka, drukowali i przyklejali odpowiednie z przeznaczeniem puszki napisy. Gotowe, zapakowane w ozdobną folię puszki na kawkę lub herbatkę uczniowie wręczyli mamom w dniu ich święta, które przypada 26 maja.

 

 

PROJEKTUJEMY   WŁASNE   PUZZLE

 

W dniu 24 maja 2018 roku w świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne, których celem było zaprojektowanie przez dzieci własnych puzzli.  W zajęciach wzięło udział 29 uczniów z klas I-IV.

Po narysowaniu, wykolorowaniu i wycięciu puzzli, uczestnicy wymienili się swoimi pracami. Układanie puzzli wg projektu kolegów okazało się równie skomplikowane jak oryginalnych.

 Najciekawsze pomysły zaprezentowali: Zuzia Kuzyk, Julia Lesiak, Karina Olszewska, Zuzia Augustyn i Ania Pachel.

 

Wszyscy uczestnicy zajęć plastycznych otrzymali od prowadzących: pani Basi Szukały I Marzeny Galas drobne rzeczowe upominki.

 

 

 

 „TAJEMNICZY OGRÓD”- WARSZTATY

Warsztaty miały na celu  pokazać dzieciom jak stworzyć własne florarium, czyli swoistego rodzaju ekosystemu w  szklanym słoju (bądź innym szklanym pojemniku).Uczniowie chętnie zabrali się do tworzenia własnych tajemniczych ogrodów pod kierunkiem pani B.Szukały, M.Galas, I.Sozańskiej-Kęsek i pani praktykantki Pauliny, które tłumaczyły i doradzały jakie warstwy podłoża należy ułożyć, co z czym łączyć, jak zasadzać rośliny, a potem jak je pielęgnować. Podczas pracy dzieciom dopisywały humory, a końcowy wynik zaskoczył wszystkich. Powstały wspaniałe ogródki co wykonawcy chętnie prezentują na poniższych zdjęciach:

 

 

TRADYCJE WIELKANOCNE

Wielkanoc kojarzy się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i …. o tym właśnie rozmawiali uczniowie podczas zajęć otwartych w świetlicy szkolnej zorganizowanych przez panie: Barbarę Szukałę, Marzenę Galas i Iwonę Sozańską – Kęsek. 

Panie podczas pokazu multimedialnego zwróciły uwagę uczniów na znaczenie tradycji w naszym życiu, przybliżyły znaczenie Niedzieli Wielkanocnej, Poniedziałku Wielkanocnego w polskiej tradycji nawiązującego do dawnych praktyk, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia oraz polskiej tradycji potraw wielkanocnych. Panie zaproponowały również wielkanocne zabawy z pisankami: „Jajko o jajko”, „Kto dalej”,  „Rzuć pisankę”, które  po obfitym świątecznym śniadaniu będą świetną radosną chwilą spędzoną w rodzinnym gronie.
Uczniowie podczas zajęć otwartych mieli okazję nauczyć się składać serwetkę w świątecznego wielkanocnego zajączka, który może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym  stołu wielkanocnego. Po złożeniu serwetek uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i przystąpili do projektowania stołu wielkanocnego. Pomysły były różne, a finał należał do wszystkich, ponieważ każdy z zaproponowanych stołów wielkanocnych zyskał uznanie młodych jurorów, którymi byli uczniowie klasy zerowej wraz z panią Danusią. Brawo! Podczas zajęć otwartych uczniowie rozwiązywali również krzyżówkę świąteczną oraz projektowali pisanki, które zostały zaprezentowane na wystawie na korytarzy szkolnym.

ŻYCZYMY RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

 

 

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

pt.„NASZE PIĘKNE POLSKIE SŁOWA” ROZSTRZYGNIĘTY!!!

 

            Dnia 13 marca 2018r. został rozstrzygnięty SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY zorganizowany w ramach działalności  Klubu Sympatyków Poprawnej i Starannej Wymowy działającego w Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2, pod tytułem: „Nasze piękne polskie słowa” przez Panią Iwonę Sozańską - Kęsek  oraz Panią Grażynę Witkowską  - Gac.

            Na konkurs należało przynieść  pracę plastyczną ilustrującą wybrane przez uczestnika słowo, które ma dla niego szczególną wartość, ukazujące piękno naszego języka (np. słowo, które kojarzy się z kimś lub czymś miłym), w formacie A4, wykonaną dowolną techniką.

            Celem konkursu było rozbudzenie twórczości plastycznej i wyobraźni uczniów, zwrócenie uwagi na piękno naszej ojczystej mowy, wzbogacenie zasobu słownictwa i rozwijanie mowy, szczególnie u dzieci z trudnościami w mówieniu. Ponadto konkurs miał na celu prezentację indywidualnych możliwości, umiejętności i zdolności plastycznych oraz zachęcenie do wspólnej pracy rodzica i ucznia nad rozwojem mowy i języka z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych technik plastycznych.

            Komisja w składzie: Pani Iwona Sozańska- Kęsek, Pani Grażyna Witkowska – Gac, Pani Basia Szukała oraz Pani Marzena Galas wybrały trzy najciekawsze prace (I, II, III miejsce)  oraz dodatkowo wyróżniły 10 najciekawszych ich zdaniem prac. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie, którzy zdobyli I , II oraz III miejsce dodatkowo otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe (gry edukacyjne) , a uczniowie wyróżnieni dodatkowo drobne upominki J .

A oto lista laureatów:

I miejsce – ANNA SZUBA

II miejsce – NATALIA FORYŚ

III miejsce – BARTEK FLORKIEWICZ

Wyróżnienia: KAROLINA OLSZEWSKA, JUSTYNA PLEZIA, KAMIL MARKIEWICZ, EMILIA GŁÓWKA, ALEKSANDRA PASIK, ZUZANNA KUZYK, OLIWIA PAWŁOWSKA, KAROLINA PAWŁOWSKA, PIOTR MIRUS, KINGA SKARBEK

Inni uczestnicy: KARINA OLSZEWSKA, PAWEŁ DRĄG, KORNELIA DUDA, SEBASTIAN SZYMALSKI, KLAUDIA MYTYCH, KLAUDIA HAMALA, EMILIA GAWRYŚ, EWA ŚWIERK

 

 

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy J J J

 

ŚWIATOWY DZIEŃ DENTYSTY 

5 marca obchodzony jest  Światowy Dzień  Dentysty.  Wielu boi się go niczym zjawy z najstraszniejszego horroru. Jednak sympatyczny pan/pani dentysta naprawdę chcą, żebyśmy mieli zdrowe zęby J J J

W święto nie tylko warto więc uhonorować ich pracę, ale może i zapisać się na wizytę?

         Z okazji święta Dentysty,  dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną wykonały pracę pt. „Dwa ząbki”. Zadanie polegało na wybraniu z gazetek, zdrowych produktów, które nie niszczą naszych zębów oraz na wybraniu tych , które szkodzą zębom. Na koniec dzieci przykleiły wybrane obrazki na ząbki. Całość zawisła na wielkim plakacie informacyjnym, który można podziwiać na szkolnym korytarzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Kota to stosunkowo nowe święto. Na pewno powinni o nim pamiętać miłośnicy kotów. To okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym schronisk i przytulisk. A tych, którzy z kotem żyją na co dzień, zachęcamy  tego dnia do szczególnego rozpieszczania swoich kotów.

         Tego dnia w szkolnej świetlicy odbyły się warsztaty z rysowania kota J Uczniowie z pomocą wzorów rysowali czworonożnych pupili.

 

 

 

WALENTYNKI

 

  

14.02.2018 roku w świetlicy szkolnej odbyły się gry i zabawy „Walentynkowe”, oraz wybory

 „Najmilszej dziewczynki i Najmilszego chłopca”. 

 

NAJMILSZA- ANNA MIKA

NAJMILSZY- FRANCISZEK GLEŃ

  

 

Bal Karnawałowy

 

12 lutego   2018  roku w świetlicy szkolnej  odbył się bal karnawałowy.

W czasie balu odbyły się różne quizy i zabawy. Wybrano również „Mistrzów” oraz „ Króla i Królową” balu.

 

KRÓLOWA  BALU

Kamila Ząbek

 

KRÓL  BALU

Antoni Erazmus

 

MISTRZ TAŃCA

Maksymilian Turek

Milena Cygan

Kacper Rzepecki

Jagoda Chłościńska

 

MISTRZ HUMORU

Lena Szumańska

 

MISTRZ CELNE OKO

Iga Mirowska

Karolina Olszewska

 

 

MISTRZ PORTRETU (NAJCIEKAWSZY STRÓJ NA BALU)

 

Zofia Skrętkowska, Anna Mika, Karolina Paluch, Krystian Knych,

 Kacper Kurdziel , Ewa Świerk , Gabriela Zielińska , Anastazja Baran, Klaudia Hamala , Karina Olszewska , Karolina Pawłowska,

 Oliwia Pawłowska  

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ W GALERII…….. 

   

 

 

MAŁY STRAŻAK 

Kacper Rzepecki od pierwszej klasy  uczestniczy w zajęciach Akademii  Małego Strażaka

 

w Brzeźnicy. W świetlicy szkolnej swoim kolegom i koleżankom przybliżył wiadomości dotyczące udzielania  pierwszej pomocy medycznej oraz wskazał jakie  zagrożenia niesie  zabawa z ogniem. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach.

 

 

 

TEATRALNY  PLAC  ZABAW

Teatr uczy, bawi i wychowuje

 Zajęcia teatralne stanowią szczególną formę aktywności i ekspresji twórczej dla uczniów klas młodszych. Aktywność dziecka należy do jego sfery rozwoju i trzeba ją właściwie stymulować i pobudzać przez odpowiednie zabawy, a taką jest niewątpliwie zabawa w teatr. Zajęcia teatralne wpływają korzystnie na wszechstronny rozwój dziecka, stanowią również uzupełnienie treści programowych, sprzyjają poszerzaniu i utrwalaniu wiadomości oraz kształtowaniu prawidłowych nawyków zachowania.

Jest wspaniałym pomysłem na dobre spędzenie czasu wolnego w świetlicy szkolnej, dlatego pani Basia I Marzena pomogły dzieciom stworzyć Teatralny Plac Zabaw. Pani Basia przyniosła olbrzymie pudło, z którego wspólnie z panią Marzeną wycięły kontur sceny, pomalowały czarną farbą oraz przypięły złota kotarę i ….. zostawiły pole do działania dzieciom, które chętnie przejęły inicjatywę. Powstały przedstawienia kukiełkowe w oparciu o płyty z nagraniami słuchowisk „Kot w butach”, ”Śpiąca królewna”, „Zaczarowany kufer”, „Czerwony Kapturek”, „Calineczka” , własne wersje znanych bajek oraz własne scenariusze. Zabawa trwa JJJJJJ

 LAUREACI KONKURSÓW PLASTYCZNYCH

 

Organizatorzy konkursów: Barbara Szukała i Marzena Galas

v  Konkurs wiedzy o ruchu drogowym:

I miejsce: Kamila Ząbek – kl. 3 a i Zosia Skrętkowska – kl. 3 a

v  Mój najwspanialszy dzień podczas wakacji”:

Wyróżnienia: Piotr Mirus - kl. 1, Zosia Skrętkowska – kl. 3, Klaudia Krystoń-kl. 1, Franciszek Gleń-kl. 4

v  „Bezpieczna droga do szkoły”:

Wyróżnienia: Karol Gawlik – kl. 3, Klaudia Krystoń-kl. 1, Sebastian Szymalski – kl.1, Anastazja Baran-kl. 2, Klaudia Hamala – kl.3

v  „Złota Polska Jesień”:

I miejsce – Szymon Ryba, kl. 2

II miejsce – Julia Lesiak, kl. 1

III miejsce – Natalia Foryś, kl. 1

v  „Jesienny liść:”:

I miejsce – Emilia Ceroń, kl. 4 b

II miejsce – Karolina Pawłowska, kl. 3 b

III miejsce – Karolina Olszewska, kl. 3 b

v   „Świąteczne marzenia”:

Wyróżnienia: Klaudia Hamala- kl. 3, Zuzanna Augustyn-kl. 1, Karolina Olszewska-kl. 3, Ewa Świerk-kl. 3

 

 

Laureaci konkursów

Opieka i przygotowanie pani G. Witkowska- Gac

 

I miejsce    Kamili Ząbek   w XIII   Międzyszkolnym Konkursie  Plastycznym dla Świetlic „Misiolandia” - organizator  Szkoła Podstawowa  nr 2 w Dębicy 

 

II miejsce Klaudii Hamali   w Międzyszkolnym Konkursie  Plastycznym dla Świetlic „Cudaki warzywniaki na straganie Brzechwy   ”- organizator Szkoła Podstawowa nr 9  w Dębicy 

 

Wyróżnienie Emilii Główki  w Międzyszkolnym Konkursie  Plastycznym dla Świetlic „Cudaki warzywniaki na straganie Brzechwy ”- organizator Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy 

Wyróżnienie Karoliny Olszewskiej oraz udział Kingi Skarbek w V Przeglądzie Talentów Artystycznych pod patronatem Burmistrza Miasta Dębicy-  organizator  Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego i Szkoła Podstawowa  nr 3 w Dębicy  

 

Mikołajki

 

Jak tradycja nakazuje 6 grudnia obchodzimy imieniny Mikołaja. Każdemu z nas imię to kojarzy się ze świętym, który obdarowuje ludzi podarkami. W tym roku podczas Mikołajek w świetlicy szkolnej odbył się montaż słowno - muzyczny „Święta tuż, tuż..” Scenariusz i wykonanie : Ewa Lauria, Natalia Cabaj, Kornelia Musiał, Wanessa Gavryluk, Emilia Kogut, Magda Paliga. Dzieci brały również  udział w licznych  zabawach i  quizie dotyczącym wiedzy o Świętym  Mikołaju. Był też słodki poczęstunek.

Andrzejki

  Przy zapalonej świecy,

Za zamkniętymi drzwiami,

Odgadnąć próbujemy,

Co ukrył los przed nami.

Wróżymy z butów, jabłek,

Lejemy wosk na wodę,

Co nam przyniesie przyszłość?

Kłopoty? Czy przygodę?

 

 30  listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji.  Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez dzieci oraz panie wróżbami.  Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując wróżbę z magicznego „kuferka”  czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod talerzykami . Oczywiście dzieci wiedzą,  że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat. 

  ZDJĘCIA ZNAJDZIESZ W GALERII………………

 

JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE

23 listopada 2017 roku   w świetlicy szkolnej odbyło się „X JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE ”. W ramach tego spotkania dzieci uczęszczające do szkolnego teatru „Perełki”  wystawiły montaż słowno- muzyczny „ Owoce i warzywa to najlepsza witamina”, którą obejrzeli zaproszeni rodzice oraz pani wicedyrektor Lucyna Skwarło.  Po przedstawieniu rodzice i dzieci wzięli  udział w konkursach związanych tematycznie ze  zdrowym odżywianiem. W ramach spotkania odbył się również konkurs „Master Chef ”na najsmaczniejszą, najładniejszą, najzdrowszą sałatkę, lub surówkę.  Dzieci wraz z rodzicami przygotowały bardzo zdrowe  i smaczne surówki, sałatki. Po naradzie jury nagrodziło I miejscem wszystkie drużyny . Całe spotkanie okazało się być znakomitą wspólną zabawą rodziców z dziećmi. Spotkanie opracowały i poprowadziły  G. Witkowska- Gac, I. Sozańska- Kęsek.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ W GALERII................

 

 

„WITAMIOWE ABC

 

Świetlica szkolna włączyła się aktywnie w tegoroczne obchody Dnia Drugiego Śniadania. Uczniowie, pod opieką pani Basi i Marzenki wyciskali witaminy z jabłek, pomarańczy i klementynek. Należy dodać, że w „super” fartuszkach, które wykonali własnoręcznie na zajęciach plastycznych w dniu poprzedzającym. Soczkami poczęstowani zostali pracownicy i uczniowie szkoły. Podczas robienia soku panie rozmawiały z dziećmi na temat roli witamin w prawidłowym rozwoju młodego organizmu oraz zasadach prawidłowego odżywania kładąc nacisk na zasadę, że do szkoły wychodzimy  „po śniadaniu ze śniadaniem”.

 

„Mimozami jesień się zaczyna…”

Te słowa towarzyszyły uczestnikom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w naszej szkole 24 października 2017r. Jego organizatorkami były Panie: G. Witkowska-Gac, J. Wiśniewska, M. Krasoń, I. Sozańska-Kęsek.  W świetlicy szkolnej pojawiło się 15 recytatorów, którzy zaprezentowali wybrane przez siebie teksty związane
z pięknem i bogactwem polskiej jesieni.

Jury w składzie:  G. Witkowska-Gac, L. Szewczyk, J. Wiśniewska, A. Ścisłowska, M. Krasoń zdecydowało o wynikach konkursu:

 I miejsce zajęła Wiktoria Hodor z kl. IV B,

 II miejsce przypadło Kornelii Pych z kl. IV B,

na III miejscu znalazł się Adam Kędzior z kl. VI A.

 Nagroda specjalna jury trafiła do Mileny Bielatowicz z kl. IV B.

Wyróżnienia otrzymali: Anna Szuba z kl. IV A, Wiktoria Jędrzejczyk z kl. IV A, Jakub Szymaszek z kl. IV A, Franciszek Gleń z kl. IV B, Maja Mietła z kl. IV B, Emilia Ceroń
z kl. IV B, Konrad Kubisztal z kl. V A, Giuseppe Lauria z kl. VA, Anna Szajer z kl. VA, Nadia Sikorska z kl. VA i Hubert Konieczko z kl. VI B.

 

Gratulujemy młodym recytatorom, którzy z wielkim zaangażowaniem i dbałością
o rekwizyty przybliżyli słuchaczom twórczość polskich poetów.

 

 

W ramach działalności „Klubu Sympatyków starannej i poprawnej wymowy”,

w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy, dnia 12 października 2017 roku, odbył się „Pojedynek na wierszyki łamiące języki”. W konkursie udział wzięli uczniowie z klas od I – III, którzy prezentowali utwory Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wierszyki łamiące języki”.

            Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi dzieci na poprawność wymowy oraz na piękno języka polskiego, rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcanie do występów na scenie, prezentację umiejętności uczniów, a także uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

            Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie, wykazali się pomysłowością podczas interpretacji wybranego przez siebie tekstu, a także samodyscypliną, która polegała na samodzielnym wyuczeniu się wierszyka na pamięć. 

            Jury w składzie: Pani Grażyna Witkowska – Gac, Pani Barbara Szukała,

Pani Marzena Galas, Pani Justyna Wiśniewska przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Ewa Świerk (kl.IIIa) – za wiersz pt. „Czyżyk”

II miejsce – Kamil Surdel (kl.IIa) – za wiersz pt. „Czyżyk”

III miejsce – Kamila Ząbek (kl.IIIa) – za wiersz pt. „Czyżyk”

Lena Szumańska (kl.IIIa) – wyróżnienie za wiersz pt. „Czyżyk”

Karolina Paluch (kl.IIIa) – wyróżnienie za wiersz pt. „Szczeniak”

Klaudia Hamala (kl.IIIa) – wyróżnienie za wiersz pt. „Szczeniak”

Karolina Pawłowska (kl.IIIb) – wyróżnienie za wiersz pt. „Szczeniak”

Karolina Olszewska (kl.IIIb) – wyróżnienie za wiersz pt. „Czyżyk”

Julia Szymalska (kl.Ib) – wyróżnienie za wiersz pt. „Bzyg”

Emilia Szymaszek (kl.Ib) – wyróżnienie za wiersz pt. „Czyżyk”

            Poniżej przedstawiamy wierszyki, które łamały języki Naszym wspaniałym uczestnikom.

Organizatorzy konkursu Pani Iwona Sozańska – Kęsek oraz Pani Grażyna Witkowska - Gac nagrodziły w/w laureatów dyplomami oraz drobnymi nagrodami, a nasza wspaniała publiczność – gromkimi brawami. 

 

 

 

JESIENNY LIŚĆ

 

W dniu 5 października 2017 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny ”Jesienny liść”. Był on elementem lekcji przeprowadzonej w świetlicy szkolnej przez panią B.Szukałę pod tytułem „Witamy Jesień”. Lekcję oraz konkurs pomagały przeprowadzić panie: M.Galas i I.Kęsek. Konkurs miał na celu edukację dzieci z zakresu zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, zachowaniem drzew oraz kolorami i pięknem przyrody.

Jury w składzie: Laura, Wiktoria i Eliza uczennic z klasy 7 B, przyznało następujące miejsca:

I miejsce -  Emilia Ceroń,  kl. 4 b

II miejsce – Karolina Pawłowska,  kl. 3 b

III miejsce – Karolina Olszewska, kl. 3 b

Dyplomy i upominki laureatom wręczone zostały w dniu 6.10.2017 roku w obecności  dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej.

 

 

WIZYTA U DENTYSTY

 Do dentysty
Mama do dentysty mnie dzisiaj zabrała.
Nie będzie bolało, tak mi powiedziała.
Pani ząbek wyczyści, chwilę poboruje.
Jeśli będzie trzeba, dziurkę zaplombuje.

Usiadłem na fotel i zdrętwiałem cały
Myślałem, że zęby mnie będą bolały
Nagle usłyszałem, choć do mnie kochanie,
Nie masz dziurki w ząbku, było lakowanie.

A co to takiego, zapytałem mamę?
Co w ogóle znaczy słowo lakowanie?
To pasta na ząbki, żeby były czyste,
A wtedy już rzadko odwiedzasz dentystę.

Nerwy mi puściły, wtedy się uśmiałem,
Że z byle powodu, tak bardzo się bałem.
Teraz wszystkim powiem, że to nic nie boli,

 

25 września dzieci przebywające w świetlicy szkolnej  zwiedziły  gabinet stomatologiczny, który mieści się w naszej szkole. Pani stomatolog zwróciła uwagę na higienę  jamy ustnej i  zaprosiła dzieci do gabinetu  na częste przeglądy swoich ząbków.  

JESIENNY SPACER W SZKOLNYM OGRODZIE „BIORÓŻNORODNOŚCI” 

 

ŚWIETLICA SZKOLNA - rok szkolny 2016 / 2017

25.11.2016 roku w świetlicy szkolnej odbył się Dzień Pluszowego Misia.

W tym dniu dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia i brały udział w różnych grach i zabawach których bohaterem był miś.

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.

 

 

JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE                           

                         

30.11.2016 roku pani Grażyna Witkowska- Gac i Justyna Wiśniewska  w świetlicy szkolnej  zorganizowały cykliczne  „JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE ”.

W ramach tego spotkania dzieci uczęszczające do szkolnego teatru „Perełki”  wystawiły sztukę „Bal na pożegnanie jesieni”, którą obejrzeli zaproszeni rodzice . Po przedstawieniu rodzice i dzieci wzięły udział w konkursach związanych tematycznie z jesienią. „Bal na pożegnanie jesieni” zakończył się smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez panią Martę  Witkoś. Całe spotkanie okazało się być znakomitą wspólną zabawą rodziców z dziećmi.

 

 

Listopad 2016

 

W dzień świętego Andrzeja

Pannom z wróżby nadzieja

Noc Andrzeja świętego

Przywiedzie narzeczonego

 

W szkolnej świetlicy odbył się wieczór andrzejkowy dla wychowanków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tajemniczych i magicznych wróżbach. 

 

 

MIKOŁAJ 2016

WARSZTATY   BOŻONARODZENIOWE 

W  grudniu 2016 roku w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty  „OZDOBY BOŻONARODZENIOWE I CHOINKI” . Dzieci chętnie w nich uczestniczyły, wykonując ozdoby świąteczne oraz papierową choinkę pod bacznym okiem pani Basi i pani Marzenki. Podczas warsztatów dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Tradycje Bożonarodzeniowe”, zapoznały się z artykułem z gazety regionalnej  o wciąż  żywych i zapomnianych zwyczajach świątecznych naszego regionu „ oraz żywo dyskutowały na temat kultywowania tradycji w ich domach. Swoje choinki dzieci wykonywały śpiewając piosenki zimowe z podkładem w wersji karaoke.

 Na koniec warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

 

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO PÓŁROCZA

 

WALENTYNKI 2017

14.02.2017 roku  dzieci ze świetlicy szkolnej  uczestniczyły w licznych grach, zabawach oraz konkurencjach dotyczących Walentynek. Odbyły się również wybory

 „ NAJMILSZEJ I NAJMILSZEGO” (oceny dokonały dzieci)

 

NAJMILSZA – ANNA ANTONIK

 

NAJMILSZY – FRANCISZEK GLEŃ

 Bal Karnawałowy

 

09 lutego   2017  roku w świetlicy szkolnej  odbył się bal karnawałowy.

W czasie balu odbyły się różne quizy i zabawy. Wybrano również „Mistrzów” oraz „ Króla i Królową” balu.

 

KRÓLOWA  BALU

Zofia Skrętkowska

 KRÓL  BALU

Kacper Rzepecki

 MISTRZ TAŃCA

Karolina Olszewska

Kamila Ząbek

MISTRZ HUMORU

Kurdziel Kacper

MISTRZ CELNE OKO

Anna Antonik

MISTRZ PORTRETU (NAJCIEKAWSZY STRÓJ NA BALU)

Oliwia Pawłowska

 

 

DZIEŃ OTWARTY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

17 marca 2017 roku świetlica szkolna miała możliwość zaprezentowania swojej działalności na forum rodziców i dzieci, które przyszły na Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy.

Panie Marzenka i Basia zaprosiły  wszystkich odwiedzających do zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonały i zabrały do domów pasażerów „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Każda z wykonanych postaci miała słodką niespodziankę –w brzuszkach kryły się słodkości! Podczas zajęć panie przybliżyły również pracę świetlicy, jej zadania i misję. Pani Grażynka wyświetliła prezentację o świetlicy, która również przedstawiła zadania, z którymi na co dzień mierzą się dzieci czekając po lekcjach na swoich bliskich. Na korytarzu przed świetlicą panie wywiesiły prace uczniów pokazując jak wiele nowych technik dzieci poznają na zajęciach plastycznych w świetlicy szkolnej. Na tym nie zakończono niespodzianek przygotowanych na Dzień Otwarty. Pani Basia i Marzenka wyczarowywały z balonów żyrafy, pieski,miecze i szpady. Te ostatnie cieszyły się największą popularnością nawet wśród dziewczynek. Po odwiedzeniu świetlicy pani Grażynka zaprosiła dzieci wraz z rodzicami  na poczęstunek przygotowany w  stołówce  szkolnej. Była to również okazja do pokazania i polecenia domowych obiadów przygotowywanych na co dzień przez cztery wspaniałe panie kucharki.

     WITAJ WIOSNO

 

DZIEŃ DZIECKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

Wszystkie dzieci nasze są:
Basia, Michael, Małgosia, John,
na serca dnie mają swój dom,
uchyl im serce jak drzwi.
Wszystkie dzieci nasze są:
Borys, Wojtek, Marysia, Tom,
niech małe sny spełnią się dziś,
wyśpiewaj marzenia, a świat
będzie nasz!

 ZAKOŃCZENIE ROKU W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Rok szkolny 2016/2017 był dla nas bardzo udany. Uczniowie rozwijali skrzydła w różnorodnych dziedzinach, osiągając  sukcesy, zarówno te codzienne, ale jakże niekiedy ważne, jak i te spektakularne: w konkursach ogólnopolskich, regionalnych , a także naszych – szkolnych. Każdy miał szansę sprawdzić się w dziedzinie, która jest jego mocną stroną. Szczególnie cieszą efekty wychowawcze naszych działań. Uczniowie współpracowali  ze sobą, lubili  się, pomagali  sobie wzajemnie. Nieporozumienia uczyli  się rozwiązywać w sposób pokojowy, szanując godność drugiego człowieka. Szczególna  atmosfera panującą  w naszej  świetlicy , to praca wszystkich: Nauczycieli , Rodziców i Uczniów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w nasze działania i wspierali nas na miarę swoich możliwości: organizacyjnie, finansowo, poświęcając czas i uwagę, dbając wspólnie z nami o świetlice , w której  uczą się i bawią dzieci.

Gratulujemy wszystkim naszym drogim Uczniom osiągnięć, doceniamy ciężką pracę, która daje wspaniałe efekty. Życzymy w nowym roku szkolnym  wiele satysfakcji, radości, wytrwałości w zdobywaniu nowych umiejętności.

Dyrektor Szkoły wraz z Kierownikiem i Wychowawcami Świetlicy

             ŚWIETLICA SZKOLNA - rok szkolny 2015 / 2016      Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, odpowiednich warunków do wypoczynku, relaksu, kontaktów społecznych i sukcesów.

      Zajęcia w świetlicy odbywają się w godzinach od 6.30 - do 16.30. Objęci świetlicą są uczniowie z klas młodszych oraz dzieci starsze, oczekujące na zajęcia dodatkowe. W szczególnych przypadkach do świetlicy szkolnej przyjmowane są dzieci z rodzin niepełnych, zagrożonych patologią, wymagających losowego wsparcia i pomocy.


Kadra świetlicy: kierownik świetlicy mgr Grażyna Witkowska - Gac
Wychowawcy: mgr Barbara Szukała, mgr Marzena Galas, mgr Dorota Chodak, mgr Bogdan Saletnik.

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

ZA CO LUBIMY WIOSNĘ ?

Za przylaszczkę, pierwiosnek.
Za sasankę w futerku, za żaby kumkające.
Za kukanie kukułki, za kaczeńce na łące.

 

 

PIERWSZA POMOC

W marcu trzykrotnie odwiedził naszą świetlicę Ratownik Medyczny  pan Szymon Chłościński rodzic Jagódki i Cezarego  uczniów naszej szkoły . Pan Ratownik przeprowadził  w naszej Świetlicy zajęcia  z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Te bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia przyczyniły się do pogłębienia wiedzy o podstawowych zasadach  z zakresu ratowania życia i zdrowia w nagłych sytuacjach.

Podstawowym elementem zajęć  była pierwsza pomoc przedmedyczna w sytuacjach: utrata przytomności, zawał, wylew, oparzenia, krwotoki, złamania, zachłyśnięcia.

Na zakończenie spotkań  wszyscy słuchacze brali  udział w bandażowaniu różnych części ciała oraz ćwiczyli na fantomie utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

Umiejętność pomocy człowiekowi, gdy nagle stanie się coś niespodziewanego, to bardzo przydatna i ważna rzecz. Warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy, bo mogą się zdarzyć sytuacje które mogą nas zaskoczyć. A w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ludzi liczy się szybkie, rozsądne działanie.

 

WALENTYNKI 2016

12.02.2016 roku w świetlicy szkolnej odbyły się gry i zabawy „Walentynkowe”, oraz wybory „Najmilszej dziewczynki i Najmilszego chłopca”.

 

NAJMILSZA DZIEWCZYNKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

EMILIA ZACHWIEJ

 

NAJMILSZY  CHŁOPIEC  W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

FRANCISZEK  GLEŃ 

 

BAL KARNAWAŁOWY

03 lutego   2016  roku w świetlicy szkolnej  odbył się bal karnawałowy.

W czasie balu odbyły się różne quizy i zabawy. Wybrano również „Mistrzów” oraz „ Króla i Królową” balu.

 KRÓLOWA  BALU

 Zofia Skrętkowska

 KRÓL  BALU

 Maks Turek

 MISTRZ TAŃCA

 Karolina Olszewska

 Iga Mirowska

 MISTRZ HUMORU

 Kamila ZąbeK

 MISTRZ PORTRETU (NAJCIEKAWSZY STRÓJ NA BALU)

Nadia Sikorska

 

 

 

 

 

ŚWIATEŁKO POKOJU

 

ZDROWE ODŻYWIANIE

W ramach zajęć otwartych 01.12.2015roku dzieci ze świetlicy szkolnej i zespołu teatralnego ”Perełki” pod kierunkiem pani Grażyny  Witkowskiej –Gac  wystawiły sztukę  dla kl. „I-III” naszej szkoły „Witaminki dla księżniczki Marcelinki”. Po przedstawieniu była  pogadanka na temat zdrowego odżywiania, którą poprowadziła pani Marta  Witkoś opiekun szkolnego koła PCK. Na koniec spotkania odbyła się  degustacja zdrowej żywności.

 

 

 

MIKOŁAJ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ  04.12.15

Cieszymy się wszyscy

Chcemy Ciebie tu przywitać

W dzień tak uroczysty

Witaj święty Mikołaju!

Upragniony gościu z nieba.

Racz udzielić swoich darów

daj nam co potrzeba.

JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE

 

27.11.2015 roku pani Grażyna Witkowska- Gac  w świetlicy szkolnej  zorganizowała cykliczne  „JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE ”.     W ramach tego spotkania dzieci uczęszczające do szkolnego teatru „Perełki”  wystawiły sztukę „Witaminki dla księżniczki Marcelinki ”, którą obejrzeli zaproszeni rodzice . Po przedstawieniu rodzice i dzieci wzięły udział w konkursach związanych tematycznie ze  zdrowym odżywianiem. W ramach spotkania odbył się również konkurs na najsmaczniejszą, najładniejszą, najzdrowszą kanapkę. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały bardzo ciekawe i smaczne kanapki. Królowały biedronki, motylki, żółw, myszki, słoń, sowa, uśmiechnięte buźki. Po naradzie jury nagrodziło I miejscem wszystkie przygotowane kanapki. Całe spotkanie okazało się być znakomitą wspólną zabawą rodziców z dziećmi.

 

Listopad 2015

W dzień świętego Andrzeja

Pannom z wróżby nadzieja

Noc Andrzeja świętego

 Przywiedzie narzeczonego

W szkolnej świetlicy odbył się wieczór andrzejkowy dla wychowanków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tajemniczych i magicznych wróżbach.

 

"Z  Ż Y C I A ŚWIETLICY SZKOLNEJ"


         JESIENNE RODZINNE SPOTKANIA - 20 listopada 2014 roku w świetlicy szkolnej odbyło się "Jesienne Rodzinne Spotkanie". W ramach tego spotkania dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wraz ze swoimi rodzicami obejrzały przedstawienie pod tytułem "Potyczki przyrodnicze" w wykonaniu Zespołu Teatralnego "Perełki" pod kierunkiem Grażyny Witkowskiej-Gac.

         Po przedstawieniu rodzice i dzieci uczestniczyli w konkursach i zabawach związanych tematycznie ze zdrowym odżywianiem.

         Najatrakcyjniejszą okazała się konkurencja łowienia rybek, w której rodzice musieli wykazać się zręcznością, "łowiąc" wędką plastikowe rybki, a dzieci - wiedzą o zdrowych warzywach i owocach. Całe spotkanie okazało się być znakomitą wspólną zabawą rodziców z dziećmi. Nagrodami dla uczestników były dyplomy i smaczne jabłuszka.


         "POTYCZKI PRZYRODNICZE" - w ramach zajęć otwartych 24.11.2014r. dzieci ze świetlicy szkolnej i zespołu teatralnego "Perełki" pod kierunkiem pani Grażyny Witkowskiej - Gac i Haliny Miklaszewskiej wystawiły montaż słowno - muzyczny dla kl. "I - III " naszej szkoły "Potyczki przyrodnicze".
         Po przedstawieniu była pogadanka na temat zdrowego odżywiania, którą poprowadziła pani Marta Witkoś opiekun szkolnego koła PCK. Na koniec spotkania odbyła się degustacja zdrowej żywności.
 

                                                      W dzień świętego Andrzeja
                                                      Pannom z wróżby nadzieja
                                                      Noc Andrzeja świętego
                                                      Przywiedzie narzeczonego

         W szkolnej świetlicy odbył się wieczór andrzejkowy dla wychowanków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tajemniczych i magicznych wróżbach.
         MIKOŁAJ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ - 5.12.2014

 

                                    Cieszymy się wszyscy
                                    Chcemy Ciebie tu przywitać
                                    W dzień tak uroczysty
                                    Witaj święty Mikołaju!
                                    Upragniony gościu z nieba.
                                    Racz udzielić swoich darów
                                    daj nam co potrzeba.


 ŚWIETLICA SZKOLNA - rok szkolny 2013 / 2014


      Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, odpowiednich warunków do wypoczynku, relaksu, kontaktów społecznych i sukcesów.

      Zajęcia w świetlicy odbywają się w godzinach od 6.30 - do 16.30. Objęci świetlicą są uczniowie z klas I - III oraz dzieci starsze, oczekujące na zajęcia dodatkowe. W szczególnych przypadkach do świetlicy szkolnej przyjmowane są dzieci z rodzin niepełnych, zagrożonych patologią, wymagających losowego wsparcia i pomocy.

Kadra świetlicy: kierownik świetlicy mgr Grażyna Witkowska - Gac
Wychowawcy: mgr Barbara Szukała, mgr Marzena Galas, mgr Halina Miklaszewska, mgr Dorota Majka, mgr Wiesława Adamek.

 

  

 

Regulamin świetlicy szkolnej
przy Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy.

§ 1

Postanowienia ogólne

1. Świetlica jest pozalekcyjną formą wychowawczo-opiekuńczej działalności szkoły.

2. Świetlica jest zorganizowana dla dzieci, które muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy swoich rodziców/opiekunów lub inne okoliczności wymagające zapewnienia im opieki w szkole.

3. W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy świetlicy opracowanego w oparciu o koncepcję pracy szkoły oraz zgodnie z ramowym rozkładem dnia.

4. Pracownikami świetlicy są: kierownik świetlicy i nauczyciele - wychowawcy świetlicy.

5. Świetlica dysponuje pomieszczeniami wskazanymi przez Dyrektora szkoły.

6. Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w innych miejscach niż sale świetlicowe.

7. Wychowankowie świetlicy korzystają z szatni przy świetlicy.

8. W świetlicy obowiązują warunki korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych określone w § 46 Statutu Szkoły.

9. Każdy wychowanek świetlicy, uczeń przebywający czasowo w świetlicy oraz każdy uczestnik zajęć, imprez, konkursów świetlicowych jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu świetlicy.

§ 2

Cele i zadania

1. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie wychowankom zorganizowanej opieki wychowawczej przed i po zakończonych obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych/zajęciach pozalekcyjnych, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.

2. Do zadań świetlicy należy w szczególności:

    1) organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej,

    2) organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniu i na powietrzu, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny,

    3) organizowanie zajęć mających na celu ujawnienie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań, uzdolnień,

    4) stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz kształtowanie kulturalnych nawyków życia codziennego,

    5) upowszechnienie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia,

    6) współpraca z rodzicami (opiekunami) i nauczycielami wychowanków, a także ze specjalistami zatrudnionymi w szkole.

3. Oprócz wymienionych zadań świetlica może organizować:

    1) zajęcia dla dzieci nie będących wychowankami świetlicy,

    2) imprezy szkolne (kulturalno-oświatowe, rozrywkowe i inne),

    3) imprezy pozaszkolne (konkursy międzyświetlicowe, zawody, turnieje, itp.).

4. Ponadto, świetlica może współpracować z placówkami oświatowymi, wychowawczymi, opiekuńczymi, kulturalnymi, profilaktyki i innymi wspomagającymi realizację zadań świetlicy.

5. Działania pozaszkolne wymienione wyżej są podejmowane za wiedzą i zgodą Dyrektora szkoły, zgoda może być wyrażona ustnie.

6. Każda impreza świetlicowa musi być zgłoszona Dyrektorowi szkoły, zgłoszenie może być ustne.

§ 3

Organizacja pracy świetlicy

1. Czas pracy świetlicy trwa od 6.30 do 16.30.

2. Świetlica jest czynna w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze w szkole zgodnie z ustaleniem Dyrektora szkoły.

3. Podczas rekolekcji wielkopostnych organizowane są zajęcia świetlicowe.

4. Nadzór pedagogiczny nad pracą świetlicy sprawuje wicedyrektor.

5. Całokształt pracy świetlicy szkolnej organizuje i ją bezpośrednio nadzoruje kierownik świetlicy szkolnej.

6. Do świetlicy przyjmowane są dzieci na dany rok szkolny na podstawie kart zgłoszeń składanych przez rodziców / opiekunów prawnych.

7. Przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuje się corocznie na podstawie "Karty zgłoszenia dziecka", wypełnionej przez rodziców lub opiekunów prawnych w terminie od 1 maja do 1 września.

8. Dziecko jest zapisywane do świetlicy na dany rok szkolny. Zapisy do świetlicy odbywają się corocznie.

9. W miarę potrzeb rodziców /opiekunów prawnych i możliwości szkoły zapisanie dziecka do świetlicy jest możliwe od września do czerwca danego roku szkolnego.

10. Decyzję o zakwalifikowaniu ucznia do korzystania ze świetlicy podejmuje kierownik świetlicy w porozumieniu z wychowawcami i Dyrekcją Szkoły.

11. Opieką wychowawczą w świetlicy mogą być również objęci uczniowie zwolnieni z uczęszczania na zajęcia edukacyjne np. wychowania fizycznego, religii.

12. Zajęcia w świetlicy są prowadzone w grupach wychowawczych.

13. Liczba uczniów w grupie wychowawczej podczas zajęć prowadzonych przez jednego nauczyciela nie powinna przekraczać 25 wychowanków.

14. W świetlicy mogą być prowadzone zajęcia plastyczne, techniczne, muzyczne, czytelnicze, teatralne, żywego słowa, ruchowe i rekreacyjne, dydaktyczne i inne.

15. Plan dnia jest określony w ramowym rozkładzie dnia.

16. Ramowy rozkład dnia jest określeniem alternatywnych działań podejmowanych przez wychowanków pod kierunkiem wychowawców świetlicy w przybliżonych ramach czasowych.

17. Wychowawca dostosowuje rodzaj aktywności i propozycje działań wychowanków zależnie m.in. od bieżących warunków organizacyjnych, liczebności grupy wychowawczej, pogody i dostępności pomieszczeń szkoły.

18. Odzwierciedleniem zrealizowanych działań opiekuńczo - wychowawczych w danym dniu są zapisy w dzienniku zajęć świetlicy.

§ 4

Prawa i obowiązki wychowanków świetlicy

1. Dziecko uczęszczające do świetlicy szkolnej (wychowanek świetlicy) ma prawo do:

    1) opieki wychowawczej, opiekuńczej i dydaktycznej,

    2) ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej lub psychicznej,

    3) zapewnienia warunków bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych na terenie świetlicy i poza nią,

    4) udziału w zajęciach, imprezach i wydarzeniach świetlicowych,

    5) pomocy wychowawcy w sytuacjach trudnych i konfliktowych,

    6) pomocy w nauce,

    7) życzliwego i podmiotowego traktowania,

    8) otrzymywania pochwał, nagród, wyróżnień,

    9) korzystania z udostępnionych pomocy dydaktycznych, książek, czasopism, gier, zabawek, przyborów i sprzętu będącego na wyposażeniu świetlicy,

    10) poszanowania swojej własności,

    11) higienicznych warunków przebywania w świetlicy,

    12) korzystania z szatni podczas pobytu w świetlicy.

2. Dziecko uczęszczające do świetlicy szkolnej (wychowanek świetlicy) zobowiązane jest do:

    1) przestrzegania ustaleń zawartych w dokumentach prawa wewnątrzszkolnego, w tym również w regulaminie świetlicy,

    2) dbania o bezpieczeństwo swoje i innych,

    3) przestrzegania zasad zachowania się uczniów w świetlicy i na zajęciach świetlicowych spisanych w "Kodeksie wychowanka świetlicy",

    4) respektowania poleceń wychowawcy,

    5) przynoszenia do świetlicy tylko tych przedmiotów, które są mu bezpośrednio potrzebne do zajęć szkolnych w danym dniu. Wyposażenie ucznia musi być spakowane w plecaku, torbie lub worku. Uczeń dba o to, aby jego rzeczy były odłożone na wyznaczone miejsce w świetlicy, np. na półkę przeznaczoną na plecaki.

3. Notoryczne niestosowanie się dziecka do wymagań określonych w § 4 pkt 2 regulaminu świetlicy upoważnia kierownika świetlicy do skreślenia dziecka z listy dzieci zapisanych do świetlicy po uprzednim poinformowaniu rodziców/opiekunów prawnych dziecka w porozumieniu z Dyrekcją szkoły, wychowawcą klasy i pedagogiem.

§ 5

Prawa i obowiązki rodziców / opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do świetlicy

1. Rodzice/opiekunowie dzieci uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy mają prawo zapisać swoje dziecko do świetlicy jeśli musi ono dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy swoich rodziców lub inne okoliczności wymagające zapewnienia im opieki w szkole.

2. Rodzice/opiekunowie prawni mają prawo w dowolnym czasie roku szkolnego zrezygnować z opieki świetlicy informując o swojej decyzji kierownika świetlicy.

3. Rodzice/opiekunowie prawni mają prawo do uzyskania informacji o pobycie i funkcjonowaniu dziecka w świetlicy.

4. Współpraca wychowawców i kierownika świetlicy z rodzicami/opiekunami prawnymi realizowana jest w formie bezpośredniej rozmowy, rozmowy telefonicznej, pisemnej informacji, informacji przekazanej za pośrednictwem wychowawcy.

5. W dni zebrań z rodzicami i dni otwartych kierownik świetlicy pełni dyżur dla rodziców.

6. W sprawach spornych rodzice/opiekunowie mają prawo zgłosić się do kierownika świetlicy, wicedyrektora i Dyrektora szkoły.

7. Rodzice/opiekunowie prawni mają prawo otrzymywać podziękowania i listy gratulacyjne za działania na rzecz świetlicy.

8. Rodzice/opiekunowie mają prawo wydać pisemną zgodę na samodzielne opuszczenie przez dziecko świetlicy w określonym czasie lub pisemnie upoważnić inną osobę do odbioru dziecka ze świetlicy. Jednocześnie przejmując odpowiedzialność za dziecko po opuszczeniu świetlicy.

9. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do przestrzegania godzin pracy świetlicy. Przekazania swojego dziecka pod opiekę wychowawcy świetlicy od godz. 6.30 i odbierania do godz. 16.30.

10. Rodzice/opiekunowie są zobowiązani do respektowania regulaminu świetlicy.

§ 6

Nagrody i kary

1. Każdy wychowanek świetlicy oraz każdy uczestnik zajęć, imprez, konkursów świetlicowych oraz osoba działająca na rzecz świetlicy może otrzymać nagrodę.

2. Nagrody przyznaje się za szczególne osiągnięcia, wzorowe zachowanie, aktywność prospołeczną, udział w konkursach, działania na rzecz społeczności świetlicowej, przestrzeganie regulaminu, kulturę osobistą i inne postawy/zachowania/działania na forum świetlicy będące pozytywnym przykładem dla innych lub wspomagające realizację zadań świetlicy.

3. Nagrody są przyznawane przez wychowawców i kierownika świetlicy z inicjatywy własnej lub innych członków społeczności szkolnej.

4. Poniższy katalog nagród może być stosowany łącznie i w dowolnej kolejności.

5. Nagrody:

    1) Wyróżnienie przez wychowawcę na forum grupy.

    2) Czerwone kółeczko umieszczone na tablicy w sali.

    3) Pochwała udzielona w obecności wychowawcy klasy.

    4) Podniesienie oceny z zachowania.

    5) Nagroda rzeczowa i dyplom na zakończenie każdego okresu.

7. Za nieprzestrzeganie ustaleń zawartych w regulaminie świetlicy, "Kodeksie wychowanka świetlicy" i zasad dobrego wychowania, a szczególności za łamanie zasad bezpieczeństwa przewiduje się kary.

8. Wychowawca lub kierownik świetlicy może zastosować kary wobec wychowanków świetlicy, uczniów czasowo przebywających w świetlicy oraz uczestników zajęć, imprez, konkursów świetlicowych.

9. Poniższy katalog kar może być stosowany łącznie (np. uwaga pisemna i upomnienie ustne) i w dowolnej kolejności.

10. Kary:

    1) Upomnienie przez wychowawcę.

    2) Czarne kółeczko umieszczone na tablicy w sali.

    3) Upomnienie udzielone przez Dyrektora.

    4) Obniżenie oceny zachowania.

    5) Usunięcie ze świetlicy w porozumieniu z Dyrekcją szkoły, wychowawcą klasy i pedagogiem.

§ 7

Zadania kierownika świetlicy

1. Czuwanie nad całokształtem pracy wychowawczo - dydaktyczno - opiekuńczej świetlicy.

2. Opracowanie rocznego planu pracy świetlicy.

3. Opracowanie zakresu czynności i zatwierdzenie planu pracy wychowawców.

4. Prowadzenie dokumentacji świetlicy zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi.

5. Organizacja samokształcenia pracowników świetlicy.

6. Współpraca z rodzicami dzieci zapisanych do świetlicy.

7. Koordynacja spraw związanych z dożywianiem uczniów.

8. Zapewnienie wyposażenia i pomocy do zajęć.

9. Zapewnienie wyposażenia kuchni.

10. Zapewnienie pracownikom kuchni odzieży i środków ochrony indywidualnej.

11. Organizowanie pracy w kuchni.

§ 8

Zadania nauczyciela - wychowawcy świetlicy

1. Organizowanie zabaw i gier ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniach i na powietrzu, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny dzieci.

2. Ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Organizowanie zajęć w tym zakresie.

3. Stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz kształtowanie nawyków kultury życia codziennego.

4. Upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny, czystości oraz dbałość o zachowanie zdrowia.

5. Organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie dzieci do samodzielnej pracy umysłowej.

6. Zapewnienie dzieciom opieki.

7. Rozwijanie samodzielności dzieci.

8. Współdziałanie z rodzicami i nauczycielami.

9. Prowadzenie zajęć wg obowiązujących planów.

10. Dokumentowanie własnej pracy zgodnie z przepisami, poleceniami kierownika świetlicy lub Dyrekcji szkoły.

11. Współpraca z rodzicami dzieci zapisanych do świetlicy.

§ 9

Powierzanie opiece i odbieranie

1. Świetlica przejmuje opiekę nad dzieckiem od momentu jego przybycia do świetlicy do czasu odebrania dziecka ze świetlicy przez uprawnioną osobę lub do chwili opuszczenia przez dziecko świetlicy, jeżeli zostało udzielone upoważnienie.

2. Zasady odbierania dziecka ze świetlicy:

    1) Dziecko jest wybierane ze świetlicy przez jednego z rodziców lub opiekuna prawnego.

    2) Rodzic/opiekun prawny może upoważnić dowolną osobę do odbierania dziecka ze świetlicy. Upoważnienie musi mieć formę pisemną, być podpisane przez co najmniej jednego rodzica / opiekuna prawnego.

    3) Rodzic/opiekun prawny może upoważnić personel świetlicy do tego, aby dziecko wychodziło ze świetlicy do domu bez opieki. Upoważnienie musi mieć formę pisemną, być podpisane przez co najmniej przez jednego rodzica/opiekuna prawnego i dotyczyć określonego dnia albo całego roku szkolnego.

    4) Rodzic/opiekun prawny może w każdej chwili anulować upoważnienia albo zmienić jego treść. Wymagana jest do tego forma pisemna - podpis co najmniej jednego rodzica /opiekuna prawnego.

    5) Życzenie rodzica/opiekuna prawnego dotyczące nieodbierania dziecka przez drugiego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

§ 10

Sytuacje wyjątkowe

1. W sytuacji gdy dziecko zgłasza złe samopoczucie wychowawca świetlicy zgłasza ten fakt higienistce szkolnej i przekazuje telefoniczną informację rodzicowi/opiekunowi prawnemu dziecka.

2. Wychowawca zapewnia natychmiastową pomoc dziecku, które uległo wypadkowi.

3. W razie nieodebrania dziecka ze świetlicy przez rodzica lub inną uprawnioną osobę do godziny 16.30 oraz braku kontaktu z jego rodzicami lub opiekunami prawnymi wychowawca powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami/opiekunami prawnymi. Wychowawca świetlicy sporządza notatkę na temat zaistniałego zdarzenia i podjętych działań.

4. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że rodzic/opiekun prawny lub inna osoba upoważniona zgłosił się po dziecko w stanie wskazującym na nietrzeźwość lub odurzenie, należy:

    1) nakazać osobie nietrzeźwej lub odurzonej opuszczenie terenu szkoły,

    2) w przypadku odmowy powiadomić policję lub straż miejską,

    3) wezwać do szkoły drugiego rodzica/opiekuna prawnego lub inną upoważnioną osobę,

    4) jeżeli wezwanie innego opiekuna jest niemożliwe, należy powiadomić policję,

    5) wychowawca świetlicy sporządza notatkę na temat zaistniałego zdarzenia i podjętych działań.

§ 11

Dokumentacja świetlicy

1. Dokumentacja świetlicy, to:

    1) roczny plan pracy opiekuńczo - wychowawczej,

    2) protokoły oraz inne materiały z zebrań z rodzicami,

    3) tygodniowy rozkład zajęć,

    4) dzienniki zajęć,

    5) zeszyt upoważnień (§ 9 ust. 2),

    6) karty zgłoszeń dzieci,

    7) sprawozdania z działalności świetlicy,

    8) dowody wpłat za dożywianie,

    9) raporty żywieniowe,

    10) dokumentacja HACCP,

    11) dokumentacja majątku szkoły, użytkowanego przez świetlicę i kuchnię,

    12) lista obiadowa.

§ 12

Wyposażenie świetlicy

1. Pomieszczenia świetlicy zapewniają warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. Świetlica szkolna jest wyposażona w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne.

3. W świetlicy jest telefon wewnętrzny.

4. Sprzęt i wyposażenie świetlicy służy zarówno pracownikom jak i dzieciom.

5. Pracownicy organizują przestrzeń i ustalają miejsca przechowywania zarówno własności świetlicy jak i przedmiotów należących do osób korzystających ze świetlicy, np. odpowiednie miejsce na plecaki dzieci, właściwe miejsce na dokumentację czy sprzęt audiowizualny.

6. Dzieci mają prawo do korzystania z udostępnionego wyposażenia świetlicy.

7. Wszyscy korzystający z pomieszczeń i wyposażenia świetlicy są zobowiązani do dbałości o mienie szkolne.

§ 13

Regulamin stołówki szkolnej

1. W skład świetlicy wchodzi stołówka szkolna, której działalność podlega kierownikowi świetlicy.

2. Szkoła zapewnia uczniom możliwość oraz warunki spożycia jednego posiłku w formie obiadu w stołówce szkolnej.

3. Z obiadów w stołówce szkolnej mogą korzystać uczniowie i nauczyciele szkoły.

4. Uczniowie są zapisywani na posiłki obiadowe na prośbę rodzica lub ucznia, po uiszczeniu należnej kwoty za posiłki za dany miesiąc żywienia.

5. Wielkość porcji i kaloryczność dań obiadowych określają ogólnie obowiązujące przepisy regulujące funkcjonowanie stołówek.

6. Należność za posiłki należy wnosić do 10-ego dnia każdego miesiąca, w którym korzysta się z posiłków.

7. W przypadku nie dotrzymania terminu wpłaty należnej kwoty za dany miesiąc dziecko nie otrzyma obiadu do końca miesiąca żywienia.

8. Wpłat należy dokonywać u intendentki w wyznaczonych godzinach administracyjnych.

9. Wychowawca świetlicy nie jest upoważniony do przyjmowania wpłat za posiłki.

10. Każda nieobecność dziecka na obiedzie powinna być zgłoszona (osobiście lub telefonicznie) do godz. 9.00 danego dnia do intendentki lub w sekretariacie szkoły.

11. Rezygnacja z obiadów winna być zgłoszona najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego rezygnację.

12. Brak zgłoszenia nieobecności na obiedzie lub rezygnacja z żywienia bez uprzedzenia obciąża rodzica lub opiekuna dziecka.

13. Dziecko korzystające ze stołówki szkolnej:

    1) Stosuje się do wyznaczonego czasu korzystania z posiłków,

    2) Podczas posiłku zachowuje się cicho i kulturalnie,

    3) Odnosi się z szacunkiem do wychowawców, pracowników kuchni oraz kolegów i koleżanek,

    4) W żadnym wypadku nie stosuje przemocy fizycznej i psychicznej wobec kolegów i koleżanek,

    5) Stosuje się do upomnień wychowawcy,

    6) Przestrzega zasad czystości i higieny osobistej,

    7) Dba o porządek i czystość w stołówce szkolnej, po spożyciu posiłku odnosi naczynia do odpowiedniego okienka.

§ 14

Postanowienia końcowe

1. Kierownik świetlicy i wychowawcy nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w świetlicy.

2. Wszelkie uwagi o nieprawidłowościach pracy świetlicy należy zgłaszać kierownikowi świetlicy.

3. Świetlica jest bezpłatna. Rodzice mogą wspierać działalność świetlicy w formie darowizn.

4. Na początku każdego roku szkolnego na pierwszym zebraniu rodzice są zapoznawani z regulaminem świetlicy i stołówki szkolnej."Z Ż Y C I A ŚWIETLICY SZKOLNEJ"


         W dniu 10 października 2013 roku w DK "Kosmos" w Dębicy odbył się I Przegląd Talentów Artystycznych. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta oraz MG nr 2 pod patronatem Burmistrza Miasta Dębicy. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowało się około 15 grup artystycznych i solistów. I miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły Weronika Pych. Pod kierunkiem pani Grażyny Witkowskiej-Gac przygotowała etiudę taneczną "Laleczka z saskiej porcelany".
         15 października 2013 roku w DK "Śnieżka" odbyły się miejskie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię przygotowali i prowadzili pan Ireneusz Kozak - Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty oraz pani Barbara Szukała. Dekorację do uroczystości wykonała pani Marzena Król. Uczennica naszej szkoły Weronika Pych pod kierunkiem pani Grażyny Witkowskiej-Gac wystąpiła w krótkiej etiudzie tanecznej "Laleczka z saskiej porcelany".

         26.11.2013 roku panie Grażyna Witkowska - Gac i Halina Miklaszewska zorganizowały w świetlicy szkolnej "JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE". W ramach tego spotkania dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wystawiły sztukę "Co słychać w ogrodzie? ", którą obejrzeli zaproszeni rodzice. Po przedstawieniu rodzice i dzieci wzięły udział w konkursach związanych tematycznie z jesienią. Były to konkursy: "Szarady Jesienne", "Rybki", "Koło Fortuny", "Celne Oko". Najatrakcyjniejszą okazała się konkurencja łowienia rybek, w której rodzice musieli wykazać się zręcznością, "łowiąc" wędką papierowe rybki, a dzieci - wiedzą o jesieni, odpowiadając na konkursowe pytania widniejące na złowionych rybkach. Dzieci pogłębiły wiadomości o jesieni poprzez wysłuchanie wierszy i piosenek oraz obejrzenie slajdów. Całe spotkanie okazało się być znakomitą wspólną zabawą rodziców z dziećmi.

ANDRZEJKI ŚWIETLICOWE - 2013

W dzień świętego Andrzeja
Pannom z wróżby nadzieja
Noc Andrzeja świętego
Przywiedzie narzeczonego


         28 listopada 2013 w szkolnej świetlicy odbył się wieczór andrzejkowy dla wychowanków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tajemniczych i magicznych wróżbach.

         05.12.2013r.dzieci ze świetlicy szkolnej i zespołu teatralnego "Perełki "pod kierunkiem pani G. Witkowskiej -Gac i H. Miklaszewskiej wystawiły montaż słowno - muzyczny dla kl. "0" i "I" naszej szkoły "Co słychać w ogrodzie?".
         Po przedstawieniu była pogadanka na temat zdrowego odżywiania, która poprowadziła pani M. Witkoś opiekun szkolnego koła PCK. Na koniec spotkania odbyła degustacja zdrowej żywności.

MIKOŁAJ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ - 2013

Cieszymy się wszyscy
Chcemy Ciebie tu przywitać
W dzień tak uroczysty
Witaj Święty Mikołaju!
Upragniony gościu z nieba
Racz udzielić swoich darów
daj nam co potrzebaKONKURS PLASTYCZNY - "WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU"

         6 grudnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy odbył się konkurs plastyczny p/h "Witaj Święty Mikołaju".
         W konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas I - III, uczęszczających do świetlicy szkolnej.

         Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań plastycznych, kształtowanie u dzieci wyobraźni, abstrakcyjnego myślenia, poznanie nowej techniki - origami - sztuka składania papieru oraz umożliwienie dzieciom prezentacji własnych dokonań twórczych.


         Jury przyznało wyróżnienia:

- Kornelia Musiał - I b,
- Wanessa Gawryluk - I b,
- Aleksandra Cabai - III b,
- Wojciech Soboń - II b.

         Wyróżnione dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki rzeczowe. Zorganizowano wystawę prac na korytarzu szkolnym.

Organizatorzy: Barbara Szukała, Marzena Galas.ŚWIETLICOWY BAL KARNAWAŁOWY - 2014

         12 lutego 2014 roku w świetlicy szkolnej odbył się bal karnawałowy.

W czasie balu odbyły się różne quizy i zabawy, wybrano również króla i królową balu.

         Królem balu został - CEZARY CHŁOŚCIŃSKI
         Królową balu została - PATRYCJA POCIASK


WALENTYNKI W ŚWIETLICY - 2014

         14.02.2014 roku w świetlicy szkolnej odbyły się gry i zabawy "Walentynkowe, oraz wybory "Najmilszej dziewczynki i Najmilszego chłopca".

         NAJMILSZA DZIEWCZYNKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ - EMILIA KOGUT I JULITA NOWAK,

         NAJMILSZY CHŁOPIEC W ŚWIETLICY SZKOLNEJ - MICHAŁ SZUKAŁA.


PANI WIOSNA W ŚWIETLICY - 2014

         21.03.2014 roku w świetlicy szkolnej odbył się Konkurs na przebranie "PANI WIOSNA - 2014"

Organizatorami konkursu były panie G. Witkowska - Gac i H. Miklaszewska.

Laureaci:

I miejsce - grupa wiosenna z kl. I b w składzie Kornelia Musiał, Izabela Boruta, Magdalena Paliga,
II miejsce - kl. "0" - Paulina Ziobro,
III miejsce - kl. III a - Gabriela Nowakowska,

Wyróżnienia:

kl. V b - Gabriela Stachowicz,
kl. V a - Wiktoria Radecka, Adrian Zygmunt
kl. III b - Laura Lombara.

 

 

Copyright © 2021 www.Smart-Biznes.net  Rights Reserved.